İdris Koç

İdris Koç

BAY PROTOKOL
İdris Koç'un ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Sırrı İsminde Saklı Binbir Kilitli Hazine

Eklenme : 21.04.2021 00:00:00
Görüntülenme: 701

Bir Ramazan ayını daha kısmi kapanma ile evlerimizde geçiriyoruz.

Teravih yok, iftarda ve sahurda misafir ağırlamak yok. İftar çadırları, iftar eğlenceleri yok. Ezan saatine yakın pide kuyruğuna geçip sıcacık pidelerle evin yolunu tutmak yok.

Dolayısıyla da Ramazan'ın o manevi havasını, tatlı telaşını, yaşattığı heyecanı ve gönüllere dolan huzurunu tam da hissedemiyoruz. Eş-dost, akraba ve komşu ile yapılan iftarların, sahura kadar süren sohbetlerin ardından hep birlikte yapılan sahurların coşkusunu bu yıl da yaşayamıyoruz.

Ramazan oruç ayı değil sadece.

Ramazan, hayatın rutinine kendisini kaptırıp çevresine yabancılaşan insanın kendine gelmesidir.

Ramazan; kendi işine, kendi menfaatine, kendi hevesine, kendi arzularına odaklanıp diğerini unutan insanın başkalarının da farkına varmasıdır.

Ramazan; varlığına güvenen, malının sevgisinde bencilliğe saplanan insanın ayağındaki çamurları temizlemesidir.

Ramazan; insanın, fani olana sevgisinin çoğu zaman başkalarına yönelik nefrete dönüştüğünü fark etmesidir.

Ramazan; bizi iftar ve sahur sofralarında buluşturan, soğuyan gönülleri ısıtan, gözlerimizin önündeki perdeleri kaldıran, aramıza örülen duvarları yıkan bir hatırlatmadır.

İşte böyle bir Ramazan'ın ikliminden uzak, zorunlu olarak evlerimize kapandığımız bu hafta sonunda TRT'nin o güzel dizisi hepimizin içini ısıtıverdi. Gönül Dağı.    

Ramazan temalı bu son bölümün senaristlerini ve özlediğimiz Ramazan kokusunu evlerimize dolduran oyuncuları tebrik ediyorum. Ramazan'a dair her şey bir dizide ancak bu kadar güzel aktarılabilirdi.

Önce kasabanın kadınları imece usulü camiyi temizledi. Sonra kadınıyla, erkeğiyle, çocuğuyla bütün kasaba teravih için camide buluştu. Fikri, zikri, siyaseti, ticareti, duyguları, düşünceleri farklı insanlar Allah'ın huzurunda bir'leşiverdi. Seveni, sevmeyeni, küsü, kırgını huzurda yan yanaydı. Annesinin dizi dibinde uykuya dalan, secdede abisini dürten, çocukça muzipliklerini saflarda devam ettiren çocuklar ile ayrı bir güzel anlatılmıştı Ramazan.

Dizinin bu haftaki bölümünün ön izlemesinde Ramazan çok güzel anlatılmış:

"Ramazan hangi mevsimde gelirse gelsin, kendine has bir iklimi vardır; geldiğini hissedersiniz. Ne yakıcıdır sıcaktan ne kavurucudur soğuktan.

Ramazan çocukluğumuzdur bizim, anamızın dizi dibine yattığımızdaki huzurdur. Bir tesbih tanesinin her bir tanesi gibi her günü insan ömrüne seneler katan bir bereket pınarıdır Ramazan.

Oluk oluk huzur, oluk oluk rahmet, oluk oluk insanlıktır. Samimiyetle akan gözyaşlarının, gönlümüzden dökülen en içli duaların adıdır Ramazan.

Merhametle sevginin, afla mağfiretin kucaklaşmasıdır Ramazan. Ramazan, sırrı isminde saklı bin bir kilitli bir hazinedir; açmasını bilirsen eğer."

Ramazan'ın manevi ikliminin insanlar üzerindeki etkisi ve ruhumuza işleyen kokusu ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.

Dişçi Musa ile yıllardır kavuşmayı beklediği kızı Fadime buluşuyor, Gönül Dağı'nın sevimli aşıkları Dilek ile Taner evliliğe ilk adımlarını atıyordu. Oynakçı ile Ağlakçı arasındaki ezeli rekabet iş birliğine dönüşüveriyor, birbirinden hiç hoşlanmayan Kellerin Rıfat ile mucit amca oğulları arasındaki buzlar eriyordu. Torunlar sahur için dedelerine koşuyor, kasabanın Ciritçi Abdullah'ı her Ramazan gibi bu Ramazan'da da ilk sahurunu torunlarıyla birlikte yapıyordu.

Kellerin Rıfat; bu güzel Ramazan akşamında bize öfkenin, nefretin, küslüğün bir acizlik olduğunu ne güzel anlattı. Acizliğini başkalarının üzerine yükleyip nefretine bahaneler arayanların halini gösterdi bize.

Ne dersiniz? Biz de sahip olduğumuz onca şeye rağmen kısıtlandığımız ve evlerimize hapsolduğumuz bu Ramazan ayında öfkeyi, kini, nefreti bir kenara bırakıp sevginin, affetmenin, paylaşmanın, yardımlaşmanın ikliminde buluşabilir miyiz?

Bir sonraki Ramazan'da iftar sofralarında hep beraber oruçlarımızı açmak, camilerde yan yana huzura çıkmak dileğiyle...

21.04.2021

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft