Hayati Nizamoğlu

Hayati Nizamoğlu

GÜNDEM
Hayati Nizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Turizmde Son Durum

Eklenme : 18.08.2020 00:00:00
Görüntülenme: 2624

Geçenlerde meslek büyüğümüz Yavuz Donat ile sohbet ederken, bu yılki turizmi sordu. Ben de, geçen yılki rakamın yarısını tutturursak başarı olacağını söyledim. 

Pandemi sadece Türkiye turizmini değil, tüm dünyada turizmi büyük sıkıntıya soktu. Ülkemize 10 Ağustos'tan bu yana yabancı turist gelmeye başladı. Ama sezonun dört ayını kaybettik. Gelen turist sayısı ise geçen yıla göre düşük.

Geçen yıl Türkiye'ye yaklaşık 52 milyon yabancı turist gelmişti. Bu yıla girerken bütün veriler çok iyiydi. Beklenti 60 milyon yabancı turistti.

Muğla'da ise geçen yıl 3,5 milyon rakamını geçmiş, bu yıl en az 4 milyon yabancı turist bekliyorduk.

Corona salgını tüm dünyada etkisini gösterince, ekonomilerde sıkıntılar başladı, gelişmiş ekonomiler yüzde 30'lara varan daralmalar yaşadı. Tüm dünyada işsizlik aldı başını gitti.

Marmaris'te turizmin duayeni Doğan Tugay ile konuştuk. İçmeler'in en güzel tesislerinden olan Aqua'yı bu yıl açmadı.  Nedenini ise şöyle anlattı. "150 personelle çalışıyoruz. İki lojmanımızda 50 şer kişi kalıyor. Birinin virüs kaptığını varsaysak, en az ellisi karantinada olacak. Tesisi yürütemeyiz" dedi.

Yat turizminin ve liman işletmesinin gayet güzel işlediğini anlatan Tugay, 2021 için şimdiden rezervazyonların başladığını söyleyerek, eğer pandemi 2021 sezonundan önce düzene girerse, yeni sene de tüm zamanların rekorunu kıracağımızı belirtti.

Ülkemizin kronik sorunu olan cari açığın en büyük ilacı turizmdir. Kullandığı bütün mal ve hizmetlerin yerli olduğu turizm sektörünün istihdama da büyük katkısı var.

2020 kayıp yıl oldu. Ama bu günlerinde geçeceğini, önümüzdeki dönemlerde sektörün lokomotif olma özelliğini sürdüreceğini düşünüyoruz.

 

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft