İsmail Zorba

İsmail Zorba

SÖZÜN EŞİĞİNDEN
İsmail Zorba'nın ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Sen Benim İlkbaharım Ol

Eklenme : 20.04.2021 00:00:00
Görüntülenme: 481

"Sen benim ilkbaharım ol. Bir çığlık ol, yüreğimin kilitlerini kıran. Hiç söylenmemiş sözlerim ol. Gül yastıklarla döşensin yüreğim. Güle gül eklesinler, hercai renklerle tanış olsun gönlüm. Yunsun, arınsın. Bir abdestin saflığında şükre dursun. Şifa bulsun. Her derdin beklenen şifası bir bahar vakti gelmez mi?"

Sen benim ilkbaharım ol,  taptaze nefeslerim olsun. Yüreğimde damla damla biriktireyim tüm güzellikleri. Salıvereyim ruhumu kainatın sonsuz ahengine. Bir bestenin notası olayım. Bir tablonun huzur veren rengi. Bedenim toprakta, ruhum gökte bulsun aradığı tüm huzuru. Adım unutuş olsun, yaşadığım tüm hatıralara veda edeyim. Yepyeni canlar bulsun canım. Sen benim ilkbaharım ol.

Ne sürgünler yaşadı bu can. Yüz parçaya ayrılmış bir aynanın kırıklarında yaşamaya mahkum edildi. Yüreğim her bir kırıkta bin parçaya bölündü. Her sürgünümde yepyeni sürgünler verdi acılarım tıpkı yediverenler gibi. Bir nefeslik anlar adına, gözlerim hep baharları aradı. Her sürgünün de bir baharı vardı elbet.

Sen benim ilkbaharım ol. Bir çığlık ol, yüreğimin kilitlerini kıran. Hiç söylenmemiş sözlerim ol. Gül yastıklarla döşensin yüreğim. Güle gül eklesinler, hercai renklerle tanış olsun gönlüm. Yunsun, arınsın. Bir abdestin saflığında şükre dursun. Şifa bulsun. Her derdin beklenen şifası bir bahar vakti gelmez mi?

Kırklara katılmışlar, kırk dua etmişler, kırk yiğit gelmiş dükkanı yağmalamaya. "Ya hû"lar arasında nefes bulmuşlar, nefes vermişler. Dağların başı duman duman olmuş. Güneş ısıtmış canlarını, gönenmiş yürekleri. Fermanlar yazmışlar bahara. Demişler ki : "Canda canı kırmadan, can cana kıymadan birlik olalım. Yazgıların karalarını kırk kilit altına vuralım. Baharla sefer eyleyelim hür ufuklara. Not düşelim bahtımızın ak sayfalarına."

Sen benim söylenecek ilk sözüm, yazılacak ilk cümlem ol. Seninle tamamlansın yarım kalmış hikâyelerim. Bir yelkenliyi salıverelim dalgaların arasına. Ardı sıra sevda türküleri söyleyelim. Tatlı bir imbat esintisinde yasla başını göğsüme. Susuzluğum nihayete ersin. Tuzu katık edeyim ki susadıkça suya kansın yüreğim.

Sen benim ilkbaharım ol, yitip gitmiş her ne varsa manasını bulsun seninle. Her şey sende, seninle kalsın. Sen benim miladım ol. Seninle akayım tüm güzelliklere. Bir kuş yüreğinde saklasınlar tüm tazeliğinde. Pır pır atsın  ki yüreğim, yaşadığımı tüm zerrelerimde hissedeyim. Seninle kanat çırpıp çıkayım göklere, âlemi seyredeyim. Sonra sükûn bulup yere konayım, âleme seyrolunayım.

Sen benim ilkbaharım ol. Bir bebenin saf uykusuna gireyim. Bir bebenin gözlerinden bakayım evrene. İçinde ne haset, ne kin, ne riya olsun. Aklansın paklansın baharla yeniden muştulansın yürekler. Önce emeklesinler, emeğin kıymetin bilsinler. Sonra varsın yürüsün gitsinler kendi yollarına, yazgılarına. Sen benim ilkbaharım ol ki biz de kendi yolumuza düşler kuralım. Bir kıratın sırtına yükleyelim masalları, türküleri gelecek baharlara salalım.

Sen benim ilkbaharım ol, bizim de yazılacak bir hikâyemiz, söylenecek bir türkümüz olsun. Diller gönüllerde şenlensin. Ağulanmasın ağıtlarda, yakmasın yürekleri. Bir meltemin serinliğinde okşasın, değsin yüreklere. Can versin, can bulsun. Bir nefeslik vakitte hayat bulsun.

 

ÖNCEKİ yazı
SONRAKİ yazı
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft