Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Ya Savcılık Büyükşehir Belediyesini de sorumlu tutarsa?!!

Eklenme : 5.10.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1328

MARMARİS İÇİN SUÇ DUYURUSU

Muğla Barosu avukatlarından Canan Karaosmanoğlu'nun Bozkurt ilçesinde yaşanan sel felaketi ile ilgili Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduktan sonra Muğla'daki orman yangınları ile ilgili olarak da suç duyurusu hazırlıklarının sürdüğünü açıklamıştı.

Karaosmanoğlu'nun hazırlıkları sürerken, CHP Marmaris İlçe Başkanlığı 29 Temmuz'da çıkan yangınlar ile ilgili 21 Eylül'de Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

O gün CHP Muğla Milletvekilleri Av. Burak Erbay ve Mürsel Alban ile birlikte adliye önünde basın açıklaması yapan CHP Marmaris İlçe Başkanı Av. Zekican Balcı, "Marmaris'in kızılçam ağaçları ile kaplı 13 bin 650 hektar ormanlık alanı kül oldu. Orman yangınlarının büyümesinde ihmali olan kamu görevlileri ve üçüncü şahıslar hakkında Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduk. Bu konunun da sıkı takipçisi olacağız" dedi.

Edindiğim bilgilere göre, CHP Marmaris İlçe'nin suç duyurusunun altına daha sonra Erbay ve Alban'da imza atmış.

Bu durumda Av. Canan Karaosmanoğlu suç duyurusunda bulunmaktan vaz geçer mi?

xx           xx          xx

CANAN KARAOSMANOĞLU VAZGEÇMİYOR

Soruyu Karaosmanoğlu'nun kendisine sordum. Bu vesile ile kendisine Kastamonu Basınından mektup geldiğini öğrendim. Çatalzeytin Mektubu Gazetesi Yayın Yönetmeni Emin Türkay imzalı mektupta şu ifadelere yer verilmiş:

"Sayın Canan Karaosmanoğlu, Bozkurt ilçesinde yaşanan sel felaketiyle ilgili Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurunuz Kastamonu Gazetesi'nin 27.08.2021 tarihli sayısında yayımlandı.

Çatalzeytin Mektubu Gazetesi 31.08.2021 tarih 1. Sayfa başyazıda suç duyurunuza yer verildi. Duyarlı bir avukat olarak toplum adına verdiğiniz savaşımı destekliyor, sizi kutluyoruz. Gazetemizin gelecek sayısında suç duyurunuza tamamıyla yer vereceğiz. Bilginize sunar, selam ve sevgilerimle."

Ne güzel, hala mektup yazanlar var.

Gazetenin suç duyurusunun tamamını yayınlayacak olması da güzel. Av. Canan Karaosmanoğlu sorumla ilgili ise "Hayır, orman yangınları ile ilgili suç duyurusundan vaz geçmem söz konusu değil. Sel felaketi ile ilgili suç duyurumun ardından yaptığım basın toplantısında bir soru üzerine Marmaris, Köyceğiz, Bodrum, Menteşe, Yatağan, Datça, Dalaman, Kavaklıdere ve Seydikemer ilçelerinde çıkan yangınlarla ilgili Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunacağımı ve hazırlığın biraz zaman alacağını söylemiştim. CHP'liler Marmaris yangınları için Marmaris Savcılığı'na başvurmuş. Ben Muğla yangınları ile ilgili hazırlanıyorum." dedi...

xx           xx           xx

CHP KURMAYLARINDA İLETİŞİM-KOORDİNASYON YOK MU?

Av. Canan Karaosmanoğlu ile görüştükten sonra aklıma Milletvekili Süleyman Girgin geldi. Biliyorum "Taktın sende Süleyman'a..." diyenler olacaktır. Böyle bir şey yok. Bir ara AK Parti İl Başkanı Kadem Mete bu köşenin vazgeçilmez konuklarından olmuştu. O zaman O'na mı takmıştık? Böyle bir şey olmaz. O günlerde sayın Mete sürekli "gaflar" yapıyordu. Şimdi yapmıyor, bizde kendisini konuk etmiyoruz. Hepsi bu...

Sayın Girgin'de hemen her şeye verdiği soru önergeleri ile bu köşeye konuk olmaya başladı. Kanun teklifleriyle de öne çıkmaya başladı. Sayıştay raporları da orman yangınlarında "ihmal olduğunu" ortaya koyduğuna göre, bakarsınız Milletvekili Girgin "Tarım Orman Bakanlığı'nın Orman Genel Müdürlüğünü lav edip, bütçesini yerel yönetimlere paylaştırıp, ormanları yangınla mücadele yükümlülükleri ile birlikte yerel yönetimlere devreden" bir kanun teklifi hazırlar mı bilemem, ama CHP Marmaris Örgütü'nün suç duyurusunun altına imzasını atmalıydı. Şaşırdım... O'nun yerinde olsam Yatağan, Kavaklıdere ve Menteşe için suç duyurusunda bulunurum. Milas için Milletvekili Suat Özcan yapar bunu...!

Anlamakta zorlanıyorum, Muğla CHP'de kurmayların koordine olamamak gibi bir sıkıntıları mı var acaba?

Kanun teklifi verebilen bir milletvekilinin de o dilekçenin altında imzası olsa fena mı olurdu?!!

xx           xx          xx

SAYIŞTAY RAPORU

Bu arada Sayıştay Raporu açıklandı... Orman Genel Müdürlüğü'nü denetleyen ve Türkiye ormanlarının yangın riski altında olduğu ve geçen yıl yangın miktarlarında artış olduğunu belirten Sayıştay, 2020 yılına kadar ülke genelinde çıkan orman yangınlarında, 'yangın eylem planlarının' her yerleşim yeri için hazırlanmadığını ve rehabilitasyon çalışmalarının eksik olduğunu açıkladı.

CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay, "Gerek yangın sürecinde gerekse yangın sonrasında gerekli tedbirlerin alınmadığını ve ihmallerin olduğu Sayıştay raporuyla kanıtlandı" dedi. Sayıştay raporu incelendiğinde çok büyük ihmallerle karşılaşıldığını söyleyen Av. Burak Erbay rapora dayanarak şunları söyledi;

"Bu raporu incelediğimizde sorumlu olan kurumun, yeterli ve gerekli önlemeleri almadığını görüyoruz. Sayıştay raporu birçok eksikliği tespit etmiş. OGM'nin 4 milyarın üzerinde bütçesi var. Bu bütçeyle ne yapıldı? İhtiyaç duyulan ekipmanların alınması ve gerekli hazırlıkların yapılması için kullanılması gereken bütçe nereye kullanıldı? Muğla'da ve Antalya'da yaşanan orman yangınlarında gördük ki bu bütçe bunlar için kullanılmamış. Yangın Eylem Planlarının her yerleşim yeri için ayrı ayrı hazırlanması gerekiyor. Ayrıca yanan alanlar ile bu alanlarda yapılan çalışmaların tamamının Coğrafi Bilgi Sistemi kapsamında izlenmesi gerekiyor. Ancak bunların hiçbiri gerektiği gibi yapılmamış. Her alanda olduğu gibi ormanlarımız içinde yönetememe söz konusu. Orman yangınları bir daha yaşanmasın diye hem Meclis'te hem de yargıda bu sürecin takipçisi olacağız."

xx           xx           xx

SAVCILIKLAR DA TAKİPÇİ

Öte yandan adli tatilin sona erdiği 1 Eylül'de Adli Yıl açılışı dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende konuşan Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı orman yangınlarına değinirken "Yangınlara ilişkin soruşturmaları çok yönlü ve titizlikle yürütüyoruz. İster kasten olsun ister tedbirsizlikle ormanları yakan herkes adalet önünde hesap verecek. Muğla ve ilçelerindeki orman yangınlarıyla ilgili 15'in üzerinde soruşturma dosyası açıldı." dedi.

Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı da daha önce yangın hakkında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu. İHA Temsilcisi Bekir Tosun ile Güldemet Kızıl'ın 29.07.2021 tarihli haberlerinde, "Başsavcılıktan bugün saat 13.15 sıralarında Marmaris ilçesine bağlı Armutalan mevkiinde çıkan orman yangınına ilişkin açıklama geldi. Yapılan açıklamada, 'Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığımızca derhal soruşturma başlatılmış olup, yangın tüm yönleriyle ve titizlikle incelenmektedir' ifadesine yer verildi." denilmişti.

Bu açıklamalarla siyasilerin suç duyurusunu karıştırmamak lazım. Savcılar suç, suçlu veya suçluların, siyasiler ise sorumluların peşinde...

xx           xx           xx

YA OSMAN GÜRÜN'DE SORUMLU TUTULURSA?

Gazeteler 21 Eylül'de yazdı. CHP, Marmaris'teki orman yangınlarıyla ilgili suç duyurusunda bulundu. Yangından 52 gün sonra CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Av. Burak Erbay ve Marmaris ilçe teşkilatı üyeleri Marmaris Adliyesi'nde bir araya geldi. Marmaris İlçe Başkanı Av. Zekican Balcı, "Marmaris'in kızılçam ağaçları ile kaplı 13 bin 650 hektar ormanlık alanı yangınla kül oldu. Orman yangınlarının büyümesinde ihmali olan kamu görevlileri ve üçüncü şahıslar hakkında Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduk. Bu konunun da sıkı takipçisi olacağız" diye konuştu.

Milletvekilleri Erbay ve Alban da dilekçeyi imzalamışlar.

Haberlere göre, Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü, Muğla ve Marmaris Orman Müdürlüğü yetkilileri hakkında çıkan yangınlarda ihmallerinin olup olmadığının araştırılması istenmiş.

Çok merak ediyorum, ya Savcılık suç duyurusunu kabul edip, yanan evlerle ilgili ve ormana bitişik yerleşim alanlarında yangına karşı önlem alınmadığı gerekçesi ile Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanlığı ile Büyükşehir Belediye Başkanlığını da sorumlu tutarsa...

--------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Para silahtır ama siyaset, tetiği ne zaman çekeceğini bilmektir. -- The Godfather.

ÇİVİ

CHP ile birlikte basını da eleştiren Cumhur İttifakının MHP'li Ortaca Belediye Başkanı, "Eğer şu anda Bir Belediye Başkanı, maaşlarını, sigortayı, vergiyi ödeyebiliyorsa, ufak tefekte yol yapabiliyorsa inanın başarılı bir belediyecidir." demiş. Arkadaşım, "Özcan Bey sende Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş'ü eleştirme" dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft