Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Ya Ömer İlman KYK ve Gençlik Spor İl Müdürü olmasaydı?!!

Eklenme : 1.10.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1613

TOKİ MUĞLA'DA SORUNU ÇÖZMEDİ, KÖRÜKLEDİ

Muğla'da TOKİ "Üç etap" ile gündeme geldi. Menteşe'nin Karadağ Mevkiinde iki etap uygulandı. Orada Bayır'dan büyük bir yerleşme ortaya çıktı. Bu iki etap "Evsizleri ev sahibi yapma ve konut sorununu çözme" iddiası ile ortaya kondu.

Şu anda evlerin büyük bölümünde "ev sahibi" yerine "kiracılar"; özellikle akademisyen ve öğrenciler otururken, bazı dairelerin camlarında da "satılık" yazılı... Üçüncü etap içinde başvurular alındı. Bu etapta da mülk sahibi olanlarla birlikte "bekarların" da olduğu öne sürülüyor.

Başka yerleri bilemem. TOKİ Muğla'da "kira rantiyesini" yeni mülk sahibi yapmaktan; öğrenci ve akademisyenlere "kiralık" üretmekten başka bir işe yaramıyor.

Ne de olsa Muğla zengin yer...! Alan memnun satan memnun. Hem TOKİ "yurt üretmek" için kurulmuş bir yapı da değil ki...!

xx           xx          xx

MUĞLA'DA YURT SORUNU BUGÜNÜN DEĞİL...

Sabah Gazetesi Temsilcisi Hayrettin Şaşmaz üstadımız 21 Eylül'de "Bugün bir kez daha anladım ki; Çözüm odaklı bürokrasi hayati değerde... Malûm üniversiteler açılıyor. Yurt konusu hala önemli bir sorun. Şükür Muğla bu konuda çok yol aldı. Bu anlamda siyasete ve ilgili bürokrasiye teşekkür ederim. 5000'e yakın öğrenci için yurt konusu çözüldü. Ufak tefek ayrıntılar kaldı. Ancak yine de ilk etapta barınma sorunu çözümü için Gençlik ve Spor Müdürlüğü üstün Çaba gösteriyor. Buna bizzat şahit oldum. Ömer İlman ve ekibine teşekkür ederim. Dua alıyorlar. Not: Yerel yönetimin işi ağırdan aldığını biliyoruz. Bunu da halkın güzide vicdanına havale ediyorum." diye paylaşımda bulundu.

Ben de dayanamayıp, samimiyetimize sığınarak, paylaşımının altına şöyle yazdım:

"Hocam keşke muhataplarına bu yurtlar yapılıncaya kadar Muğla'da kaç kişilik devlet yurdu vardı; Allah rahmetini esirgemesin Muğla senelerce Sıtkı Koçman'ın yaptırdığı yurtlarla idare etti. Senelerce gençlerimizi FETÖ ve sair şer yurtlarının kucağına bıraktık... 5000 kişilik yurt üniversitemiz öğrenci sayısının kaçta kaçı diye bakmak lazım... Ayrıca bu yurtlar KYK Müdürlüğü yaparken, Mefaret Koçman Kız Yurdu'nun tabelasını indiren sayın Ömer İlman'ın marifeti de değil... Öyle olsa marifetini daha önce gösterirdi. 5000 kişilik yurt Devletimizin geç gelen lütfudur. Umarım arkası gelir bile diyemiyorum, gelmesini sağlayacak siyasetçi de yok... Selamlar üstat."

xx           xx          xx

Gençlik Spor İl Müdürü Ömer İlman'ın yanıtı çok gecikmedi. Aynı gün gece whatsapptan "İyi akşamlar Üstat Sizi yıllardır takip ederim. Yüreğinize kaleminize sağlık doğru bildiğinizi yazarsınız. Allah sağlıkla uzun yıllar mesleğimizi sürdürmeyi nasip eylesin inşallah." diye başlayan bir bilgilendirme geldi.

"Amin." diyelim...

Keşke her yönetici sayın İlman gibi duyarlı olsa... Başta yerel yöneticilerimiz olmak üzere kimler için neler yazıyoruz da tıkları çıkmıyor... Biz yazmaya onlar susmaya devam ediyoruz.

Tabii sükut ikrardan gelir de derler...

xx           xx          xx

GENÇLİK SPOR İL MÜDÜRÜ ÖMER İLMAN OLDUKÇA HIZLI

"Bu günkü bir yorumunuzu gördüm. Size bilgi verme ihtiyacı duydum. Yatırımların hepsini devletimiz yapıyor. Siz de Kötekli'deki barınma sorunlarını yıllardır dile getiren birisi olarak katkınız büyüktür. Ben 2015 de Yurt Müdürü, 2016'da KYK İl Müdürü oldum. Daha önce idari bir görevim yoktu. Sosyal Hizmet Uzmanı olarak görev yapmaktaydım. Raporlarımda yurt barınma sorunlarını belirtmiş olsam da idari bir yetki alanım yoktu. 2015 yalında Yurt Müdürü olunca derhal yurt yatırmaları yapılması için her türlü girişime başladım. İl Müdürü olunca hızla sorunu çözmek için tüm şartları zorladım." diyen İl Müdürü Ömer İlman özetle şu bilgileri verdi:

"2015 yılında ben Müdür olmadan önce il genelinde yaklaşık 4500 kapasite vardı. 2016'da Karadağ mevkiinde 100 dönüm, 2017 ve 18'de Fethiye'de toplam 110 dönüm orman arazi tahsisi sağladık. Yurt yatırımlarının önü açıldı. 2018'de Menteşe Karadağ'da 1. Etap 2024 kişilik Erkek Yurdu inşaatımız başladı. Şu an tamamlandı, herşeyi hazır su ve kanalizasyon sorunları da yoluna girdi 10 gün içinde öğrenci almayı hedefliyoruz. Aynı yıl aynı yerde başlayan 2024 kişilik Kız Yurdu inşaatımız geçici kabul aşamasında. Aralık ayında hizmete girmesini planlıyoruz. Aynı alanda 3. Etap 1350 kişilik Kız Yurdu inşaatınız 2021 yılı Ocak ayında başladı ve 2022 yılı sonunda hizmete girmesini bekliyoruz."

Allah razı olsun... Ne güzel CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyyit Torun ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nu karşı karşıya getiren "kanalizasyon meselesi" de hallolmuş...

xx           xx          xx

GEÇ GELEN YURT YATIRIMLARI

Gençlik Spor İl Müdürü Ömer İlman'ın verdiği bilgilere göre, il genelinde 2015 yılında 4 bin 500 olan yatak kapasitesi bugün 8 bin 317 olmuş bulunuyor. 2021 Aralık ayında 10 bin 341 olacağı belirtiliyor. 2022 Şubat ayında 11 bin 691 olacağı ifade ediliyor. İl Müdürü İlman kapasite için "2022 sonunda 13 bin 41 olacaktır." diyor.

Ne güzel... Seneler sonra da olsa Ankara'nın Muğla'da bir üniversite bulunduğunun farkına varması ve son 6 yıla 13 bin 41 yatak kapasitesi sığdırılabilmiş olması da gerçekten başarı. Demek ki aynı tempo ile 6 yıl sonra da 26 bin yatak kapasiteli yurtlarımız olacak. Müthiş...

Ancak şu anda 42 bin 434 olduğu söylenen öğrenci sayısının da 6 yıl sonra bugünkü sayıda olmayacağı da aşikar. Hem ortada 13 bin kişilik daha yurt yapını sağlayacak siyasetçi yok ortada.

Toplamda rakamlar çelişkili görünmekle birlikte üç aşağı beş yukarı aynı görünüyor ki İl Müdürü İlman bir sorum üzerine "Şu anda 7 bin 291 yatak bulunuyor. İki ay sonra Aralık'ta 9 bin 315'e ulaşıyoruz. Yatak kapasitemiz 2022 yılında 10 bin 665 oluyor. Yatak kapasitesi ülke genelinde üniversite öğrencisinin % 30'una ulaşınca yeterli kabul ediliyor. Bizde Merkezde 30 bin öğrenci var. Önümüzdeki yıl bu oran yakalanıyor." derken sözlerini şöyle tamamladı:

"Ancak İl Merkezi nüfusuna göre öğrenci sayısı oranı bizde yüksek olduğu için bizim bu oranın üstüne çıkmamız gerekiyor. Düğerek yolu üzerinde Vakıf arazisi projesi ve İki eski bloğun yerine yapılacak yurtlarımız ile sorun tam olarak çözüme kavuşacaktır. Değerli üstadım Talep eden her gencimize yurt imkanı sağlayıncaya kadar çalışmalarımız bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada devam edecektir."

İnşallah...

xx           xx          xx

Sayın İlman o gün 1. Etap 2 bin 24 kişilik Erkek Yurdunun tamamlandığını, her şeyin hazır olduğunu su ve kanalizasyon sorunlarının da yoluna girdiğini 10 gün içinde öğrenci almayı hedeflediklerini; aynı yerde 2 bin 24 kişilik Kız Yurdunun geçici kabul aşamasında olup, Aralık ayında hizmete girmesinin planlandığını söyledi, ama ben Bakanlığın üstlendiği su-kanalizasyon çalışmasının hala devam ettiği duyumunu aldım. Sanırım kanalizasyon boruları yeni sipariş edilmiş, daha gelmemiş... Açılışlarda gecikme olacak gibi...

KYK'nın yeni yurtları için "temizlik-güvenlik" personel alımı da erteleniyor mu bilmem. 2 bin 24 kişinin temizliği ve güvenliği mevcut yurtların personeli ile daha ne kadar yapılabilir ki...

Acaba yeni personel adaylarından "güvenlik soruşturmamda bir olumsuzluk olması durumunda hakkımdan feragat ediyorum" diye bir dilekçe alınarak hemen iş başı yapmaları sağlanamaz mı?

Yerel yönetimlerimizin "yerleştirdiklerini" söyledikleri gençlerde neresi ise o yerler, oralarda 10 gün kalabiliyorlarmış. KYK'nın kız ve erkek yurtlarında da 500'e yakın öğrenci şu anda başkalarının yataklarında yatıyor olmalı... Eski öğrenciler çıkar gelirse ne olacak?

Umarım Ekim'de, Aralık'ta açılacak yurtlar bir an önce açılır. Yağmura çatısız, şemsiyesiz yakalanmak böyle bir şey olmalı... Ya Ömer İlman'ın girişimleri olmasaydı...?

 

xx           xx          xx

Düğerek yolu üzerinde uzun yıllar "sürücü kursu pisti" olarak kullanılan ve bugün bir meslek yüksekokulu ile birkaç öğrenci yurdu bloğu planlanan "vakıf arazisi" daha önce oraya 'Menteşe Devlet Hastanesi'nin yine Eğitim Araştırma Hastanesi olarak kullanılmak üzere taşınmak istenmiş ve İmar Planı'nda "sağlık alanı" haline getirilmişti. Şimdi "Eğitim alanı" haline getirilmesi gerekiyor. Ki Meslek Yüksekokulu da bu nedenle planlandı sanıyorum. Gençlik Spor İl Müdürü Ömer İlman'ın verdiği bilgiye göre, konuyu Muğla Valisi Orhan Tavlı yakından takip ediyor ve arazinin yeniden "eğitim alanı" haline getirilmesi için ilgili kurumlar arasında görüşmeler devam ediyor.

Daha önce "sağlık alanı" yapılmasında güçlük çıkarmayan yerel yönetimin "eğitim alanı" içinde kolaylık göstereceğine inanıyorum. Yarın; Muğla'da FETÖ yurtlarına ne oldu?

----------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Akıllı insanlara gülmek, delilerin ayrıcalığıdır. --Jean de la Bruyere

ÇİVİ

Bizim Ali Turbalıoğlu, "Ali Ağaoğlu 3o bin kişilik yaşam alanını Milas sınırlarında kuruyor, Muhammet Tokat dururken Ahmet Aras bağırıyor. Bu nasıl iştir?" diye sordu.

Beni Bi Gülmel Aldı:)))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft