Sedef'in katiline tahrik indirimi uygulandı

Sedef'in katiline tahrik indirimi uygulandı
Eklenme : 13.10.2020 13:17:00
Görüntülenme: 2858

Muğla'da 7 yıl önce ayrı yaşadığı eşi ve yanındaki bir kişiyi öldüren, bir kişiyi de yaralayan Lütfü Safa Berberoğlu'nun yeniden görülen davasında katil zanlısına tahrik indirimi uygulandı

Muğla'da, 13 Eylül 2013 tarihinde 45 yaşındaki Lütfü Safa Berberoğlu, başkasına ait otomobilde gördüğü ve ayrı yaşadığı eşi Sedef Berberoğlu ile araçtaki Abdullah Tekin'i pompalı tüfekle öldürmüş, Sedef Berberoğlu'nun sevgilisi Okan D. ise kaçarak kurtulmuştu. 

Muğla 1'inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve 8 Aralık 2015 tarihinde açıklanana kararda Lütfü Safa Berberoğlu eşini öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet hapis, Abdullah Tekin'i öldürmekten müebbet hapis ve Okan D.'yi öldürmeye teşebbüsten 15 yıl hapis cezası almıştı. Yerel mahkemenin bu kararına sanık avukatı 'tahrik' indirimi yapılmadığı gerekçesi ile itiraz etti.

Yargıtay kararı bozdu

Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği karara yapılan itiraz üzerine dosya Yargıtay'a gönderildi. Dosyaya bakan Yargıtay 1. Ağır Ceza Mahkemesi, olayda hayatını kaybeden Abdullah Tekin için katil zanlısına verilen müebbet hapis cezasını onadı. Ancak boşanmak üzere olduğu eşini öldürmekten aldığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını, mahkemenin tahrik indirimi kullanmadığı gerekçesi ile bozdu.

Yargıtay 1. Daire Başkanlığı, kararın bozulmasında "Eşine karşı zamana yayılan kötü muameleleri sanıktan kaynaklanan bir haksızlık oluşturmakta ise de maktul Sedef Berberoğlu'nun Türk Medeni Kanunu'nun 185/3 maddesinin eşlere yüklediği sadakat yükümlülüğünü ihlal etmesi karşısında haksız tahrikte dengenin lehine bozulduğunun ve sanığa tayin edilen cezadan TCK'nın 29. maddesi uyarınca makul oranda indirim yapılması gerektiğine" gerekçe gösterdi.

Dava yeniden görüldü

Yargıtay 1. Daire Başkanlığı'nın bozma kararının ardından bugün Muğla 1'inci Ağır Ceza Mahkemesinde katil zanlısı Lütfü Safa Berberoğlu tekrar hakim karısına çıktı. SEGBİS sistemi ile cezaevinden bağlanan katil zanlısı Berberoğlu, Yargıtay tarafından verilen kararın uygulanması talebinde bulundu.

Duruşmaya katılan Sedef Berberoğlu'nun annesi Gülender Kan, kararın tekrar bozulması sonrası kızını tekrar kaybetmiş gibi acı çektiğini belirterek, "Mahkemenizden sanığa eski cezanın uygulanmasını talep ediyorum" dedi.

Mahkeme heyeti avukatları dinledikten sonra kararını açıkladı. Kararda Sedef Berberoğlu'nu öldürmekten daha önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan katil zanlısı Lütfü Safa Berberoğlu'na önce müebbet, ardından tahrik indirimi ile 24 yıl hapis cezası, Okan Duran'ı öldürmeye teşebbüsten tahrik indirimi yaparak 15 yıldan 7 yıl hapis cezası verildi.

Sedef Berberoğlu'nun annesi Gülender Kan, "Kadın cinayetleri politiktir. Politik olmaya da devam edecektir. Bu karar ile 'Buyrun kadınları öldürün' denildi. İndirim uygulandı. Sedef için 24 yıl, Okan için 7 yıl karar çıktı. Kadınları öldürün, erkeklere yol açın denildi" dedi.

Karara itiraz edeceğiz

Sedef Berberoğlu'nun aile Avukatı Kemal Ertuğrul ise, "Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi müebbet hapis cezası verilmiş sanığa tahrik indirim yapılmasını istemişti. Mahkemede bugün Yargıtay'ın bu isteğine uydu ve sanığa tahrik indirimi yapıp verilmiş olan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını 24 yıl hapis cezasına düşürdü. Bu karara tabi ki itiraz edeceğiz. Yeniden temyiz başvuru hakkımız var. Fakat bu karar Muğla 1'inci Ağır Ceza Mahkemesinin başlangıçta vermiş olduğu ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını hukuki manada temel hukuk normlarına tam uygun olan gerekçesine taban tabana zıt bir karardır.  Bu karar mahkemenin değil, Yargıtay'ın görüşüdür. Yargıtay'ın görüşü ise bir yüksek Hakimin değil, bana sorarsanız sokaktaki bir insanın düşüncesini içermektedir. Bu kararın böyle verilmesi bizim için de şaşırtıcıdır. Yargı süreci devam ediyor. Bu şekilde suç işlemiş birisine hiçbir şekilde tahrik indirimi uygulanmaması gerektiğini düşünüyoruz. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız" dedi

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft