TÜBİTAK destekli eğitim programı Hamle Hotel'de gerçekleşti

TÜBİTAK destekli eğitim programı Hamle Hotel'de gerçekleşti
Eklenme : 19.09.2021 14:53:00
Görüntülenme: 1119

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından hazırlanan ve TÜBİTAK tarafından desteklenen 'Eğitim Araştırmalarında Farklı İstatistiksel Analizler' eğitimi Akyaka'da bulunan Hamle Otel'de gerçekleşti. 5 gün süren eğitimin ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, katılımcılara sertifikalarını verdi. 

Kadir Tamer

Muğla'nın Ula İlçesi'ne bağlı Akyaka Mahallesi'nde Hamle Hotel'de 5 gün süren eğitime 22 üniversiteden 24 doktorlu öğretim görevlisi katıldı. 

Akyaka'da Hamle Hotel'de gerçekleşen eğitim programı hakkında bilgi veren proje koordinatörü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nden Doç. Dr. Uğur Doğan, "Deneysel çalışmaların özellikle eğitim araştırmalarında planlama, uygulama ve değerlendirme aşamaları ile ilgili beceri kazandırmaktır. Özellikle eğitim alanında yapılan veya yapılacak deneysel çalışmaların istatistiksel olarak değerlendirilmesinde SPSS programı ile yapılan ANOVA dışında yeni, güncel ve ücretsiz yazılımlar ile farklı istatistik analizler konusunda uygulamalı olarak beceri kazandırmak amaçlanmaktadır. Eğitim programı toplam 22 farklı üniversiteden 24 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Bir hafta boyunca deneysel tasarımlar teorik olarak ele alındı ve bilgisayar üzerinden uygulamalar eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Her katılımcı kendi alanlarından özgün fikirler vererek eğitim sürecini zenginleştirdi. Bu amaçla eğitim kapsamında katılımcılar eğitim araştırmalarında; deneysel araştırmaların planlanması, deneysel iç ve dış geçerliliği tehdit eden unsurlar, deneysel uygulamalarda sık yapılan hatalar ve dikkat edilmesi gereken unsurlar, deneysel uygulamalarda örneklem büyüklüğünün hesaplanması, deneysel desenlerde regresyon kullanımı, deneysel desenlerde aracılık ve ortaklık analizi, deneysel desenlerde yapısal eşitlik modellemesi (YEM) ile kesitsel ve boylamsal modeller, çoklu özellik-çoklu yöntem (ÇÖÇY) analizleri, faktöryal deney dizaynı konuları ele alındı" dedi.

Eğitim programları önemli

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından hazırlanan, eğitim programının önemli olduğuna dikkati çeken Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, "Bizlerin topluma ve toplum sağlığına dokunacak faaliyetleri yapmamız gerekiyor. Bu anlamda bu tür programları önemli bulduğumu belirtmek isterim. Türkiye'nin çeşitli üniversitelerden farklı kişileri bu programda buluşturduk. Bu nedenle bu projelerin daha da büyüyerek devam etmesini istiyorum. Bu anlamda proje koordinatörümüz Doç. Dr. Uğur Doğan'a teşekkür ederim. Kendisinden daha geniş kapsamlı projeler bekliyorum" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Eğitim Araştırmalarında Farklı İstatistiksel Analizler' eğitim programına katılan 24 katılımcıya sertifikalarını verdi.

Hamle Hotel'de gerçekleşen eğitimin proje koordinatörlüğünü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nden Doç. Dr. Uğur Doğan üstlenirken, projenin düzenleme ekibi Prof. Dr. Erdoğan Gavcar, Dr. Öğr. Üyesi Halim Sarıcaoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Sinem Acar ve Doç. Dr. Osman Raşit'ten oluştu.

Programa İzmir Demokrasi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Sabahattin Deniz, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi'nden, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Eşkisu, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'nden Doç. Dr. Yaşar Kuzucu, Ahi Evran Üniversitesi'nden Dr. Öğr Üyesi Ahmet Salih Şimşek, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nden Doç. Dr. Uğur Doğan, Doç. Dr. Hatice Hicret Özkoç ve Dr. Öğr. Üyesi Volkan Sevinç eğitmen olarak katıldı. 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft