Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Tek Kare, Ama Çok Şey

Eklenme : 1.04.2022 00:00:00
Görüntülenme: 693

Duruş, tavır insanların kişisel bir özelliği olup iyi duruşu kişiye itibar kazandırdığı gibi karşısındaki kişiye de güven duygusu verir.

Bugün toplumun en çok ihtiyaç duyduğu şey güven duygusu ve güvenilir kişidir. Her kişide olması gereken bu haslet maalesef bugün ciddi oranda azalmış durumdadır. Aslında, güvenilir kişi olmak, kişi için bir ayrıcalık da olmamalıdır. Zira, herkes güvenilir olmalı, olabilmelidir.

Duruşu olan güvenilir kişilerin temsil makamlarında olmaları durumunda ise bu kişiler aynı zamanda temsil ettikleri makamların da itibar kazanmalarına ve bu makamlara güven duyulmasına vesile olmaktadırlar.

Dünyada milyarlarca insan bulunduğu gibi birçok makamda da binlerce kişi bulunmaktadır. Ancak, duruşu, tavrı olan makam sahibi kişilerin çok az sayıda olduğuna hepimiz şahit olmaktayız. Aslında duruşu olmayan, güvenilmeyen makam sahipleri dünyadaki huzursuzluğun, kargaşanın temel sebebini oluşturmaktadır. Kurumların görevlerini yerine getirememesi ya da yetersiz kalmaları birçok siyasi sorunun ve dolayısı ile de sosyal sorunun kaynağını oluşturmaktadır.

Duruşu olmayan kişilerin temsil ettiği kurumlar itibar kaybetmekte ve bu kurumlara duyulan güven azalmaktadır. Dolayısı ile de bu kurumlar asli görevlerini yapmamakta ya da yapamamaktadırlar.

Dünya genelinde görünürde en büyük ve güçlü kurum BM'dir. Oysa, gerçekte ise en etkisiz kurum olarak BM göze çarpmaktadır. Dünyadaki hiçbir haksızlığa müdahale edemeyen, hiçbir siyasi ya da sosyal çatışmayı önleyemeyen bu kurum, veto hakkı olan beş devletin elinde oyuncak olmuş durumdadır. Dünyadaki olaylara sadece kınama ve temenni mesajları ile müdahil olmaktadır.

Bugün Dünya'da duruşu olan, itibarı olan ve güven duyulan çok az sayıda lider bulunmaktadır. Türkiye olarak ise çok şanslıyız. Zira, tüm dünyanın gıpta ile baktığı duruşu,  itibarı olan ve güven duyulan bir liderimiz bulunmaktadır.

Her ne kadar muhalefet ve bir kısım muhalifler Cumhurbaşkanımızı eleştirseler de aslında bir çok kişi bu duruşu takdir etmektedir.

Cumhurbaşkanımızın özellikle Rusya/Ukrayna Savaşı sırasında göstermiş olduğu duruş ve tutumları Cumhurbaşkanımızın temsil kabiliyetini daha da güçlendirdiği gibi Türkiye'nin itibarını ve saygınlığını da artırmıştır.

Dünyayı adeta 3. Dünya Savaşı'nın eşiğine getiren Rusya/Ukrayna Savaşında her iki tarafın da güvenini kazanan ve tarafların güvendikleri tek lider Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmuştur.

Bir kaç gün önce barış görüşmeleri için İstanbul Dolmabahçe Sarayı'nda bulunan Rus ve Ukraynalı görüşmecilerin Cumhurbaşkanımızı ayakta alkışlamaları hepimizi gururlandırmıştır.

İşte bu fotoğraf karesi birçok kelimeden çok daha fazla şey anlatmaktadır. Bu fotoğraf karesinde;

Duruş, itibar, temsil ve güven ve en önemlisi de Türkiye vardır.

Güvenilmek, sevilmekten iyidir.

George Macdonald

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft