Türkiye'yi yasa boğan kazanın davasında karar 4 Mart'ta

Türkiye'yi yasa boğan kazanın davasında karar 4 Mart'ta
Eklenme : 11.02.2021 16:38:00
Görüntülenme: 1930

2017 yılında 'Anneler Günü' nedeniyle düzenlenen program için İzmir'in Buca ilçesinden gidenleri taşıyan tur midibüsünün Muğla Marmaris Karayolu Sakartepe mevkiinde devrilmesi sonucu 24 kişinin hayatını kaybettiği kazanın davası Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye devam edildi.

Kadir Tamer

2017 yılında İzmir'in Buca İlçesi'nde yaşayanların 'Anneler Günü' nedeniyle 6 midibüs ile Muğla'nın Marmaris İlçesi'ne günü birlik düzenlenen gezide, turda bulunan ve Armağan Sertbaş'ın yönetimindeki araç saat 12.10 sıralarında Muğla-Marmaris Karayolu Sakartepe mevkiinde kontrolden çıkmıştı. Frenin patlaması sonucu kontrolden çıkan araç virajı alamayınca önce orta refüjdeki beton korkulukları yıkarak karşı şeride geçmiş ve yol kenarındaki bariyerleri aşıp yuvarlanarak yaklaşık 40 metre yükseklikten aşağıdaki yolun devamı olan alt yola düşerek bir araca arkadan çarpmıştı. Meydana gelen kazada 24 kişi hayatını kaybetmiş 10 kişi yaralanmıştı.

12 yıl ceza almıştı

Kazanın ardından olayla ilgili olarak başlatılan soruşturma kapsamında midibüs sahibi B.Ç. tutuklanmıştı. Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada mahkeme heyeti tutuklu araç sahibi B.Ç. hakkında birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek suçundan 12 yıl hapis cezasına, bu cezanın 1/6 oranında indirim yapılarak cezanın 10 yıla indirilmesine karar vermişti.

Karar Yargıtay'dan döndü

Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin aldığı karar Yargıtay tarafından bozuldu. Yargıtay, midibüs sahibi B.Ç.'ye verilen cezayı az bularak kararı bozarak davanın yeniden görülmesine karar verdi. Yargıtay'ın bozma kararının ardından 3 yıl önce meydana gelen feci kazanın ilk davası Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2020 yılının Ekim ayında yeniden görülmeye başlanmıştı. 

Tutuklu sanık duruşmaya katılamadı

Bugün gerçekleşen duruşmada tutuklu olarak yargılanan midibüs sahibi B.Ç. SEGBİS'te oluşan yoğunluk nedeniyle duruşmaya katılamadı.

Davada tutuklu sanık B.Ç.'nin avukatı Mustafa Cihat Eken, müvekkilinin uzun bir süreden bu yana suçsuz yere tutuklu olduğunu belirterek, "Bu dava fren sistemine yapılan müdahaleden sonra kazanın meydana gelmesi sebebiyle açılmıştır. Ancak mahkemenin aldığı karar Yargıtay tarafından bozuldu. Müvekkilimin araç üzerindeki fren sistemine müdahale etmediği Yargıtay'ın bozma kararında sabittir. Müvekkilimin fren sistemi üzerine herhangi bir müdahalesi olmamıştır. Fren sistemine yapılan müdahale önceki sahibi tarafından yaptırılmıştır. 4 yıldır kullanılan bir araçtır. Burada TÜVTÜRK gibi asıl kontrolleri yapması gerekenlerin ağır ihmali vardır. Ancak bugün sadece bu davada müvekkilim yargılanıyor. Müvekkilim uzun yıllardır suçsuz olmasına karşın tutuklu olarak yargılanıyor. Müvekkilim bu olayın mağdurudur. Tahliyesine karar verilmesini talep ediyorum" dedi.   

Sanık avukatının savunmasının ardından mahkeme heyeti 24 kişinin öldüğü 10 kişinin yaralandığı kazayla ilgili kararı vermek üzere duruşmayı 4 Mart tarihine, tutuklu sanık B.Ç.'nin ise tutukluluk halinin devam etmesine karar verdi.

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft