Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Toplumsal Sorumluluğumuz

Eklenme : 25.03.2022 00:00:00
Görüntülenme: 658

Kişilerin yaradılışından kaynaklı özellikleri bulunduğu gibi kişi ve toplumların yaşadıkları coğrafyanın özelliklerinden kaynaklı hareket tarzları ve davranış biçimleri de bulunmaktadır.

Soğuk iklim kuşağında yaşayanlar genel olarak daha sakin olurken sıcak iklim kuşağında yaşayanlar genel olarak heyecanlı ve hareketli olurlar. Dolayısı ile de bu davranış biçimlerinin olumlu ya da olumsuz sonucu olmaktadır. Toplumu gözlemlediğimiz zaman bu gerçeği çıplak gözle de görebiliriz.

Türk halkının, tipik Akdeniz kuşağı toplumunun karakteristik özelliklerini yansıtan bir davranış biçimi bulunmaktadır. Bu sebeple de genel olarak olaylar karşısında ani refleks veren, olayları derinlemesine araştırmayan, ilk duyduğumuzu doğru kabul edip ona göre karar veren ve bu karar göre de hareket eden bir yapımız bulunmaktadır.

Bu davranış biçimi ise beraberinde bazen yanlış kararlar alıp yanlış hareketler etmemize sebep olduğu gibi yanlış yaptığımız hareketler ise bazen beraberinde gerek şahsımız ve gerekse toplum açısından istenmeyen sonuçlar doğurmaktadır. Esasen, toplum olarak kamuoyuna yansıyan birçok olayın ilk aktarıldığı gibi olmadığına ve hatta tam tersi olduğuna birçok kez şahit olduk.

Yine, meydana geldiğinde ülke gündeminde öncelik alan ve yargıya intikal birçok olayın da yargı aşamasında ilk anlatılan ve algılanandan çok farklı olduğu ortaya çıkmaktadır. Ancak, olayın ilk algısı toplumda daha fazla yer etmekte ve bu sebeple de olayın tarafı oluşan ilk algı sebebi ile mağdur olmaktadır.

Son yıllarda sosyal medya toplumu adeta esir almış ve toplum üzerinde de ciddi bir etki meydana getirmektedir. Uzmanların tüm uyarılarına rağmen özellikle çocuklar sosyal medyanın bağımlısı haline gelmiş durumdalar.

Bu bağlamda da birçok kişi sosyal medya üzerinden toplumu manipüle etmekte ve algı oluşturmaktadır. Özellikle araştırmayı sevmeyen toplumlar sosyal medyadan çok daha fazla etkilenmektedir. Oysa, sosyal medyada paylaşılan haberlerin çok büyük bir kısmının doğru olmadığı gerçek bir tespittir.

Her birey toplumun bir parçası olduğu gibi sosyolojik olarak da toplumda farklı roller üstlenmektedir. Bazılarımız evde baba, işte patron ve spor kulübünde yönetici olurken bazılarımız evde anne, okulda öğretmen ve sivil toplum örgütünde yönetici olabilmektedir.

Her bir birey aynı zamanda belli meslek gruplarının da içerisinde yer alırlar. Hiç birimiz yaptığımız iş/meslekte tek değilizdir. Toplumda binlerce öğretmen, veteriner, doktor, avukat, mühendis vs. bulunmaktadır. Her kişi çalışarak geçimini sağladığı gibi aynı zaman toplumun da bir ihtiyacını gidermektedir. Bunun yanında her meslekte büyük ölçekli meslek grupları oluşmuştur.

Araştırmadan, soruşturmadan karar vermek beraberinde birey üzerinden bireyin mensubu olduğu kesimi değerlendirme ve yargılama gibi bir hatayı da beraberinde getirmektedir. Her grubun içerisinde kötü kişiler olduğu gibi iyiler de mevcuttur. Araştırma yaptığımızda ise her toplulukta iyilerin kötülerden her zaman çok daha fazla olduğu görülmektedir.

Gerek kişiler ve gerekse topluluklar açısından yapılan olumsuz genellemeler topluma yapılan bir kötülük olduğu gibi toplumdaki sosyal barışı da bozmaktadır. Bu sebeple de, atalarımızın dediği gibi; Bin düşünüp bir söylemeliyiz.

"Karar verdiğimiz anlar, geleceğimizin şekillendiği anlardır"

Anthony Robbins

 

ÖNCEKİ yazı
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft