Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Yeni Dünya Düzeni

Eklenme : 13.11.2020 00:00:00
Görüntülenme: 973

Dünya dünden bu güne birçok salgın hastalıkla mücadele etmiştir. Bazıları hafif ve kolay atlatılırken bazı salgınlarda ise binlerce insan vefat etmiştir. Ancak, özellikle 20. yy ile beraber gelişen tıp bilimi sebebi ile muhtemelen hiç birimiz yaklaşık bir yıldır devam eden korona türü bir hastalığın ortaya çıkacağını ve uzun süre tedavisinin bulunamayacağını düşünmemiştir.

İlk kez Çin'de ortaya çıktığında da birçokları gibi bizlerde sosyal medyanın abarttığı bir şey olarak algılamıştık. Çin'de ciddiyeti artınca da Çin'de olsa da bize gelmez diye düşünmüştük. Fakat ne dünyada, ne de ülkemizde düşündüğümüz gibi olmadı. Çin'den bir süre sonra Avrupa'ya, ardından da ülkemize geldi.

Her ne kadar sağlık sistemimizin başarısı sebebi ile dünyanın başka ülkelerine göre süreci daha başarılı şekilde yönetmiş olsak da, korona bize de beraberinde birçok hasta insan ve birçok ölüm getirdi. Herkes belli bir süre sonra biteceğini, dünyadaki tıbbi bilimsel çalışmalar sebebi ile aşısının ve ilacının hemen bulunulacağını düşünmesine rağmen maalesef bu yöndeki düşüncelerimiz de temenniden öteye gidemedi ve bu güne kadar ne tam tedavi eden bir ilacı ne de aşısı bulunabildi.

Bu bağlamda şu aşamada çözüm, hastalığa yakalanmamak. Yani, koronadan kurtulmak için tedaviden çok tedbir ön plana çıktı. Bu tedbirler ise herkesin söylediği gibi maske, mesafe ve temizlik olarak sıralandı. Ancak, bu tedbirlere toplum olarak yeterince uymuyoruz. Bu sebeple de hastalık bazen azalma eğilimine girerken bazen de artış göstermektedir.

Korana ile beraber dünya da ciddi bir değişime girdi. Yani, korona sonrası yeni bir dünya düzeni kurulmaya başlandı. Zira, korona sonrası insanların alışkanlıkları, öncelikleri ve iş hayatları değişti. Devletlerin ve toplumun bu değişime ayak uydurması ise zorunlu hale geldi.

Artık, birçok sektör personelini evlerinden çalıştırmaktadır. Bu durum muhtemelen yaygınlaşacak ve korona sonrası da aynı şekilde devam edecektir. Evden çalışma aynı zamanda şirketlerin yeni bir konsepte geçmesi anlamına gelmektedir. Zira, bundan sonra dijitalleşme iş ve eğitim hayatımızın içini iyice girecek ve bu konuda yeni çalışmalar, projeler hayata geçecektir.

Korona sonrası tarım ve hayvancılık önem kazanmıştır. Çünkü, insanoğlunun en temel ihtiyacı sağlıklı ve temiz yiyecek, içecektir. Pandemi sürecinde sanayinin çökmesi/çalışmaması insanların temel ihtiyaçlarını sağlamak noktasında tarımı ve hayvancılığı ön plana çıkartmıştır. Bu bağlamda bundan sonra tarım arazilerinin, meraların, sulak alanların korunması noktasında devletler tarafından daha katı tedbirler alınacaktır.

Özellikle hastalığın kalabalık yerlerde yayılmasının kolay olması daha güvenli olması sebebi ile köyü/kırsalı cazip hale getirmiştir. Muğla'ya korona salgını sonrası gelenlerin birçoğunun da tercihi şehir merkezleri değil köyler olmuştur. Bu sebeple de yöneticilerin kırsala yönelik daha farklı bir bakış açısı geliştirerek kırsalın başta imar sorunlarını çözmek olmak üzere, kırsala yönelik başkaca projeleri de hayata geçirmesi gerekmektedir.

Özellikle korona sonrası her alandaki dijitalleşme hukukta da yeni düzenlemelerin getirilmesini zorunlu hale getirmiş ve getirecektir. Zira, birçok işlemin, ticaretin sanal ortamda yapılması bu alandaki sorunların çözümünde yeni yasal düzenlemeler yapılmasını zorunlu kılmaktadır.

Pandemi ulusal devletlerin güçlenmesini sağlamıştır. Çünkü, pandemi sürecinde uluslararası kurumlar başarısız olmuştur. Yani, uluslararası kurum ve kuruluşlar üyelerine bu süreçte yeterince yardımcı olamamışlardır. Bu dönemde her devlet kendi çaresine bakmıştır. Bu sebeple de ulusal devletler güçlenmiştir. Bundan sonra da bu devletler sınırlarının korunması ve göç konusunda daha sert tedbirler alacaktır.

Kısacası, yıllardır küresel güçlerin kurmak istediği/kurduğu söylenen yeni dünya düzeninden sonra, pandemi sonrası  yepyeni  bir dünya düzeni kurulmaktadır. Ancak, küresel güçlerin kurmak istediği/kurduğu yeni dünya düzenine bazıları karşı çıkarken pandemi sonrası kurulan yeni dünya düzenine kimse karşı çıkamayacaktır.

Kısacası, bundan sonra hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktır.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft