Faik İlter

Faik İlter

BulKeşfet

Muğla Teknopark Seçimi

Eklenme : 22.06.2022 00:00:00
Görüntülenme: 1287

Bundan sonra her hafta aranızda olmaya çalışacağım. Bu haftaki konum Muğla Teknopark. Muğla Teknopark nedir? Muğla Teknopark yazılım şirketlerinin kiraladığı ofislerde birçok çeşit firma için yazılım ürettiği bir çeşit organize sanayi bölgesidir. Vergiden muaf olmaları ve sinerji etkileşimleri avantajlarından bazılarıdır. Muğla Teknopark, Muğla ve ülkemiz için teknoloji üretim ve geliştirme merkezidir. Muğla Teknopark, üniversitede tez konum olan Muğla Teknoloji Şehri'nin bir bölümüdür. Size Muğla Teknopark'ın kurulduğundan beri neler olduğuna dair bilgiler vermek isterim.

2015 yılında başladığımız yolculuğumuza 2016 Muğla Teknopark Yönetim Anonim Şirketi'ni kurmamızla birlikte bu zamana gelmiştir. Muğla Teknopark bir anonim şirketi ve bende İlter Bilgisayar Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi olarak ortağıyım. Ortaklarımızı şöyle ifade etmek istersem yüzde 51 (Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi) , yüzde 22 (Muğla'da ki belediyeler, Ticaret odaları, Ticaret Borsaları), yüzde 27 (şirketler). Benim şirketim yüzde 27'lik kısımda yer alıyor. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü ne söylerse onun dediği yapılmak zorunda çünkü yüzde 51'lik kısım rektör beyde. Biz diğer ortaklar 7 yıldır sadece görüntü olarak varız. Bu 7 yılda Muğla Marmaris yolunda görmüşsünüzdür Yücelen Hastanesi karşısı bir 3 katlı bina yaptık. 67 dönüm arazimizin her yeri bu bina gibi binalarla dolmalıydı bu 7 yılda ama yönetim kurulunun aldığı yanlış kararlar yüzünden ancak bu kadar olabildi. Muğla'da binlerce çalışan sağlayabilirdik ama olmadı ne yazık ki. Liyakat çok önemli her işte olduğu gibi. Bunlara üzüldüğüm için size geçtiğimiz hafta ki toplantıyı anlatacağım.

16 Haziran Perşembe günü Muğla Teknopark Genel Kurulumuzu yaptık. Genel Kurulumuzda 3 yıllık Muğla Teknoparkla ilgili kararlar alacak yönetim kurulumuz seçildi. Aynı kişiler blok liste olarak önümüze çıktı. Rektörümüz Hüseyin Çiçek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Gürün, Muğla Ticaret Odası Başkanımız Mustafa Ercan, Bodrum Ticaret Odası Başkanımız, Acarlar A.Ş. Mevlüt Acar, Kılıç A.Ş. Orhan Kılıç, Ermaş LTD.ŞTİ. Mustafa Ercan, Yataş Bayi Mehmet Dişçigil yönetime seçildi. Bu kişilerden Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız, BODTO başkanımız ve MUTSO başkanımız hariç çünkü onlar kurum temsilcisidir. Ama diğer kişiler AKP kadrosuyla girdiler. Ben kendim CHP kadrosundan tek başıma yönetim kurulana girmek için aday oldum dilekçe verdim ama rektörümüz tek başına yüzde 51 in sahibi olduğu için seçilemedim. Hayır ortaklardan tek bilgisayar mühendisi olan ve yazılım üreten benim. Burası bir Teknopark ve yönetim kurulundakilerin hiç birinin yazılımla alakası olmadan yönetim kuruluna girdiler. Ben CHP delegesi olduğum için seçilemedim. Cumhuriyet Halk Partili olmak her zaman bu ülkede ceza alma sebebimi. Normalde yönetim kuruluna girenlerin 2 dönemden fazla aday olmamaları gerekir. Daha faydalı olunması ve farklı seslerin değişime katkı sağlamaları için ama ne yazık ki ülkemizde bir kere yönetime giren bırakmıyor ki ben birde tek Bilgisayar Mühendisi ortağıyım. Takdir Yüce Türk Milletinin. Yönetim kurulu, Muğla Teknopark açılışında biz hissedarları davet etmemeleri de çok yanlıştı. Sırf Cumhuriyet Halk Partiliyiz diye hor görmek ikinci sınıf vatandaş haline sokmak bizi çok üzüyor. Ama Muğla'yı ve ülkesini seven gençler olarak her zaman Muğla'mızın ve ülkemizin gelişmesi için bütün zorluklara karşı yılmadan çalışacağız. Üretmeye istihdam yaratmaya ve ülkemize ihracatla döviz getirmek bizim ülkemize borcumuzdur. Ne yapmak isteseler de başaramayacaklar Atatürk'ün ilkeleri doğrultusunda biz Türkiye'yi muassır medeniyetler seviyesine çıkaracağız. Seçimi bekliyoruz.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft