Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Yollar ve Yıllar

Eklenme : 23.10.2020 00:00:00
Görüntülenme: 916

Yol için deyişler ve türküler yakmış bir milletiz. Muğla'mızın en ünlü türkülerinde birisi olan Köyceğiz Türküsü de "Şu Köyceğiz Yolları" diyerek başlar, Muğla/Menteşe Türküsü de "Pek Yokuşmuş Cavır Asarın Yolları"  ile başlamaktadır.

Bu bağlamda yol, kültürümüzde önemli bir yere sahip olmuş ve olmaktadır. Ülke olarak yakın zamana kadar YSE (Yol-Su-Elektrik) adı altında köklü bir kurumumuz da vardı. Ancak, günün getirdiği değişimle beraber bu kurumuzun yerini başka kurumlar almış ve yollar da zamanla başkaca kurumların sorumluluk alanlarına girmiştir.

Geçmişte görev yapmış bazı siyasetçiler de dönemlerinde yaptırmış oldukları yol ve köprülerle anılmış ve anılmaktadırlar. Özellikle yeni açılan yollar, köyler için hep bir mutluluk kaynağı olmuş ve genelde de davullu zurnalı kutlamalarla ve kurbanlar kesilerek yollar açılmıştır.

Yol, şehir merkezlerin de ise daha farklı bir anlam ifade etmektedir. Zira, şehir merkezlerinde yol, üzerinde sadece araçların geçtiği yer değil aynı zamanda geçtiği sokağın, caddenin ticaretini, ekonomisini ve sosyal faaliyetlerini de olumlu ya da olumsuz olarak etkileyen bir anlam taşımış ve taşımaktadır.

Yol sorunu sadece Menteşe ilçemizde değil ülkemizin genelinde görülen bir sorun olup bu sorunun temelinde de yollarla ilgili planlamanın iskandan önce değil iskandan sonra yapılması yatmaktadır. Bazı yerel yönetimler son derece başarılı yol çalışması yaparken bazıları da maalesef bu başarıyı gösterememektedirler.

Belediyelerin yasadan kaynaklı birçok yetki, görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Ancak, en öncelikli görevleri arasında yollar bulunmaktadır. Bulunduğu yerin  esnafını  yakından ilgilendirmesi sebebi ile yollarla ilgili gerek  çalışmaların ve gerekse tek/çift yön uygulamalarının çok yönlü düşünülerek  yapılması gerekmektedir. Zira, trafiği rahatlattığınızı düşünürken esnafı mağdur edebilirsiniz.

Menteşe ilçemizin yol sorunu daha önce birçok kez gerek yerel gazetelerde ve gerekse sosyal medyada dile getiren ve eleştiren Menteşeli hemşerilerimiz oldu ve bundan sonra da olacaktır.

Her ne kadar Menteşe ilçemizdeki yolların bir kısmı Muğla Büyükşehir Belediyesi bir kısmı da Menteşe Belediyesi'nin sorumluluk alanında olmakla birlikte yollarla ilgili olarak Menteşe Belediyesi ev sahibi durundadır.

Menteşe ilçemizdeki yollara ilişkin tek ve çift yol uygulamasının öncelikle bölge esnafının talebi doğrultusunda yapılarak bölgenin ticari hayatının uygulamadan olumsuz etkilenmesinin önüne geçilmesi gerekmektedir. Zaten, Menteşe'de ticari hayatın yoğun olduğu birkaç cadde bulunması ve buraların da trafik akışının değiştirilmesi esnaf açısından ciddi sorun oluşturmaktadır. Esnaf ziyaretlerimiz sırasında esnafın serzenişleri, öncelikle bu konuda kendi fikirlerinin alınmadığı ya da alınmasına rağmen fikirlerinin aksine işlem yapıldığı noktasında olmuştur. Oysa, uygulama öncesi gerek esnaf odası ve gerekse ticaret odası ile yapılacak görüşmeler sorunun çözümüne katkı sağlayacaktır.

Bunun yanında, çok sık ve çok uzun süren yol çalışmaları da Muğla'mızın ve Menteşe'mizin sorunları arasında bulunmaktadır. Bunun sebebi ise yapılacak çalışmaya ilişkin olarak önceden yeterli bilgilendirme ve planlamanın yapılmamasıdır.

Oysa, hangi sokak yada caddede ne zaman çalışma yapılacağı ve ne kadar süre içerisinde bitirileceğinin önceden planlanması ve çalışmaların başlamasını takiben de gerekli  ve yeterli denetimin yapılması durumunda bugün yaşanan bir çok olumsuzluk yaşanmayacaktır.

100-200 m'lik sokaklarda aylarca çalışma yapılması bugünkü şartlarda kabul edilebilir şey değildir. Özellikle Muğla'mızın iklim şartlarımız yol çalışmalarının 24 saat esası üzerine yapılmasını mümkün kılmaktadır. 08:00-17:00 arası mesai kavramı ile çalışılarak yolların bitmesi ise mümkün değildir. Oysa, günümüzde zaman paradan daha önemlidir.

Alt yapısı yeterince sağlam yapılmayan yollarımız ise yılını doldurmadan yeni çalışmalara davetiye çıkartmaktadır. Oysa, bu durum hem vatandaş için bir eziyet hem de  belediyelere ekonomik olarak bir külfet oluşturmaktadır.

İşte bu sebeple de;

Yıllar bitse de yollar bitmemektedir.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft