Süleyman Girgin Knidos Aslanı için meclise soru önergesi verdi

Süleyman Girgin Knidos Aslanı için meclise soru önergesi verdi
Eklenme : 20.04.2021 11:20:00
Görüntülenme: 1067

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, 19. yüzyılda Datça'dan İngiltere'ye götürülen Knidos Aslanı'nı TBMM gündemine taşıdı. Girgin, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un yazılı olarak yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Knidos Aslanı'nın akıbetini sordu.

Girgin, "iktidar Datça'yı betona çevireceğim diye uğraşacağına, Knidos Aslanı'nın ait olduğu yere yani Datça'ya geri getirilmesi için çalışmalar yapmalıdır" dedi.

Girgin Knidos Aslanı hakkında şu bilgileri verdi:

"Edindiğimiz bilgilere göre Muğla'nın Datça ilçesindeki Knidos Antik Kenti'nde, 1858-1859 yılları arasında yapılan kazılarda, İngiliz Arkeolog Sir Charles Thomas Newton tarafından bulunup, İngiltere'ye götürülen ve hala British Museum'da sergilenen Knidos Aslanı, Anadolu'nun önemli bir tarihsel ve sanatsal değeridir. Daha önce Knidos Aslanı'nın getirilmesi için birçok imza kampanyaları da düzenlendi. Aslan bir biçimde buradan alınarak, İngiltere'ye götürülmüş. Kimileri, padişahtan izin alınarak götürüldüğünü, kimileri ise kaçırıldığını söylüyorlar. Her ne şartta olursa olsun, Knidos Aslanı'nın burada bulunması gerekiyor. Knidos Aslanı Heykeli, dönemine göre çok önemli ve çok değerlidir. Bu ebatta, bu büyüklükte, bu tonajda başka böyle bir heykel yok. Bu heykel, British Museum'da sergileniyor. İnsanlar, bu heykeli görebilmek için para ödüyorlar. Biz bu heykeli artık kendi yerinde görmek istiyoruz."

Sözlerine "Datça'nın en güzel yerlerinden biri olan Kargı Koyu'nda kamuya ait 128 dönümlük arazinin Cumhurbaşkanlığı kararıyla otel ve otopark yapılması için Özelleştirme İdaresi'ne devredilmesini kabul etmiyoruz" diyerek devam eden Girgin, "Betona endekslenmiş rant heveslisi İktidar, ülkemizi betondan cehenneme çevirmeye çalışacağına, Knidos Aslanı'nı bir an önce ait olduğu yere yani Datça'ya geri getirilmesi için çalışmalar yapmalıdır" dedi.

Ranta değil kültüre katkı sağlayın

"Böyle bir eserin ülkemize kazandırılması  Datça'nın kültürüne çok büyük bir katkı sağlayacaktır" diyen Girgin Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un yazılı olarak yanıtlaması istemiyle verdiği önergesinde şu soruları sordu:

"Knidos Aslanı'nın Datça'ya geri getirilmesine yönelik çalışma mıdır, varsa ne aşamadadır? Knidos Aslanı'nın Datça'ya geri getirilmesine yönelik, tarihi eserlerin bulundukları yerlerde sergilenmesinden yana hangi uluslararası kuruluşlar ile ortak hareket edilmektedir?"

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft