Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Yoksa Gençlik Spor İl Müdürü Ömer İlman gidiyor mu?

Eklenme : 12.10.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1713

Geçen hafta Kredi Yurtlar Kurumu'nun (KYK) 2 bin 24 kişilik Turgutreis Öğrenci Yurdu açıldı, kıyıda köşede, açıkta kalan, yurdu bekleyen gençler ve aileleri derin bir soluk aldılar.

Tabii "yorgan gitti kavga bitti" diyemiyoruz.

Ama hafta sonunda siyasilerin karşılıklı, karşılıksız atışmaları başladı.

Bu "yurtlar" veya "barınma sorunu" meselesi "daha çok su götürecek" görünüyor.

Ki bu atışmaları yarın ele alacağız.

Her tartışma zararlı değildir. Bakarsınız bu tartışmalar yararlı olur da kangrenleşmeye başlayan sorunların çözülmesine, gündemden çıkmasına katkı yapar.

Her "Tuzum var" diyene "Hıyarla koşmak" gibi bir alışkanlığı var gibi, her mesele için de soru önergesi veren CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin hala şu Kötekli için neden bir soru önergesi vermedi anlamıyorum. Belki de vermiştir de haberimiz olmamıştır diyeceğim, ama galiba olmadı...

Pandemi nedeniyle adeta "uyuyan Kötekli sorunu" orada çözecek vicdanı ve ortak aklı bekliyor....

xx          xx          xx

GENÇLİK SPOR İL MÜDÜRÜ ÖMER İLMAN'A TEPKİLER

Bu arada KYK yurtları ile ilgili olarak da ciddi bilgi akışı başladı. Gençlik Spor İl Müdürü Ömer İlman ile ilgili yazılarım sadece siyasileri değil, başkalarını da rahatsız etmiş olmalı ki, imzalı imzasız  "bilgilendirmeler" alıyorum. Onlardan birinde "Eşiniz Göktepeli, Ömer İlman'da Göktepeli. O yüzden mi övgüler düzüyorsunuz?" diye sorulmuş.

Hala beni tanıyamayanların olmasına üzülüyorum. Evet, Ömer İlman eşimin hemşerisi ama babasının oğlu da değil. Ayrıca bilenler bilir, olsa da fark etmez benim için... Her neyse...

O bilgilendirmelerden birinde, "Su ve kanalizasyon sorunu çözen adam Rektör Hüseyin Çiçek'tir. Çünkü Sandras'tan gelen suyu tamamen yurda tahsis etti. Su gelişini saniyede 3,5 litre arttırarak Kötekli'deki yurtların suyunun tamamını yeni açılan yurda bağlatan kişiye haksızlık yapılıyor. Ayrıca Rektör Çiçek arıtma suyunu kampüse ve kendi kanalizasyon sistemine entegre ettirmese yurt nasıl açılacaktı, bir sorabilir misin?" denilmiş.

Sanıyorum bu bilgi notu üniversite çevresinden geliyor, Ömer İlman ile ilgili bir iletide de "Sorun çıkmaması için gerekirse köylerin suyunu (Sandras'tan yerleşkeye gelen sudan güzergâhtaki köylerde yararlanıyor) ayarlayıp çocukları mağdur etmeyin diyen Rektör Çiçek'e haksızlık ediyorsunuz. Çok becerikli bulduğunuz Ömer İlman madem o kadar becerikliydi o becerisiyle yurdu neden bir yıl önce açmadı. Nasıl olsa pandemi var diye yavaştan mı aldı? Mutlaka farkındasınızdır, hep 'ben' diyor, 'biz' demiyor. İnsan emeği geçenlere bir teşekkür eder." ifadelerine yer verilmiş.

Başkaca iddialı bilgilendirmelerde oldu. Onlara girmek istemiyorum. Bu günlerde geniş bir Gençlik Spor İl Müdürleri kararnamesi bekleniyor. Ömer İlman alınabilir veya tayin edilebilir. Arkasından konuşmuş gibi olmayalım. Gitmez kalırsa onları da paylaşırız.

xx          xx          xx

KÖTEKLİ SORUNU ORADA BÜYÜYEREK DURUYOR

Kötekli'de kaç kadın cinayeti işlendi biliyoruz da vaka-i adiyeden sayılan kaç travmatik sonuçlar doğuran ve "şükürler olsun kan akmadı" diye geçiştirilen olay yaşandı bilmiyoruz.

Fiyatlar Bodrum ile yarışmıyor. Memleketine, gençlerine sahip çıkan, öğrencileri turist gibi görmeyen esnafı, iş insanlarını tenzih ediyorum, Kötekli artık Menteşe'nin mahallesi değil de sanırsınız Bodrum'un bir mahallesi oldu.

Turgutreis Yurdu geç de olsa açıldı da "sokakta kalan" kalmadı. Seneye Allah kerim... Dün üniversiteden bir dostum ise "Bugün bir öğrencimiz fakültesini bırakıp geldiği şehre geri döneceğini ağlayarak söyledi. Burada yaşamaya cesareti olmadığını söyledi. Hal bu." diye aradı.

Demek ki sadece kayıt yaptırmaya gelip barınma-beslenme sorunu ile karşılaşıp, kaydını yaptırmadan dönenler, kaydını donduranlar değil, başına ne geldiyse veya gelmesinden korktuysa okulunu bırakıp gidenlerde varmış...!

xx          xx         xx

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararname kapsamında Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız Muğla Vali Yardımcılığı'na atanırken yerine İzmir Konak Kaymakamı Mehmet Eriş getirildi.

Muğla Vali Yardımcısı olan Caner Yıldız Kötekli ile ilgili "ne yaptı" bilmiyoruz. En azından ben bilmiyorum. Yaptığı varsa da ben görmedim. Kendisini Kötekli'de pandemi denetimlerinde gördük o kadar... En azından ben o kadar gördüm.

Belki Muğla Vali Yardımcılığında bir şeyler yapar!

Yeni umudumuz ise Konak deneyimi ile gelen Mehmet Eriş...

Geçenlerde meslektaşlarımız kendisine tanışma ziyareti yapıp, başarı dileklerini ilettiler. Yazı İşleri Müdürümüz Kadir Tamer de vardı aralarında. Hamle'ye geldiğinde beni aradı. "Hadi gözün aydın, galiba Kötekli sorununu çözecek bir kaymakamımız oldu." dedi. "Kötekli'yi ne zaman öğrenmiş de çözecek ki?" dedim. Kadir arkadaşım sayın kaymakamın bu konudaki "ilk icraatını" görmüş, bende kalsın...

Ben de umutlandım. Sayın kaymakama başarılar diliyorum...

xx          xx          xx

KÖTEKLİ GİRDABI...

Son zamanlarda Kötekli'den söz ettiğim yazılarımda "Kötekli girdabı" der oldum, kendi kendime de "Bu tanımlama ağır mı oldu" diye sorguluyordum. Kötekli'den bir ileti aldım, "Bu tanımlama az bile" demekten kendimi alamadım.

Bodrum basınında gören oldu mu bilmiyorum. Başka yerlerde haber yapılmadı. Bodrum'da da haber yapan tek yayın organı Kent TV de şöyle yazmış:

"Edinilen bilgiye göre gece saatlerinde İçmeler mevkiindeki Tersaneler Bölgesi girişinde deniz kenarında asılı halde bulundu. İhbar üzerine olay yerine sevk edilen sağlık ekipleri, şahsın yaşamını yitirdiğini tespit etti. İsminin Mustafa Yonka olduğu öğrenilen 25 yaşındaki gencin cenazesi Muğla Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Gencin intihar ettiği sanılıyor."

Geçenlerde Menteşe'de yaşanan dramatik intihar olayını değerlendirirken Yunus Emre'nin "Şöyle Garip Bencileyin" şiirini paylaşmıştım. O yazımda sosyal medyaya gönderme yaparak "Ama bugün garibin ölümü üç gün sonra değil, hemen duyuluyor..." demiştim.

Bu gencin ölümünü bu çağda Bodrumlular bile duymadı...!

xx          xx          xx

Benim yazılarımı takip eden ileti sahibi de olayın intihar olduğunu belirtiliyor ve dramatik olayı şöyle anlatılıyordu:

"En son bir eylül cumayı cumartesiye bağlayan gece "KÖTEKLİ" de bir barda başlayıp Bodrum'da bir evde kendisini iple asarak yaşamına son veren bir gencimizin anne-babasına yaptığım taziye ziyaretinde yaşadım. Anacığı süren tedavisi için Bodrum'dan Muğla'ya taşınmış, Kötekli'de bir ev kiralamış, üniversite hastanesine günlük tedavilerini (kanser) alırken Bodrum'dan kendisini ziyarete gelen oğlu Kötekli'de bir barda alkolü fazlaca alıp karıştığı bir kavganın akabinde Bodrum'a döner ve orada sabaha karşı intihar edip yaşamına son verir. Bir yaşam biter.. Ardında hasta ve yaşlı anne baba ile acılı kardeşler. Bu girdap daha kaç gencimizi içine alıp yok edecek?"

Yanıt veremedim...

Muğla'nın valisinin, rektörünün, emniyetinin, Büyükşehir ve Menteşe belediye başkanlarının bir araya gelip "ortak akıl" ve kararlılıkla üzerine gidip sorun olmaktan çıkaramadıkları bu meseleyi nasıl çözer bilemem, ama yeni umudumuz Menteşe Kaymakamı Mehmet Eriş...

Ne güzel, soy adı da "Eriş"... Erişir inşallah...

Bu konuya yine döneriz...

----------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Şu hayatı öyle bir yaşa ki kapanışta kendini alkışlayabilesin... --Alıntı

ÇİVİ

Menteşe Belediyesi tarafından bu yıl 6.'sı düzenlenen Kültür ve Sanat Şenliği'nde yaylanın en güzel kavunları seçildi. Arkadaşım, "Bu yaylanın kavundan başka bir şeyi yok mu?" dedi.

ÇİVİCİ

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft