Hayati Nizamoğlu

Hayati Nizamoğlu

GÜNDEM
Hayati Nizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Yeni Tedbirler

Eklenme : 15.04.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1648

Salı günü akşam Sayın Cumhurbaşkanı'nı dinledik. Ankara'nın Covid 19 salgını hakkında farklı bilgi ve politikaları olabilir. Ancak halkın ikna olmadığını söyleyebilirim.

Günlük 60 bin vaka bandına yükselmişken, geçen yılki tedbirlerin yarısında olduğumuzu görüyoruz. Aşı konusunda ise moral verici bilgilere sahip değiliz. Bilim kurulu üyelerinin bile son tedbirlerin yetersizliği konusunda yorumlar yapmaya başladığını izliyoruz.

Vaka sayısının hızla artmasından endişe ediyoruz. Salgının hızına, tedbir olarak yetişemiyoruz. Hâlbuki geçen yıl, tedbirlerimiz salgının çok önündeydi.

Ekonomik olarak bakarsak, Kısa Çalışma Ödeneği'nin 31 Mart'ta sona ermesi yanlış oldu. İşsizlik Fonu'ndan ödenen KÇÖ, aylık 3 milyar liraya bile mal olsa, Türkiye için büyük meblağ değildir.

Ücretsiz izin uygulaması ise, işyerine olan bağlılığı sarsabilecek sonuçlar doğurabilir.


Muğla' da Durum

Türkiye'de milyon nüfusa düşen vaka sayısı 720 civarıdır. Muğla'daki 200'lü rakamlar ise kötünün iyisidir.

Muğla'da ayrıca geçici yerleşiklerin sayısı çok fazladır. Bu insanlarımızın sayısını bilebilsek, haftalık vaka sayımız 100'lü ortalamalara düşer. Pandemi döneminde ilimizdeki yazlık konutlara günlük, haftalık kiralama talepleri arttı. Bu konutların ekonomiye kazandırılmaları doğrudur.

Ancak, bu konutların kayıt dışı kiralanması nedeniyle, vergi kaybı dışında, aranan şahısların kolay saklanabilmelerine yol açtığı gibi virüsün yayılmasında merkezler haline gelmektedir.

Örneğin, bir otele gittiğinizde ateşiniz ölçülür, HES kodunuz incelenir öyle kabul edilirsiniz. Turistik tesisler, Güvenli Turizm Sertifikasına sahiptir. Otel içindeki misafir hareketleri kontrollüdür.

Günübirlik konutlarda kalanların sayısı küçümsenmeyecek hale gelmiştir. Kiracının ve kalanların vatandaşlık numaraları güvenlik güçlerine anında bildirilmelidir. Ev sahibi HES kodlarını incelemeli veya sorumlu olmalıdır. Güvenlik güçleri kalanları maliye ile paylaşmalıdır. Sadece ev sahibine değil, site yöneticilerine de sorumluluk yüklenmelidir. Önümüzdeki günlerde bu günübirlik evler virüs kaynakları haline gelecektir.

Muğla ekonomisi turizm, tarım, eğitim ve madencilik üzerine kuruludur. Pandemi nedeniyle turizm ve eğitim sektörleri büyük darbe almıştır. Üstelik zamanı kolayca harcadığımızı düşünüyoruz.

Yayılımı sadece halkın ihmalkârlığı olarak görürsek yanlış yaparız. Devletin sorumluluğu halktan fazladır.

ÖNCEKİ yazı
SONRAKİ yazı
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft