İsmail Zorba

İsmail Zorba

SÖZÜN EŞİĞİNDEN
İsmail Zorba'nın ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Yepyeni ve Tertemiz Bir "Merhaba"ya..

Eklenme : 31.08.2021 00:00:00
Görüntülenme: 734

"Eğitimin can damarı çocuklarımızsa, en önemli sigortası da velilerimiz, ebeveynlerimizdir."

Kafamızdaki bütün soru işaretlerine, bir türlü yanıtını bulamadığımız şüphelerimize rağmen tertemiz ve yepyeni bir "Merhaba" diyebilme cesaretini göstermeliyiz. Dile kolay iki senemiz nice sıkıntılarla geçti. Bir kaosun bilinmezliği içerisinde günleri tamamladık. Zaman zaman rahat nefes alabildiğimiz zamanlar olmasa salgının üzerimizde daha derin izler bırakacağını unutmamalıyız.

Devletimiz tüm imkânlarını seferber ederek salgın günlerinde yanımızda oldu. Aşısı, tedavisi derken tümüyle ülkemizin gözbebeği sağlıkçılarımızın insanüstü çabalarıyla daha büyük kayıplar vermekten ve de daha kötü karabasanlar yaşamaktan kurtulduk. Ve yine verilen kararların zamanlamasında boşluklar yaşamadık mı? Aslında yönetenlerin, sağlıkçıların ve de salgınla mücadelede emeği geçenlerin çok ötesinde asıl mücadeleyi insan olarak bizler vermeliydik.

Yepyeni ve tertemiz bir "Merhaba" diyebilme cesaretini gösteriyorsak insan olarak göstereceğimiz iradenin sorumluluğunu üstlenebilmeliyiz. Salgın günlerinde çıkma iradesi ne devletin ne de bu mücadeleye topyekün destek veren insanların elindedir. Asıl irade insan olarak bizlerin elindedir hatta yüreğindedir.

Salgın günlerinde yaşadıklarımız bizi nereden aldı nereye götürdü? Hayata bakışımızda bir değişiklik oldu mu? Salgınla beraber yaşanan afetler de cabası. Dünyanın tümüyle sarsıldığı bu iki yılda insanlık acaba şu an nerededir? Öncelikle hayatımızın pamuk ipliğine bağlı olduğunun farkındayız. Ölüm ne kadar da yakınımızda ve çok basit bir bulaşla soğuk nefesini ensemizde hissettiriyor. Bu kadar çaresizken aklın ve bilimin hayatımızda ne kadar hayatî bir yerde olduğunu fark ettik.

Cihan padişahı Kanuni'nin bile sığınmak zorunda kaldığı "bir nefes sıhhat"in her şeyin üstünde olduğunu anladık. Sağlıkçılarımızın ağzından çıkacak bir cümle ne kadar kıymetli değil mi? Yepyeni ve tertemiz bir "Merhaba" diyebilme cesaretini biraz da sağlıkçılarımızdan almıyor muyuz?

Dünyadan Türkiye'ye, Türkiye'den dünyaya baktığımızda salgının tümüyle bizim üzerimizdeki etkisini farklı noktalardan bakabiliyoruz. İnsanlığın bu tecrübelerden elde edebileceği varış noktası egonun tasfiyesi olmalıdır. Her şeyin üzerinde sevginin ve sevginin bağlandığı tüm insani değerlerin insanı ne kadar güçlü kıldığıdır. İçinde sevgiye yer bırakmayan insanların vaziyeti ortada. Sadece kendi benliklerinde kör bir kuyuya saplanıp kalan insanlarda hiçbir insani irade bekleyemeyiz.

Temizlik, Maske, Mesafe'nin yani salgına karşı tamam diyebilme cesaretini ve sorumluluğunu gösterememenin zafiyeti kayıpları yaşayan insanlarımızın sorumluluğundadır. En azında sevdiklerim için dikkat edebilsem yeter demek bile bir başlangıçtır. Bir insanın ölümüne sebebiyet verebilecek aymazlık bizi nereye götürür? Bunun vicdani sorumluluğunu içinde hissetmeyenleri kendileriyle baş başa bırakıyoruz.

Ne demiştik? Yepyeni ve tertemiz bir "Merhaba" diyebilme cesaretini göstermeliyiz. Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımıza, gençlerimize artık hayatın içinde bir nefes alabilecek alan bırakmalıyız. Yaşam alanlarını evlerle sınırladığımız çocuklarımızın yaşayabileceği kırılmaları en aza indirgemek için normal hayatın standartlarına bir başlangıç yapabilmeliyiz. En azından bu cesareti gösterebilmeliyiz.

Okulların açılması, eğitimin hayat bulması için bir başlangıç her bir evladımız için bir gereksinimdi. Ama bunun planlamasını yaparken bir sürü mantığına uymadan kademeli ve sağlıklı geçişlerle bir başlangıç yapabilirsek bu süreci uzatma şansını elde ederiz. Eğitmenlerimiz sağlıkçılarımız üzerine düşen tüm görevleri cansiparane yerine getirecektir. Eğitim ordusu her dönemde bu feragatı ve fedakarlığı her zaman üstlenmiştir.

Asıl görev evlatlarımıza düşmektedir. Ve onları yönlendirecek velilerimize. Bu zor süreci atlatabilmenin yolu yaşadığımız her deneyimi çocuklarımızla birlikte paylaşmaktan geçer. Onları takip, onların neler yaşadıklarını paylaşmak, onları dinlemek, onlarla konuşmak ve bir birey olarak onlara toplumdaki görev ve sorumluluklarını hatırlatmaktan geçiyor. Eğitimin can damarı çocuklarımızsa, en önemli sigortası da velilerimiz, ebeveynlerimizdir.

Yepyeni ve tertemiz bir "Merhaba" demeye çok az bir zaman kaldı. Yılların eğitimcisi olarak sanki ilk defa göreve başlıyormuşum, gül yüreklilerimle ilk defa karşılaşıyormuşum gibi heyecandan yerimde duramıyorum. Merhaba'nın saflığını ve temizliğini yüreğimde hissediyorum. Sanki kanatlanıyorum, hafifliyorum. Biliyorum aynı heyecanı evlatlarım da hissediyor.

Aydınlık bir sabaha yepyeni ve tertemiz bir "Merhaba" diyebilmenin umudu ve inancıyla.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft