Yatağan'da ilk ders zili çaldı

Yatağan'da ilk ders zili çaldı
Eklenme : 6.09.2021 14:36:00
Görüntülenme: 2062

Yüz yüze ve tam zamanlı olarak başlayan yeni 2021-2022 eğitim öğretim yılında Yatağan İlçesinde 37 okulda,  429 derslikte, 478 öğretmen ve 6490 öğrenci ders başı yaptı.

Haber Merkezi

Yüz yüze ve tam zamanlı olarak başlayan yeni 2021-2022 eğitim öğretim yılında Yatağan İlçesinde 37 okulda,  429 derslikte, 478 öğretmen ve 6490 öğrenci ders başı yaptı.

Okul bahçelerine maskeleri ile gelen öğrenciler düzenlenen bayrak törenlerinin ardından dezenfektan uygulaması yapılarak sosyal mesafeli bir şekilde sınıflara alındı. Öğrenciler ve öğretmenler okullarına kavuşma heyecanı yaşarken alınan tedbirler dikkat çekti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Alemdar eğitim öğretimin ilk gününde mesaisine okullarda başladı. İlçe Müdürü Alemdar, şube müdürleri ile birlikte okullara giderek öğretmenlerin ve öğrencilerin heyecanlarına ortak oldu. İlk olarak Kıbrıs İlkokulu'nda düzenlenen bayrak törenine katılan İlçe Müdürü Osman Alemdar burada Öğretmenlere ve öğrencilere seslendi. "Sizleri çok özledik. Sabırla bekledik ve nihayet kavuştuk " diyen İlçe Müdürü Alemdar, okullarımızı açık tutmak için kurallara mutlaka uyalım. Maskelerimizi hiç çıkarmayalım. Temizliğe ve hijyen kurallarına harfiyen uyalım. Sosyal mesafemize her yerde dikkat edelim" dedi. Öğretmenlerin ve eğitim çalışanlarının aşılanmasının büyük oranda tamamlandığını dile getiren İlçe Müdürü Alemdar "Aşı ile birlikte artık geleceğe daha güvenle bakıyoruz. Tüm temennimiz okullarımızın bir daha kapanmaması ve salgının bir an evvel sona ermesi. Hepinize Sağlıklı, mutlu ve başarılarla dolu bir yıl diliyorum" dedi. Okul ziyaretleri gün boyu devam etti.

Okullarda alınan tedbirler dikkat çekti

Covid-19 salgını nedeniyle bir buçuk yılı aşkın bir zamandır uzaktan eğitim ağırlıklı devam eden eğitim öğretim yeni eğitim öğretim yılında yüz yüze ve tam zamanlı olarak başladı. Öğrenciler okullarına kavuşma heyecanı yaşarken alınan tedbirler dikkat çekti. Yatağan İlçesinde okullarda bu yönde çok kapsamlı hazırlıklar yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Sağlık Bakanlığı tavsiyeleri doğrultusunda hazırlanan  "Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi"  kapsamında okullar eğitim öğretime hazır hale getirildi.

Aşı olmayan öğretmen ve personele PCR testi

Yeni eğitim öğretim yılında dikkat çeken en önemli tedbirlerden birisi de aşılarını yaptırmayan ya da tamamlamayan personelden haftada iki gün PCR test sonucu istenecek olması. Buna göre öğretmenler, eğitim personeli ile öğrenci ile temasta bulunan, servis, kantin ve yemekhane çalışanları aşılarını tamamlamadıysa hafta 2 gün negatif sonuçlu PCR testi verecek. Veli ve öğrencilerden ise PCR testi istenmeyecek. Okullara öğretmen, öğrenci ve görevliler dışında dışarıdan kimsenin alınmayacak. Okula girilmesi zorunlu hallerde ise mutlaka HES kodu istenecek.

Tüm öğrenciler, öğretmenler ve personel maske takacak

Yatağan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre okulların tamamına öğrenci, öğretmen ve personelin ihtiyacı olması halinde kullanabilmeleri için yeterli sayıda maske İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gönderildi. Tüm öğrenciler okula maske ile gelecek ancak gelişimsel sorunu olan veya maske takmakta zorlanan çocuklar için istisna olabilecek. Öğretmenler, aşılanma durumundan bağımsız olarak okul bahçesine girişlerinden itibaren okulda bulundukları süre boyunca sürekli maske takacaklar. Öğretmen odaları ve diğer ortak alanlarda bulunan kişilerin, aşılananlar da dahil olmak üzere, sürekli maske takmaları sağlanacak. 

Farklı teneffüs saati uygulaması

Teneffüs saatleri, kalabalık oluşmaması için okulun fiziksel kapasitesi ve öğrenci mevcudu dikkate alınarak farklı zamanlara gelecek şekilde ayarlanacak. Ders sırasında sınıf pencereleri, öğrenciler açısından düşme ve çarpma gibi risk yaratmayacak şekilde önlemler alınarak mümkün olduğunca açık tutulacak ve doğal havalandırma sağlanacak. Öğrenci ve personelin hasta, temaslı ve ya risklilik durumları Millî Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasındaki veri entegrasyonu yolu ile izlenerek okullara gerekli bildirim yapılacak.

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft