Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Sorunlarımızı Birlikte Çözmeliyiz

Eklenme : 1.10.2021 00:00:00
Görüntülenme: 473

Toplum daima bir gelişme içerisindedir. Dün, çok istenen şeylerin kısa zaman sonra yerini yeni ihtiyaç ve gereksinimlere bıraktığına şahit olmaktayız.

Muğla da, bulunduğu coğrafi konum, iklim ve doğal güzellikleri ile geçmişten bu yana insanların en çok yaşamak istediği bir coğrafyadır. Bu sebeple de yaşayan yoğun insan nüfusu beraberinde talepler ve yeni ihtiyaçlar doğurmaktadır.

Devlet yapılanmasında anayasa, yasa ve diğer mevzuatlar her kurum ve kuruluş için farklı yetki ve görev alanları düzenlemiştir. Bu sebeple de her kurumun belirlenen yetki ve görev alanındaki iş ve işlemleri yapması gerekmektedir. Ancak, bazen bir kurumun yetki alanında ve görevi olan işi yapmaması, yapamaması veya geciktirmesi sebebi ile bir diğer kurumun kendi yetki ve görev alanındaki işi yapamadığına yada geciktirdiğine de tanıklık etmekteyiz.

Son günlerde özellikle de Muğla'da yurt sorunu üzerinden hükümeti ve Ak Parti'yi hedef alan ve yıpratmaya çalışan bir kamuoyu oluşturulmaya çalışılmaktadır. Oysa, Ak Parti dönemi öğrenci yurtlarının hem nitelik ve hem de sayısal anlamda en çok arttığı dönem olmuştur. Bu dönemde Muğla'da da birçok öğrenci yurdu yapıldığı gibi halen birçok yurt projesi de devam etmektedir.

Muğla'daki öğrenci yurdu sorununun temeline bakıldığında ise Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin kendi yetki ve görev alanında olan bir işi zamanında yapmaması, geciktirmesi olduğunu görmekteyiz. Zira, Muğla Büyükşehir Belediyesi, zamanında 2.024 kişilik erkek öğrenci yurdunun arıtma ve su sorununu çözmüş olsa idi yurt üniversite açılmadan hizmete girmiş olacaktı. Yurt inşaatının başlangıç aşamasında, KYK tarafından Muğla Büyükşehir Belediyesi bilgilendirilmesine rağmen Büyükşehir Belediyesi arıtmayı yapmamış ve KYK kendisi arıtma yapmak zorunda kalmıştır.

Bir öğrenci kenti olan ve bugün de ciddi bir öğrenci nüfusunu barındıran Muğla'da bugüne kadar Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin öğrencilerin yurt sorununun çözümü noktasında bir proje ürettiğine şahit olmadık. Bunun yanında öğrencilerin yaşamını kolaylaştıracak başkaca projeleri de olmadı. Bu sebeple de birçok kez öğrencilerin protestolarına muhatap oldular. Yatağan Belediyesi ise Yatağan'da 200 kişilik bir öğrenci yurdunu yakın zamanda faaliyete geçirecek.

Aslında bütün belediyelerimiz Yatağan Belediyesi gibi öğrenci sayılarını dikkate alarak kendi yetki alanlarında bir öğrenci yurdunu faaliyete geçirse öğrencilerin yurt sorununun çözümüne olumlu bir katkı sağlamış olurlar.

Öğrenci yurtlarından başka Muğla'da daha birçok sorun özellikle yerel idarenin zamanında iş ve işlemleri yapmaması ya da yapamaması sebebi ile ya gecikmede ya da çözülememektedir. Bunların başında da yerel yönetimlerin yapması gereken imar planları gelmektedir. Zira, imar planları bir çok işin başlangıcı konumundadır. Özellikle de konut sorununun temel sebebi imar planlarının yapılmamasıdır.

Oysa, Muğla'nın her sorunu hepimizin sorunu olup çözümü noktasında hep beraber çalışmalıyız.

Kısacası, Muğla'nın sorunlarının çözümü için özellikle yerel idarenin yetki ve görev alanındaki iş ve işlemleri zamanında yaparak merkezi bütçeden gelen yatırımların hızlanmasını sağlamalıdır.

Bir araya gelmek başlangıç, bir arada durabilmek ilerlemek, birlikte çalışmak başarıdır.

Henry Ford

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft