Hüseyin Nizamoğlu

Hüseyin Nizamoğlu

NERDE KALMIŞTIK
HüseyinNizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Türk ve Müslüman

Eklenme : 21.04.2022 00:00:00
Görüntülenme: 706

21 NİSAN 2011 TARİHLİ YAZIM

Dünyanın pek çok ülkesinde Müslümanlar yaşamaktadırlar. Kendi dil adet ve görgü kurallarına, İslâmî anlatan mukaddes kitap ve onu tefsir eden Peygamberimizin (SAV) yaşantısına örnek alarak düzen kurmuşlardır. Kur'an Arapça yazıldı diye Arapların değildir. Bu günkü Arap ülkeleri içinde Kur'an üzerine İslam'ı yaşayan yok gibidir. Oysa Türkler, İslam üzere Beylikler, Hakanlıklar, Padişahlıklar kurmuşlardır. Türkler, İslamiyet'i en çok hizmet eden bütün dünyaya yayandır. Cumhuriyet dönemine kadar, Halifelik adına ülkelerinde özel vakıflar vasıtası ile büyük meblağlar toplayıp lider olan Halifenin tabi olduğu Devlet hazinesine aktarmışlardır. Kurtuluş savaşı içinde ve sonra Hindistan'dan ve Mısır'dan gelen altınlar hakkında önemli açıklamada bulunan Ahmet Kabaklının eseri olan-kitaptan özetler vererek kim neyin kavgasını yapıyor, daha iyi anlaşılmasını istedim. TEMELLERİN DURUŞMASI cilt 2, sayfa 57 bu bölümün başlık yazısı şöyledir.

KİMİN MİRASI KİMLERE

"Bu başlık Sol neden birleşiyor" da olabilirdi. SHP ile CHP'nin 18 Şubat'ta birleşmesi konuşulurken, gazeteler ayrı telden çalıyordu; Soldaki muhtemel birleşme niçin CHP'nin seçildiği anlaşıldı... Atatürk'ten kalan İş Bankası hisseleriyle ilgili davayı kazanan CHP'nin kasasına yeniden bir trilyon 200 milyar giriyor.

İyi de, "Atatürk'ün mirası" denilen ve bazı yıkıcı kurumlar ile CHP arasında paylaşılan bu "İş Bankası hisseleri nereden geliyor? Bunu, aynı çevrelerden olan Mazhar Leventoğlu'nun "Atatürk vasiyeti" (İstanbul, Bahar matbaası) adlı kitabından öğrenelim. Türkiye İş Bankasında açtırılan 2 numaralı hesapta görülen bir milyon altının üstündeki paranın iki kaynağı vardır.

Birinci kaynak, Milli mücadeleye yardım amacıyla Hindistan'dan Mustafa Kemal'in şahsına gönderilen 500-600 bin altın civarında olduğu sanılıyor. Atatürk bu paranın 500 bin lirasını, büyük taarruzdan önce mâliyenin karşılayamadığı bazı özel giderler için, Garp Cephesi Komutanlığı emrine vermişti. Zaferden sonra bu 500 liranın 380 bin kusur lirası*- Bakanlar Kurulu kararı ile kendisine geri verildi. Bu paranın 250 bin lirası, Atatürk tarafından Türkiye İş Bankasına sermaye olarak verilmiştir. Yani hisse senedi alınmıştır. Yine bu paranın bir kısmı ile çiftlikler satın alındı, kalan kesiminin 2 sayılı hesaba geçirilmiş olması muhtemeldir. Çiftliklerin gelirleri de bu hesapta yer almıştır.

İkinci kaynak, Mısır eski Hıdivi Abbas Hilmi Paşanın Türk uyruğuna girmesi münasebetiyle, CHP'ye bağışladığı 900 bin lira civarında paradır.

Hindistan Müslümanları tarafından Milli Mücadele gazilerimize Yunan'a karşı "İslam-i Cihat ve Gaza yapmaları için" hibe ve armağan edilen 500 altındır bu. Böyle kutsal bir bağışın SHP-CHP mensuplarınca birlik- vatan bütünlüğü ve İslam aleyhine kullanılması hangi vicdana sığabilir?

Türk milleti aleyhine Atatürk'ün (şehit ve gazi askerlerden intikal eden) mirasını bile kullanarak, hangi fırıldaklar, döndürüldüğünü sezmemiz bile yeter.

Bu gün Atatürk adını siper gibi kullananlar, aslında ne kadar Atatürkçü? Devletin rejimini yıkıp değiştirmek isteyenlerin Ergenekon adı ile hangi partilerle, hangi gazetelerle, birlikte çalıştıklarını bilmeyen kalmamıştır. Bu sanki hiç suç değilmiş gibi, üstelik yaptıkları ile öğünerek o kişileri Milletvekili yapmaya çalışıyorlar"

İhtilallere teşvik eden anayasa maddelerinin referandumda hayır diyenler ve rahmetli Menderes'in kurduğu partiyi kendi çıkarları için kullananlara bu seçim güzel bir ders verecektir. 1946 seçiminden 1999 seçimine kadar bizim Muğla vilayet olarak hep sağ partilerin veya demokrasinin kalesi olmaya devam etmiştir. Ama bu seçimde Muğla eski benliğine kavuşacaktır. Partiler iktidar olmak için vardırlar. Sağda 5 parti içinde iktidara en yakın olanı veya mevcut iktidara destek olmak milli görev olmuştur.

Yazımın başlığı, Türklerin ancak Müslüman olduklarını anlatabilmek için konmuştur. Bugün Türküm diyen, fakat Müslüman'ım diyecek yerde birçok yanlışı yapan siyasilerimize de inşallah faydalı oluruz.

ÖNCEKİ yazı
SONRAKİ yazı
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft