Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Yanan evlerin bedelini Büyükşehir mi Devlet mi ödeyecek?

Eklenme : 16.09.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1082

Muğla'yı cehenneme çeviren o orman yangınlarının ardından yanan orman alanlarının miktarı, yangınlarda zarar gören tarım alanları ve o alanlarda yaşayanların kayıpları belirlenmeye, yaralar sarılmaya başladı.

Bunlar olur gider de yanan orman alanlarında yok olan çam ağaçları ile birlikte kül olan canlıların, telef olan hayvanların hesabını yapmak ne zor ne kolay; mümkün değil...

O alanlara gidip bir bakın, sonra da kime, kimlere sövecekseniz sövün... İsterseniz yere çömelin, başınızı iki eliniz arasına alıp hıçkıra hıçkıra ağlayın.

Geçen ayın sonunda Muğla Valisi Orhan Tavlı başkanlığında yapılan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'ün de katıldığı AFAD Koordinasyon ve Değerlendirme Toplantısı'nda Marmaris, Bodrum, Milas, Kavaklıdere, Köyceğiz, Seydikemer, Dalaman ilçelerinde etkili olan orman yangınları sonrası yapılacak çalışmalar ile benzer felaketler yaşanmaması amacıyla alınan tedbirler değerlendirilirken, yanan alanların yeniden ağaçlandırılması amacıyla ekiplerce sahada çalışmaların devam ettiği belirtildi.

İl genelinde bulunan 119 ağır hasarlı binadan Marmaris'te 80, Bodrum'da 3, Milas'ta 6 bina olmak üzere toplam 89 binanın enkazının kaldırıldığı ifade edildi. 30 bina için enkaz kaldırma çalışmalarının devam ettiği kaydedildi.

xx           xx           xx

Bu hafta başında da Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Toprak düzenlediği kahvaltıda Muğla'da yangınlarda 60 bin hektar alanın zarar gördüğünü açıkladı. Yangının yer yer atlaması sonucu arada yanmadan alanlar kaldığını ifade eden Yaprak, kesin tespitler sonunda rakamın düşebileceğini kaydetti.

Ne güzel 60 bini duyduk, 50 bini duyarsak seviniriz...!

Öyle ya da böyle Muğla'nın en güzel ormanları karardı. O yangınlar sırasında Muğla Orman Bölge Müdürü yoktu. Kahvaltıya giden arkadaşlarımız Bölge Müdürü Yaprak'ı dinlerken içlerinden "Müdür yüzünü gören cennetlik" diye geçirdiler mi acaba?

Günlerce hepimizi korkutan ve kahreden o yangınlar sırasında ortalıkta Orman Bölge Müdürlüğü değil, AFAD vardı... Üstelik CHP penceresinden ve Fatih Altaylı'nın gözünden yangınların kontrol altına alınıp söndürülememesinin müsebbibi olarak Tarım Orman Müdürü Barış Saylak görülmüş, ilan edilmişti. İl Müdürü Saylak'ın varsa günahlarını nasıl da aldılar ama...

xx           xx          xx

Muğla'da 15 gün adeta "yangın fırtınası" yaşandığını belirten Orman Bölge Müdürü Yasin Toprak Muğla'da yangınlarda 60 bin hektar orman alanının kaybedildiğini açıklarken, "29 Temmuz'da Marmaris'te başlayan sonrasında Güvercinlik, Köyceğiz, Milas, Nazilli'de başlayıp Kavaklıdere Menteşe'yi tehdit eden ciddi yangınlar geçirdik. Yanan alanlarda hızlı şekilde çalışmalarımıza başladık. Zarar gören 60 bin hektar alanın 52 bin hektarı orman alanı." diye ifade etmiş.

Peki 8 bin hektarı ne?

Çıkan haberlere ve basın whatsapp gurubunda ormanın basın bürosundan yapılan paylaşımlara baktım 60 bin hektarın 8 bin hektarının ne olduğunu göremedim. Demek ki kahvaltıda "Bu 8 bin hektar ne?" diye soran olmamış.

Tabi bu orman yangınlarında sadece Bölge Müdürlüğü'nün sorumluluğundaki çam ormanları yanmadı. Özel şahıs arazisi zeytinlikler ve tarım alanları da yandı. Yanan alanların 8 bin hektarı bu yerler olmalı...

xx           xx          xx

Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Toprak, neredeyse bütün bakanların çeşitli vesilelerle açıkladığı gibi, "Yanan alanlarda hiçbir şekilde yapılaşmaya izin vermeyeceğiz" demiş.

İster inanın ister inanmayın... Bölge Müdürü de yanmayacak diyor, ki yanan alanları doğal ve yapay olarak ağaçlandırmaya alma hazırlıklarına başlamışlar.

Ben inanıyorum... Bir gazeteci olarak bugüne kadar yanan alanların ağaçlandırıldığının farkındayım. Senelerce başta ilin valisi olmak üzere siyasilerimiz ve bürokratlarımızın Muğla'yı anlatırlarken "Yüzde 67'si ormanlarla kaplı" derlerken, son yıllarda "Yüzde 68'i ormanlarla kaplı" demeye başladılar.

Demek ki ormanlarımızı koruyamasak da orman alanlarını korumaya devam ediyoruz.

Orman Bölge Müdürü Yaprak, yanan alanların imara açılmayacağının altını çizerken, "Yangınlarda zarar gören 108 yapının TOKİ tarafından yapılarak sahiplerine teslim edileceğini" de bildirmiş.

Yazımın başında Valiliğin açıklamasından paylaştığım rakam ise 119... Arada 11 konut fark var... Rakamlar 3 aşağı 5 yukarı farklı olabilir. Ben kaç evden çok, bu TOKİ tarafından yapılacak evlerin kaç para olduğunu ve birde bu paraları kimin karşılayacağını merak ediyorum. Kimse açıklamıyor. Milletvekili Yelda Erol Gökcan da Marmaris'te yapılan bir evin fotoğraflarını paylaşırken, sanki "para alınmayacakmış" gibi bir algı yarattı. Herkes merak ediyor TOKİ bu evleri karşılıksız mı yapıyor?

xx           xx          xx

Muğla Büyükşehir Belediyesi 2019 yılında gerçekleştirdiği "Orman Yangınları Çalıştayı"nın 2020 yılında pandemi nedeniyle yapılamadığı belirtilen ikincisini 28 Ağustos Cumartesi günü yaptı.

CHP'li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve genel merkez yöneticilerinin de katıldığı çalıştaydan gerçekten önemli mesajlar ve açıklamalar çıktı.

Görmezden gelmiş değilim, ilk fırsatta bir değerlendirme yapacağım.

O çalıştaydan bir gün önce de CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanları bir toplantı yapmış ve o toplantı sonrası konuşan Kılıçdaroğlu, evi yanan vatandaşlar için yeni yapılacak yapıların ücretlerinin hükümet tarafından karşılanmadığı takdirde, CHP'li belediyeler tarafından karşılanacağını ifade etmişti.

Allah aşkına bir bilen bunu açıklasın artık; TOKİ o evlerin paralarını kimden tahsil edecek?

Mülga Muğla İl Genel Meclisi'nin son üyelerinden Dursun Kaplan da geçenlerde, "Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Osman Gürün, Büyükşehir Belediye Başkanlarını Muğla'da topladınız, Marmaris ve diğer ilçelerde evleri yananların, evlerini yapıp teslim edeceğiz diye şov yaparak sözler verdiniz. Şu ana kadar herhangi bir çalışmanız görülmemektedir. Ayrıca kendi imkanı ile evini yapmak isteyenlerden ruhsat talep ediyorsunuz, yanan evin ruhsatı olur mu? Vatandaşı TOKİ'ye ve Hükümete mahkûm ediyorsunuz. 11 Büyükşehir Belediyesi'nin sayın Başkanları neden gelip sözler verdiniz, söz verdiyseniz lütfen yerine getiriniz." diye paylaşımda bulundu... Şaştım...

xx           xx          xx

Ben sayın Dursun Kaplan'a katılamıyorum.

Sayın Kılıçdaroğlu ve büyükşehir belediye başkanları evi yanan vatandaşlara ev sözü vermediler.

Yukarıda da belirttiğim gibi, sadece Kılıçdaroğlu, "Yeni yapılacak yapıların bedellerinin hükümet tarafından karşılanmadığı takdirde, CHP'li belediyeler tarafından karşılanacağının" sözünü verdi.

Kılıçdaroğlu o gün tam olarak şu ifadelerde bulunmuştu:

"Orman yangınlarında telef olan hayvanların tümü büyükşehir belediyelerimiz tarafından karşılanacak. Yem ihtiyaçları, beyaz eşyalar, arı kovanı, keçi boynuzu, zeytin fidanı olmak üzere bunların tamamı belediyelerimizce karşılanacak. Seraları zarar görenlerin ihtiyaçları giderilecek. TOKİ ve AFAD kendi üzerine düşen görevi yerine getirmeye çalışıyorlar. Ancak vatandaşlardan belli bedeller karşılığında imza istendiği belirtiliyor. Vatandaşların borçlandırılacağı yönünde bilgiler var. İster TOKİ, ister AFAD, yanan binaların parasını vatandaşlarımızdan isterse vatandaşlarımıza yüklenen tüm borcu karşılayacağız. Bunu hükümet yaparsa memnun oluruz, ama yapmazsa da biz yapacağız. Orman yangınlarının söndürülmesi için her şeyi yapan, şehit veren bir şehirde vatandaşlarımızın elini cebine atmasına göz yummayız."

Hala belirsizlik var... Koşullar ne, kim ödeyecek bilen yok...

xx           xx          xx

Orman yangınlarında telef olan hayvanların tümü büyükşehir belediyeleri tarafından karşılandı mı; yem ihtiyaçları, beyaz eşyalar, arı kovanı, keçi boynuzu, zeytin fidanı olmak üzere bunların tamamı belediyelerce karşılandı mı, bunu da bilen yok...

Varsa açıklar öğreniriz.

Muğla Valisi Orhan Tavlı desteğinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından "Zarar Gören Tarımsal Alanlar için Projeler" geliştirilmiş. Doğrudan tarımsal zarar gören 64 mahalledeki 2062 üreticimiz öncelikli olmak üzere, ilimizde kırsal alanlardaki tarımsal kalkınmayı hızlandırması öngörülen projeler önümüzdeki günlerde uygulamaya konuluyormuş.

Doğrusu sürpriz oldu.

Yarın devam edelim...

------------------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Hava soğuyunca gölge veren ağaçlar unutulur. Tıpkı işi bitince unutulan insanlar gibi... -Alıntı.

ÇİVİ

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete KYK'nın Muğla'daki yeni yurtları ile ilgili "hükümetimiz 500 milyon TL'lik yatırım yapıyor, büyükşehir belediyesi su ve kanalizasyon işini çözemiyor." diye açıklama yapınca arkadaşım "Osman Gürün'de su ve enerji politikaları için Fransız Kalkınma Ajansı ile kredi anlaşması yaptıklarını, ama Cumhurbaşkanının 7-8 aydır onaylamadığını söylüyor" dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft