Namık Açıkgöz

Namık Açıkgöz

Namık Açıkgöz ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Şenlik Arası Kitap Fuarı

Eklenme : 12.10.2021 00:00:00
Görüntülenme: 681

Birkaç günden beri Menteşe 6. Kültür ve sanat Şenliği devam ediyor. Belediyelerin sadece yol, su, temizlik gibi işlerle değil de kültür ve sanatla ilgilenmesi sevindirici bir durum. Bu çerçevede Menteşe Belediyesi  bu yıl altıncısını gerçekleştirdiği şenlikle şehrimizin canlı bir hafta geçirmesine vesile oldu.

Şenliğin eğlence ve konser kısımlarıyla, diğer muhtelif gösteri amaçlı etkinlikleriyle ilgilenemedim; sadece Cumartesi öğleden sonra "Kitap Fuarı"nı ziyaret edip muhtelif kitaplara baktım; kitap imzalayan arkadaşlara uğradım.

İyi ki uğramışım.

Sevgili Hüseyin Atılgan'ın Yerkesik'te Dış Kuyular (Hayır Kuyuları) adlı kitabını edinememiştim; uğradım ve sevgili Hüseyin imzalayıp verdi.

Biliyorsunuz, uzun zamandır Muğla sarnıçlarıyla ilgileniyorum. Çünkü hayat için su çok önemli.  Bir yerde hayatın olması için dört unsur (anâsır-ı erba'a) şart. Su, ateş, hava ve toprak bir aradaysa orada hayat vardır. Bunların en önemlisi sudur. Sevgili Hüseyin, Yerkesik halkının "dış kuyular" dediği; 68 kuyuyu; yani hayır kuyularını teker teker anlatmış. Mevkileri, adları, genel olarak kuyuların yapılışı hakkında derli toplu bilgi olması, çok iyi olmuş. İçerdiği bilgilerle harika bir kitap olmuş.

Selahattin Sapmaz'ın Atatürk'ün Muğla Valisi Recai, Güreli  kitabını merak ediyordum. Yerel kaynaklar genel bilgiler için önemlidir. Selahattin bey, sözlü gelenekten derlediği, bilgileri fotoğraflarla ve belgelerle zenginleştirerek güzel bir Recai Güreli monografisi hazırlamış. 

Ünal Türköz'ün Hafız Sabri Aksoy 1885-1935 adlı kitabını çıktığı zamanlarda bir arkadaştan alıp okumuştum. Çünkü Hafız Sabri, Muğla türküleri için önemli bir şahsiyetti. Vaktiyle Doç. Dr. Ümral Deveci, "Muğla Türküleri" başlıklı Yüksek Lisans tezinde Hafız Sabri'den istifade etmişti. Ünal beyin belge ve fotoğraflarla zenginleştirdiği kitabı şahsım adına edinmem çok iyi oldu.

BU kitaplar, yerel zenginliğin tespiti için önemlidir. Özellikle sözlü tarih çalışmalarıyla, pek çok bilginin yok olup gitmesine engel olunur. Bilim adamları da bu kitapları referans alarak daha geniş bilgilere ulaşırlar.

Kitap fuarında beni en çok mutlu eden kitap Münevver Ongun'un Dostum Ares adlı kitabı oldu. Münevver hanım,  vaktiyle sahiplendikleri Ares adlı köpeğin hikâyesini yazmış.  Nasıl sahiplendikleri. Nasıl baktıkları. Ares'in yaramazlıkları. Yayla'daki durumu. Sitede zorunlu misafirliği. Çocuklarının ve eşi değerli arkadaşımız Nail beyin Aras'la nasıl ilgilendiği. Yağmurlu havalarda Yayla'yı sel bastığında çekilen sıkıntılar. Hepsi müthiş gözlemlere dayanıyor. Kitabın ikinci kısmında Ares'in ağzından anlatılan kendi hikâyesi de harika anekdotlar barındırıyor. Amerikalı yazar Gwen Cooper'ın Homer's Odyssey adlı kör siyah kedi romanının tercümesini okumuştum. Sevgi Bağı adıyla tercüme edilen roman da  kedi gözlemleriyle yazılmış harika bir romandı. Münevver hanım da aynı gözlem geleneğini devam ettirerek köpeği Ares'i yazarak çok güzel bir iş yapmış.

Fuardan bir başka hayvan hikâyesi kitabı daha aldım. Semih İğdigül,  "Ben Bir Sokak Köpeğiyim" adlı anı-hikaye kitabını. Semih İğdigül,  Mersin-Bakü arasını Kastamonu'ya uzanan bir kavisler katetmiş. Hem de "Dostum" adlı  ufak hacimli motosikletle. Dört büçük ay süren bu yolculukta Semih bey hayvan hakları; barınaklarda yaşanan zorluklar ve sokak hayvanları konusunda duyarlılıklar geliştirme çabası gütmüş ve neredeyse başından geçenlerin hepsini hikâye tadında yazmış. Kitabının gelirini de sokak hayvanlarına bağışlamış.

Fuarda sevgili İsmail Zorba hocaya da uğradım. Ayaküstü sohbet ettik; iyi oldu. Ne zamandan beri sevgili İsmail ile sohbet edememiştik.

Fuardan bu kitaplarla ayrılırken İsmail Atasever ile karşılaştık. Onunla da uzun zamandır görüşemiyorduk. Hasret giderdik; iyi oldu. Kitaplarını imzalayıp veren arkadaşlara ve fuarı düzenleyen yöneticilerimize de teşekkür ederim.

Kitap fuarında, kitabı olan Muğlalıları aradı gözüm.  Ertuğrul Aladağ, Özcan Özgür, İlker Altınsoy, Tarcan Oğuz, İsmail Atasever. Keşke onlar da kitaplarını imzalasalardı. Keşke buralarda bağımsız kitap fuarları düzenlense de "şenlik arası kitap fuarı" değil, bütün yönleriyle kitaba adanmış bir fuar görsek!...

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft