Namık Açıkgöz

Namık Açıkgöz

Namık Açıkgöz ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Şeytan Kulağına Kurşun, Yangın Belası Sarmadı Bu Sene

Eklenme : 2.08.2022 00:00:00
Görüntülenme: 308

Bu ülke çok büyük yangınlar yaşadı ne yazık ki.

İnsanlık tarihinin en eski yerleşim bölgelerinden biri olan bu topraklarda, tarih boyunca çok büyük yangınlar çıkmış. Neredeyse bütün Anadolu baştan başa yanmış. Evliya Çelebi'nin bahsettiği "kedilerin yere inmeden bölgeler arası seyahatler yaptığı ormanlar hani? Bizden önce de büyük yangınlar yaşamış bu coğrafya. Eskiden savaş amaçlı kasıtlı orman yangınlarının yanı sıra kara ile çıkan yangınlar da çok olmuş. Daha ateşin icat edilmediği yıllarda yıldırımlar çok büyük alanların yanıp kül olmasına yol açmış.

Günümüzde orman yangınları kasıtla çıkarılmaya başlandı. Özellikle PKK, Doğu ve Güneydoğu başta olmak üzere pek çok alanda orman yaktı. Batı Anadolu taraflarında da terör amaçlı kasıtlı yangınlar çıkarıldığı görüldü.

26 Temmuz 1996 günü Marmaris civarında çıkan yangın, çok büyük bir alanı kül etmişti. Sonra Yılanlı yangını. O da bir dehşetti ama hiçbir yangın geçen seneki kadar dehşet saçmadı. Antalya ve Marmaris civarından sonra Aydın taraflarında arka arkaya çıkan yangınlar, yaklaşık 10 gün sürdü ve maalesef eli-kolu bağlı kalıp seyrettik yangını.

Devlet çare için çırpınıyordu ama bir yere gelip takılma söz konusuydu.

Muhalefet ise tam da "yangına körükle gidiyor"du.

Allah aşkına, geçen yıl yaşanan yangın faciasının önüne geçilmesi için muhalefetin bir kelime faydası dokundu mu?

Zahmet olmasın ben söyleyeyim: Hiç olmadı!...

Hani biz hep birlikte bir millettik ve  "tasada, kıvançta" birdik?

Temsil edenlerin resmi açıklamalarında görmedik ama muhalefet, yangınların çıkmasından zevk alır gibi bir tavır sergileri geçen sene. Yangının iktidarı zayıflatacağını zannedip böyle düşünenler ne yazık ki çoğunluktaydı ama biz 1974 Kıbrıs barış Harekatı'nda "Başbakan Ecevit zor durumda kalsın" diye Yunanlıları desteklemedik. Şimdi böyle bir durum yaşansan ve iktidarda benim desteklemediğim bir iktidar olsa ben gene iktidarın başarısı için çalışırım. Çünkü savaş kaybedilirse, ülke kaybedilir. Bunun gibi; orman yangınları bu ülkenin ekolojik dengesini yok eder. Bu yüzden orman yangınları konusunda iç siyasette yönelik gerilimler çıkarmanın kimseye faydası olmaz; ülkeye zararı olur.

Bu yazıyı 1 Ağustos gününe girerken gece yazıyorum. Şu ana kadar büyük yangın haberi gelmedi. Muğla'da 3, Aydın'da 1 yangın duyumu geldi ama bir kaç saat içinde yangın ya söndürüldü, ya da kontrol altına alındı.

Bu çok büyük bir başarıdır.

Özellikle havadan müdahale, söndürülmelere çok etkili oldu. Uçaklar ve helikopterler arı gibi çalıştılar ve tabiri caizse yangına göz açtırmadılar.

Rahmetli Demirel "Depremle yaşamayı öğreneceğiz" demişti. Buna "Yangınla yaşamayı da öğreneceğiz" ilavesini yapmak şart. Orman yangını başlar başlamaz, birkaç dakika içinde müdahale edecek duruma gelmemiz lazım.

Olan sadece orman yangını değil, milyonlarca irili-ufaklı hayvan canı da gidiyor. Allah hiçbir canlıya yanarak ve suda boğularak ölüm yaşatmasın.

İnşallah kalan yaz günlerinde sadece güneş sıcaklığından şikâyet ederiz.

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft