Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Senelerdir tahsil edilen otopark bedelleri nereye gitti?

Eklenme : 8.04.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1136

Soruyu Muğla'nın 'Vatandaş Ahmet'i Ahmet Tan Karaosmanoğlu soruyor.

Bilenler biliyordur, Karaosmanoğlu bir mühendistir ve müteahhitlik yapmaktadır. Muğla halkını ilgilendiren uygulamalarda siyasetçilerin ve Meclis Üyelerinin duyarsız kaldığı durumlarda Muğla'nın, Muğlalının haklarına sahip çıkmaya, beyanatları ve paylaşımları ile yerel yöneticilere "şehircilik" ve "halkçılık" dersleri vermeye çalışan; Belediye uygulamaları konusunda uyarıcı olan ve uyarı işe yaramayınca konuyu yargıya taşıyan bir "vatandaş"...

Karaosmanoğlu milletvekili, il başkanı, ilçe başkanı, meclis üyesi olmadığı gibi, bunlardan birine de halihazırda aday değil... Keşke olsa!

Yol üstü ücretli otopark uygulamasına karşı da Muğlalıların yanında bir Menteşe Kent Konseyi bir de Ahmet Tan Karaosmanoğlu yeraldı. Yukarıdakilerden hala tık çıkmıyor. Oturdukları yerlerde vicdanları rahat mı bilmediğimiz gibi, ilk seçimde Muğlalılardan hangi yüzle oy isteyecekler doğrusu çok merak ediyorum...

xx           xx           xx

Muğla'nın 'Vatandaş Ahmet'i Ahmet Tan Karaosmanoğlu'nun Cimer üzerinden sorusuna Menteşe Belediyesi "Bilgi edinme başvurusu, başvurulan kurum ve kuruluşların ellerinde bulunan veya görevleri gereği bulunması gereken bilgi veya belgelere ilişkin olmalıdır. 'Gerekçesiyle', yanıt veremeyiz" diye karşılık verdi.

Evet bu kadarı da "pes" dedirtiyor...

Bu bilgiler belediyede olmaz da nerede olur?!

Soruyu soran nasıl olsa Menteşe Belediyesi'nin AK Partili ve MHP'li Meclis Üyeleri değil.

Onlar sorsalar, isteseler geri çevrilemezdi. Ahmet Tan Karaosmanoğlu öyle mi? O vatandaş Ahmet... Vatandaşın her isteğinin yerine getirildiği nerede görülmüş?!

Ahmet Tan Karaosmanoğlu'nun "Muğla İli Menteşe İlçesi Belediye Başkanlığına" Cimer üzerinden gönderdiği dilekçe bu köşede şöyle yer almıştı:

"24/06/2020 tarih ve 2020/5-194 Sayılı UKOME Kararı ile Menteşe İlçesinde bulunan 16 adet cadde ve sokakta Ücretli Otopark uygulamasını Muğla Büyükşehir Belediyesi 25/03/2021 tarihinde başlatmış bulunmaktadır. 3/5/1985 tarihli ve 3194 sayılı İmar Kanununun 37'ci ve 44'ümcü maddelerine dayanılarak hazırlanmış olan Otopark Yönetmeliğine istinaden adı geçen cadde ve sokaklar üzerinde bulunan binaların İnşaat Ruhsatları aşamasında Belediyenizce veya Mülga Muğla Belediyesince Yönetmelik gereğince alınmış otopark harçlarının caddelere göre bina isimleri ile belirtilerek bir cetvel halinde tarafıma bildirmenizi 5393 Sayılı Belediye Kanunu'nun 13 Maddesinin bana vermiş olduğu haklara istinaden ve 4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu gereği tarafıma bildirmenizi rica ederim."

xx           xx           xx

Karaosmanoğlu'nun bu dilekçesi bu köşede yeraldığından beri nasıl bir cevap verileceğinin merakı içindeydim. Cevap Karaosmanoğlu'na önceki gün geldi. Karaosmanoğlu bana da gönderdi. Okurken yemin ediyorum beni bi gülmek aldı...

Cimer aracılığı ile Menteşe Belediye Başkanlığı Yapı Kontrol Müdürlüğü'nce verilen yanıt şöyle:

"4882 Sayılı Bigi Edinme Kanunu Madde 7- 'Bilgi edinme başvurusu, başvurulan kurum ve kuruluşların ellerinde bulunan veya görevleri gereği bulunması gereken bilgi veya belgelere ilişkin olmalıdır. Kurum ve kuruluşlar, ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme ya da analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir bilgi veya belge için yapılacak başvurulara olumsuz cevap verebilirler. 'denilmekte olup', istenilen bilgi ve belgeler Belediyemizce verilememektedir. Ancak mülkiyet sahiplerinin münferiden müracaatları halinde talepleri ayrıca değerlendirilecektir."

Bunun meali şöyle;

"Bu bilgiler biz de yok. Bulmamız için araştırma yapmamız lazım. Bilgi Edinme Kanununa muhalif durumuna düşsek bile Vatandaş Ahmet'e vermeyiz.  Ancak mülk sahiplerinden soran olursa münferiden ayrıca değerlendirilecektir."

Ahmet Tan Karaosmanoğlu o paralı caddelerden birinde oturuyor olsaydı ne diyeceklerdi acaba?

İşte bu noktada herkesi bi gülmek alabilir...

xx           xx           xx

Ahmet Tan Karaosmanoğlu bırakır mı peşini?

O bir "Vatandaş Ahmet"... Öğretecek işte, el mi yaman bey mi yapan...

Karaosmanoğlu bunun üzerine sosyal medya hesabından şu çağrıyı yaptı:

"Apartmanının önünde paralı otopark olan herkes Menteşe Belediyesine başvursun lütfen. Tüm Muğla'yı duyarlı olmaya davet ediyorum. Bu paylaşımımı paylaşın lütfen.

Menteşe Belediyesine alınan otopark bedelleri ile ilgili bilgi sormuştum.

Gelen cevap 'istenilen bilgi ve belgeler Belediyemizce verilememektedir. Ancak mülkiyet sahiplerinin münferiden müracaatları halinde talepleri ayrıca değerlendirilecektir.' şeklinde oldu."

Muğlalılara "Siz bu bilgi ve belgelerin Menteşe Belediyesi'nin ellerinde olmadığını düşünüyor musunuz???" diye soran Karaosmanoğlu ardından da yerel yöneticilere şu soruları sordu:

"Elinizde bu belgeler yoksa; Münferiden yapılan başvurulara nasıl cevap vereceksiniz??? Bu veriler UKOME kararı alınırken incelenmedi mi??"

Ahmet Tan Karaosmanoğlu da hep zor yerlerden soruyor..!

xx           xx           xx

İyi de Ahmet Tan Karaosmanoğlu gibi "vatandaşlık" görev ve sorumluluğunu yerine getirmek isteyenler nasıl bir dilekçeyle nereye başvuracaklar?

Ahmet Tan Karaosmanoğlu her şeyi düşünmüş. Gelen sorular üzerine hemen şu dilekçeyi paylaştı:

"MUĞLA İLİ MENTEŞE İLÇESİ BELEDİYE BAŞKANLIĞI'NA

Muğla İli Menteşe İlçesi ........... Mahallesi ........... Ada ........... Parselde bulunan ve benim de kat maliki olduğum ........... Apartmanı'nın İnşaat Ruhsatı aşamasında Mülga Muğla Belediyesince veya Menteşe Belediyesince Otopark yönetmeliğine istinaden alınmış Otopark Bedelinin miktarının ve alındığı tarihin 4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu gereği tarafıma bildirmenizi rica ederim."

Bu dilekçeyi Karaosmanoğlu garantiye almak için Cimer vasıtasıyla göndermiş. Sizin bunu yapmanıza gerek yok. Karaosmanoğlu'na gelen yanıtta Menteşe Belediyesi "Ancak mülkiyet sahiplerinin münferiden müracaatları halinde talepleri ayrıca değerlendirilecektir." dediğine göre, doğrudan belediyeye başvurun veya Menteşe Belediyesi web sayfasından bilgi edinme kısmından başvurun.

İstenileni alırsanız Karaosmanoğlu'na götürün, alamazsanız verecekleri yanıtı bana getirin...

xx           xx           xx

Tabi şimdi herkes Ahmet Tan Karaosmanoğlu'nun o belgeleri, belge dökümlerini alıpta ne yapacağını merak ediyor olmalı.

Doğrusu ne yapacağını bende merak ediyorum. Ancak vatandaşlar için iyi bir şey yaptığının ve yapmakta olduğunun farkındayım.

İyi olacak?

Yoksa ne olacak.. Karaosmanoğlu'na istediklerini getirin yeter. Belediye yetkilileri vermezse ne olacak. Karaosmanoğlu mülkiye müfettişlerinden bu sorunun cevabının alınmasını isteyecek. Nasıl olsa bir yerden bulunur. Bulunduktan sonra Vatandaş Ahmet ne yapacak?

Dediğim gibi bilmiyorum. Belki de yerel yöneticilerimiz biliyorlardır. Bilmeyen, merak eden Osman Can Yenice'ye sorsun...

Bu yönetmelik 1985 yılından beri var. Belediye bu tarihten beri para topladı.

Ahmet Tan Karasmanoğlu o nedenle belediyeye başvuru için tarih sınırı yok, diyor. O zaman soru sınırı da olmaz..! Bu noktada soralım:

"İnşaat Ruhsatı Harcı ile birlikte senelerdir alınan otopark bedelleri nereye gitti? Bu paralarla halkın BEDAVA hizmetine tahsis edilen hangi otoparklar yapıldı??"

Bilmeye herkesin hakkı var...

Hem sosyal demokrat belediyeler "hesap veren belediyeler" değil mi Bilmeyen CHP Genel Başkanı sayın Kılıçdaroğlu'na sorsun...

-----------------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Güç insanı yoldan çıkartır. Mutlak güç ise insanın tamamen saptırır.- Alıntı

ÇİVİ

Arkadaşım "Bir üniversiteye öğretim görevlisi olma durumum var. Nereden doktora tezi çalabilirim? Dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

 

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft