Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Türkiye'nin Yerli ve Milli Savunması

Eklenme : 10.09.2021 00:00:00
Görüntülenme: 556

İnsanlar doğduğu tarihten itibaren kendisini savunma refleksi içerisinde yaşarlar. Diğer canlılar da kendilerine zarar verme ihtimalleri bulunanlara karşı farklı savunma stratejileri belirlemiş ve geliştirmişlerdir.

Devletler de kuruluşları ile beraber kendilerine tehdit olarak gördükleri özellikle diğer devletlere karşı savunma stratejileri belirleyip buna göre de plan ve projeler yaparak kendilerini korumak için silahlar yapmışlardır.

Geçmişte önce kara savunması, daha sonra da deniz savunmaları var iken bugün en önemli savunma şekli hava savunmasıdır. Özelikle son yüzyıldaki teknolojik gelişmeler ağırlıklı olarak savunma sanayinde olmuştur. Bugün dünyada çok farklı alanda çok farklı silah türü bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti'nde eğitim ve savunma bakanlıkları Milli Eğitim Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı olarak adlandırılmıştır. Oysa, diğer bakanlıklar aynı şekilde adlandırılmamıştır. Bu iki bakanlığın başında milli kelimesinin bulunması çok derin anlam ifade etmektedir.

Eğitimi ve savunması milli olmayan bir devletin varlığı her zaman tehlikede demektir. Yerli ve milli olmayan bir savunma ile devletlerin kendilerini savunması ve koruması mümkün değildir. Zira, yerli ve milli olmayan bir savunmanız varsa ülke olarak başkalarına bağlı durumdasınızdır.

Başkaları ise her zaman sizinle dostane bir ilişki içerisinde olmayabilir. Hatta onlara en fazla ihtiyacınız olduğu zaman da rahatlıkla size sırtlarını dönebilir ve aleyhinize de çalışabilirler.

Türkiye Cumhuriyeti olarak son yarım yüz yılda birçok kez yerli olmayan savunma sanayinin sıkıntısını yaşadık. Kıbrıs Barış Harekatında, ABD'nin silah ambargosu ile karşı karşıya kaldık. PKK ile mücadelede birçok kez batılı ülkelerin silah ambargosu ile karşılaştık.

Son birkaç yıldır ülke gündeminde ve hatta uluslararası gündem olan S 400 sorunu da yine batılı ülkelerin ülkemize yönelik tavrının en bariz örneğidir. Bu dahi savunmada yerli ve milli olmanın ne kadar önemli olduğunun göstergesidir.

İşte bu sebeple de ülkemiz savunma sanayiinde, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde 19 yıldır yerli ve milli savunma hamlesi ile önemli aşamalar kat etmiştir. Bu dönemde bir çok yerli üretim silah, silahlı kuvvetler envanterine dahil edilmiştir. Birçok silah da, ihraç edilerek ülke ekonomisine katkı sağlamıştır.

Milli savunmada dışa bağlı olmak ekonomik olarak da ülkeler açısından ciddi sonuçlar doğurmaktadır. Zira, bugün bir çok ülke savunma amacı ile milyarlarca dolar harcamakta ve silah tüccarlarının adeta esiri durumuna gelmişlerdir.

Türkiye'de özellikle son yıllarda üretilen İHA-SİHA ve TİKA'lar ülkemizin yerli ve milli savunmasına çok önemli katkılar sağlamıştır. Ayrıca ihracı ile ülkemize ekonomik bir katkısı da olmuştur.

Bunun yanında  İHA ve SİHA'ların Karabağ'da Azerbaycan'ın Ermenilere karşı zafer kazanmasında çok önemli katkısı olduğu gibi Libya'da da Hafter'in kaybetmesinde etkisi olmuştur. Kısacası, İHA ve SİHA'lar ülkemizin uluslararası arenada elini de güçlendirmiştir.

Ak Parti döneminde yerli ve milli olmak lafla değil icraatlarla olmuştur.

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft