Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Umarım Muğla Basını için hayırlısı olur...

Eklenme : 10.06.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1358

Bugün 10 Haziran... Eğer çoğunluk sağlanırsa 9 gün sonra Muğla Gazeteciler Cemiyeti'nin genel kurulu var. Yaklaşık 400 üye oy kullanacak. Daha önce yazmıştım, görmeyenler şaşırdınız değil mi? Ben de ilk duyduğumda şaşırmıştım. Bakarsınız kongreye kadar bu sayı düşer. Çünkü kongre yaklaşırken üyelikten çıkarılanlar varmış. Ne kadar doğru bilmiyoruz, ama yeni üye yazımı da yapılıyormuş. Yani üye sayısı 400'ü geçebilir de!

Üyelikten çıkarılan mı yoksa üyeliğe yeni alınan mı çok o artık kongrede belli olur. Belki söylenenler doğru değildir. Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut yılların dernekçisi. Dernekler Kanunu'nu bilir.

Başar Münir'in (https://www.bodrumgundem.com/2021/06/05/akil-oyunlari-mi-ayak-oyunlari-mi/) "Akıl Oyunları mı, Ayak Oyunları mı?" başlıklı yazısında görmüştüm. Daha önce genel kurulun 26 Nisan 2021 tarihinde yapılacağı duyurulmuş. Karar günü de bir hafta önce filandır. Çok ilgili olmadığım için bilmiyorum. Ama o tarihle kongre tarihi arasında üyeliğe son verme veya üyeliğe kabul işlemi yapılamayacağını biliyorum...

xx           xx           xx

Ben Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti kurucu üyesiyim. O yüzden Muğla Gazeteciler Cemiyeti genel kuruluna karışmak istemedim. Uygun düşmezdi. Yine de "mesleki açıdan" gerekli olduğunda 2 yazım oldu. Başka da yazmam diyordum.

Çalıştığım yerel gazetelerden en özgürce yazdığım iki gazeteden birisi Muğla Gazetesi'dir. İmtiyaz sahibi Zübeyda Fellahoğlu'ydu. Gazete el değiştirdi, O yüzden mi bilmiyorum, o üyelikten çıkarıldığı söylenen "gazeteciler" içinde Zübeyda Fellahoğlu'na da yer verilmiş. Şoke oldum. Çok üzüldüm...

Onu da yeni öğrendim, Fellahoğlu başkan adaylarından Fatih Bozoğlu'nun gazetesinde yazıyormuş! Bunu öğrenince "anlaşıldı" dedim! Doğrusu olmamış, bu kadarını yakıştıramadım.

Bu yazım da bu "vefasızlığın", "mesleğe saygının" yazısı...

xx           xx           xx

O iki yazımdan biri olan "Gazeteciler Cemiyeti'nde gazeteciler azınlıkta..!" başlığı attığım yazım 21.05.2021 tarihlidir. O yazımda taraf olmadığımızı vurgularken, "Kongrede mesleğimizin geleceğine tarafız. Bir gazeteci olarak tek dileğim olur, inşallah mesleğimize yakışır bir sonuç alınır..." ifadesinde bulunmuştum. "Muğla'da ekmeğini kaç kişi 'gazetecilik mesleğinden' kazanıyor acaba? İki, hatta Fethiye'dekini de sayarsak üç gazeteci örgütümüz var. Simitçi, gazozcunun 'meslek odası' var, ama bizim yok.. Sendikamız var, ama Muğla'da Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGC) Üyesi sadece Murat Sökdü arkadaşımız bulunuyor. Oda TV Temsilcisi Murat Sökdü aynı zamanda Uluslararası Basın Kartı sahibi tek gazetecimiz..." ifadesine de yer verdiğim yazımda şöyle demiştim:

"Kim seçilir, derseniz bilemiyorum, daha Süleyman Akbulut 'adayım', 'aday değilim' demedi. Üstelik Muğla Gazeteciler Cemiyeti'nin 400 üyesi varmış! Bunu bu kongre sayesinde öğrendik. Şoke oldum. 400 kadar Muğla Gazeteciler Cemiyeti'nde, 150 kadar Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti'nde, 50 kadar da Fethiye Gazeteciler Cemiyeti'nde üye var..."

Bodrum'dan Fatih Bozoğlu ve Abdulkadir Sevindik'in ardından geçtiğimiz günlerde Süleyman Akbulut'ta bazı yayın organlarına adaylık metnini göndermiş... 19 Haziran'da Muğla Barosu salonunda yapılacak kongrede 3 kişi yarışacak.

xx           xx           xx

"Gazeteciler Cemiyeti'nde gazeteciler azınlıkta..!" başlıklı yazıma en çok üzülen Muğla Gazeteciler Cemiyeti kurucularından, Devrim Gazetesi'nin eski ortaklarından, Yeni Muğla Gazetesi'nin (şimdi kapalı) kurucu ve imtiyaz sahibi, Muğla Belediye Başkanlarından, Bayındırlık ve Devlet eski Bakanlarından Erman Şahin oldu...

Ben de O'nun üzülmesine üzüldüm. 400 üye O'na da garip gelmiş. Halen "Başkan" kitabının son cildini yazıyor. Yazımın çıktığı gün telefonda "Ne yaşım müsait ne de vaktim var, ama" diyerek şöyle devam etti:

"Altı aylığına başkanlığı üstlenebilirim. Söyle o Cem Kaytan'a (Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı) cemiyeti kapatsın gelsin. Süleyman Akbulut ile Bodrum'dan çıkan adaylar da gelsinler yönetimi oluşturalım. Şöyle taban tahtalarını tahta fırça ile sürtüp temizleyelim, duvarlara kireçle badana yapalım. Sıfırdan başlayalım. Cemiyeti kuruluş felsefesine, misyonuna, ruhuna taşıyalım. Altı ay sonra bırakırım. Sonra aralarında kura çekilir biri devam eder. Sonra kim başkan olsa orayı doğru düzgün götürür."

xx           xx           xx

Ne yalan söyleyeyim hem heyecanlandım, hem üzüldüm. Cumhuriyet Devrimcileri, aydınlanmacılar böyle oluyor işte... Üzüntüme gelince, Zübeyda Fellahoğlu olayı ile Erman Şahin ve Tufan Doğu'nun üyeliklerinin de silindiğini gördüm. Ben Süleyman Akbulut'un silmiş olabileceğini sanmıyorum.

Bu acı gerçeği öğrenmeden önce Hamle Medya Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Nizamoğlu'nu aradım. Muğla Gazeteciler Cemiyeti kurucu yönetiminde babasının mı kendisinin mi olduğunu sordum. Kendisi varmış. "Hala üye misiniz?" dedim. "Ben sizin kurduğunuz cemiyete de üye olmuştum. İki cemiyete de üye olunabiliyordu. Taraf olmak istememiştim. Fakat bir kongre öncesinde rahmetli Ünal ağabey aradı. İki yerde olmayacağımı belirterek 'Oradan ayrıl' dedi. Taraf olamayacağımı söyledim. 'O zaman silmek zorundayım' dedi ve sildi." diye anlattı.

Cemiyetin kurucuları arasında Erman Şahin ve Hayati Nizamoğlu ile rahmetliler Ender Uslu ve  Hasan Nuri Öncüer de varmış. Galiba kurucu başkan Hasan Nuri Öncüer olmuş. Kimlerden kimlere...

Muğla Gazeteciler Cemiyeti'nin ikinci başkanı Naim Kılıç'ı hafta sonunda 93 yaşında sonsuzluğa uğurladık. Sonra 3'ncü başkan rahmetli Ünal Türkeş olmuştu. Sanıyorum Hayati Nizamoğlu ile birlikte Erman Şahin, Tufan Doğu, hacı Hüseyin Nizamoğlu da o zaman silinmiş... Rifat Kalakoğlu'nu da göremedim... En üzücüsü de bu isimleri genç kuşakların tanımaması, bilmemesi...

Cemiyet ile ilgili başka ciddi iddialar da var. Oraya girmeyeceğim. Kongrelerde söylentilerde olur. O yüzden o iddialar kongrenin meselesi deyip geçelim...

xx           xx           xx

Merak eden varsa paylaşalım. Bir arkadaşımızın verdiği "üye listesi"nde Menteşe de yer alan "kayıtlı gazeteciler" şöyle sıralanmıştı:

"Ahmet Meke, Ali Abbas Çınar, Aykut Kurt, Baki Gencel, Batuhan Altın, Birol Tepe, Büşra Daloğlu, Cavit Akgün, Cenk Altınsoy, Cüneyt Erdan, Durmuş Cem Durna, Duygu Tarımcıoğlu, Ekrem Orhan, Emin Varol, Ersin Bedri Özer, Esma Turan, Fatma Akgül Deniz, Ferdi Yavuz, Gamze Karain Avcı, Gözde Yağcı, Gülsiye Güliz Karaoğlan, Günnur Koçar, Güzide Kasım, Hakan Özaydınlık, Hasan İrfan Bircan, Hasan Telli, Hüseyin İlker Cömert, İsmail Günay, Kemal Fellahoğlu, Kenan Gürbüz, Mahir Ateş, Mehmet Özçelik, Mustafa Altar Zeyhan, Mustafa İnci, Mustafa Özsoy, Muzaffer Deniz, Nabide Kılınç, Nazife Ersöz Şahin, Melis Ateş, Nuriye Aslı Ateş, Özden Ahmet Akgüç, Sadettin Özbek, Serdal Kayhan, Sevil Yılmaz Oluç, Sezgin Sağun, Sinan Boyacı, Tolga Madan, Tünay Ürper, Uğur Çolak, Uğur Kocabaş, Ümit Uysal, Ünal Türköz, Yelda Erol Gökcan, Yılmaz Bozkurt, Yüksel Eryılmaz, Yüksel Savaş, Zeki Güzel, Zübeyda Fellahoğlu, Şafak Turgut, Sinem Karakaya, Neval Çolak, Oğuzhan Göçer, Sinem Korkmaz, İlker Şimşek, Erol Kütahya, Tuba Özdemir"

Yarısını tanımıyorum! "Meslektaşlarımız" ile tanışmadık! Ne zamandır adaylardan Fatih Bozoğlu da kendisine listenin verilmemesinden şikayetçi. Bu isimlerin yer aldığı listeyi gönderdim. "Abi o liste eski. İçinde rahmetli olanlar var" diye döndü. Bir daha baktım, rahmetli Ekrem Orhan'ın adını gördüm...

xx           xx           xx

Sonra bu listeden Zübeyda Fellahoğlu ile birlikte Uğur Kocabaş, Aykut Kurt, Sinan Boyacı, Özgür Mil ve Şükrü Gözütok'un üyelikten çıkarıldıklarını öğrendik. Bilmediklerimiz var mı bilmiyorum.

Şaşırdım. Bu çocuklar gazeteci. Üyelikten çıkarılmak için ne halt ettiler acaba?!

İnanamadım, Zübeyda Fellahoğlu'nu aradım. Kırılmıştı, haklı olarak çok üzgündü. Sadece ben değil, başkaları da tepki göstermiş. Tepkiler karşısında kendisini arayanlar olduğunu belirten Fellahoğlu, "Süleyman bey aradı. 'Sizi hiç siler miyiz? 'Duayenler Kurulu' kurduk, sizi oraya aldık. Can Pulak'ı da oraya alacağız' dedi. Gönlümü almaya çalıştı, ama yapılan hoş değil." dedi.

Tabii Zübeyda Hanım, görüşmelerini anlatırken, olaydan üzüntü duymakla birlikte beni bi gülmek aldı. Anlaşılan Fatih Bozoğlu'nun gazetesinde Zübeyda Fellahoğlu gibi yazan "sürekli sarı basın kartı sahibi" duayen Can Pulak'ın üyeliği de düşmüş olabilir!

Bu arada iki gün önce Fatih Bozoğlu'ndan bir ileti aldım. Süleyman Akbulut'a gönderdiği mesajda "Bugün 7 Haziran ve 19 Haziran'da da MGC'nin kongresi yapılacak. Söz verdiğiniz halde hala bana üye listesini vermediniz. Lütfen bu konuda daha duyarlı olmanızı rica ediyorum. Dahası Cemiyet ofisimiz kapalı olduğundan sizinle nasıl iletişim kuracağımızı da bilemiyoruz. Lütfen üye listesi ve cemiyetimizin ofisinin adresini göndermenizi bilgilerinize arz ediyorum. Saygılarımla." ifadesinde bulunmuş.

Kongreyi kim alır derseniz; Akbulut 'gazetecilerin' tamamının oyunu alamasa bile Kaymakamlıklarda, Belediyelerde ve Ticaret Odalarında çalışanların tamamının oylarını alacaktır. Sanıyorum o oylar Akbulut'a yetecektir. Tabii kongre bu... Üstelik Muğla Gazeteciler Cemiyeti tarihinde "muhalefetin aday çıkarması" bir ilk... Üstelik üç listeli bir kongreye gidiliyor. Her şey olabilir.

Umarım Muğla Basını için hayırlısı olur...

-----------------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Siyasetle ahlakı ayıranlar, ikisine de bir şey anlamamışlar demektir. - John Morley

ÇİVİ

Arkadaşım "Akit gazetesi yazarı, Sedat Peker olayının Uluslararası bir oyun olduğunu düşünüyormuş" dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

 

 

 

 

 

 

 

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft