Hüseyin Nizamoğlu

Hüseyin Nizamoğlu

NERDE KALMIŞTIK
HüseyinNizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Türk Olmak Ayrıcalıktır

Eklenme : 21.10.2021 00:00:00
Görüntülenme: 421

1994 yılında yazılan bu yazı eskidikçe güncelleşiyor.

Tarihimize baktığımızda Türkler akıncı millet, cesur millettir. Türkler İslamiyet'ten sonra daha büyük kitleler ve ülkeler oluşturmuşlardır. Orta Asya'dan batıya doğru uzun yıllar hep göç eden Türk ve Müslüman guruplar Avrupa içlerine ve Kafkasya'nın büyük bölümünü ülke edinmişlerdir. Halen Çin hududuna kadar uzanan mühtelif Türk ülkelerinin yakınlaşmasına yardımcı olmak bize düşüyor.

Evvela dil anlaşılır hale getirilmelidir, ilk önce dilciler testten geçirilmeli, Türk Dilini Türk ve Müslüman olanlar yapmalıdır.

İkinci önemli konu, Türk dilinden yabancı kelimeleri çıkarma operasyonu yaparken, İslami ve Farsça terimleri çıkarmaya kalkarsanız bir kuşa benzersiniz.

Türkleri birleştiren en büyük etken dindir. Aynı dine mensup olmamıza rağmen Araplarla aynı karakteri taşımıyoruz. Ama İslamiyet'in merkezi olan mukaddes topraklar Türkler için önemlidir. Osmanlı Devleti İslam'dır. Onun devamı olan Türkiye Cumhuriyeti'nin 24 Anayasasında devletin dini İslam'dır denilmişti.

1071'de Alparslan'a karşı birleşen haçlılara verilen dersten sonra da defalarca aynı düşmana karşı Alparslan'ın torunları var olmuştur. Bu haçlılar kendi aralarında ikiye ayrılmış olmalarına rağmen Türk ve İslam'a karşı hep birlik olmuşlardır. Mesela: Komünizm ile Demokrat ülkelerin zaman zaman bir araya geldiği gibi. Batı, demokrasi ve insan hakları savunucusudur. Hatta yardım etmeleri gereken ülkelerde demokrasi idaresi şartı getirmişlerdir. İkinci cihan savaşından sonra kurulan NATO'ya Türkiye'nin girebilmesi için çok partili hayata geçilmesi şartı gibi.

Başkalarına bu şartları getirmek onların hakkıdır. Ama kendileri için daha özel hareket tarzları vardır. İşlerine geldiği zaman Bağdat halkına kan kustururlar. Fakat o ülkeyi acı badireye sürükleyen Saddam'ı hükümdar olarak kollarlar. Esas yok etmek istedikleri Saddam değildir. İslam olan Irak halkıdır.

1940'lı yıllardan beri Moskoflara dünyanın birçok yerinde karşılıklı iki ayrı devlete yardım edenleri, sanırsınız ki bunlar düşmandır. Oysa başka ülkelere saldırmak gibi her ne melanet varsa hepsini yapan Rusya'ya yiyecekten tutunda her türlü yardımı yapan batı için, dostumuz demeye dilimiz varır mı? Öyle bir Moskof ki, gümbürtüsü büyüktür. Önce dağılmasına sebep olan Afgan Türkleridir. Şimdi de, onlara yardım eden batıya rağmen kalan kısmının da dağılmasını inşallah Çeçen Türkleri sebep olacaktır.

Çeçenler Türk'tür. Çeçenler İslam'dır onun için şahadeti biliyorlar. Bizim 1938 yılındaki dilimizi iyi konuşuyorlar, fakat bugünkü dilimizi anlamıyorlar. Çünkü biz şimdi kuş dili konuşuyoruz. İşte onun için diyorum ki, Avrasya ilim adamlarının da bulunduğu bir dil kurumu ortaya koymalıyız. Buna mecburuz. Belki de unuttuğumuz asaletimize tekrar

kavuşuruz.

Yapılacak tek şey şudur: Ön sıralara kadar yükselmiş Yahudi ruhluları saf dışı etmektir.

Dil konumuzu iyi bilen bir değerli yazarımız açıkladı.

"Türk Dili Kurumu dilimizdeki Arap ve Fars kelimeleri iptal ederek batılı kelimeleri korudu".

Bunu yapmak dili katletmektir diyorum. Çünkü isimler içinde, Mustafa, Mehmet, Hüseyin, Hasan, Ayşe, Fatma ve daha binlercesi Arap kökenlidir.

Kim neyi nasıl atıyor?

Süleyman yerine hangi batılı isim gelecek söyler misiniz?

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft