Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Sedat Peker, Düğün Çelengi, Yat Limanı filan...

Eklenme : 12.06.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1970

Eskiden tek kanallı televizyon günlerinde "Pazar Sineması" ve "Pazar Konseri" olurdu.

TRT'nin ünlü orkestra şefi Hikmet Şimşek yönetirdi o konseri. Şef Hikmet Şimşek'i 20 yıl önce kaybetmiştik. Bu vesile ile cennet mekanı ruhu şad olsun.

Ben o zaman Pazar günleri "Küçük Ev" dizi filmini seyrettikten sonra bir de vestern filmi izlerdim.

Şimdi Pazar günleri suç örgütü lideri Sedat Peker'i izliyoruz...

Bir çok insan Pazar günlerini iple çekiyor. Sanki "Kurtlar Vadisi" bambaşka bir versiyonla geri geldi... Olup biteni dizi izler gibi izliyoruz. Sadece izliyoruz!

Peker daha önce Perşembe ve Pazar günleri video paylaşacağını açıklamıştı. Perşembe günü video çıkmadı. Yarın da çıkmayabilir!

Malum, basında yeralan haberlere göre; Sedat Peker'in yerinin tespit edildiği ve kaçarken yapılan baskın sırasında çatışma yaşandığı ancak Peker'in kaçmayı başardığı ileri sürüldü. Bu nedenle yarın yeni bir video You Tube mecrasına sürülmeyebilir...

xx           xx           xx

Organize suç örgütü lideri olduğu gerekçesiyle hakkında yakalama kararı çıkarılan Sedat Peker, videoları ve sosyal medya paylaşımları ile gündemde etkisini sürdürüyor. Ülkenin en çok izlenen, dinlenen insanı oldu. Herkesin umudu, sayesinde bir "temiz eller operasyonu" yaşanması...

Peker yaptığı paylaşma yerinin ifşa olduğunu ve taşınma sürecinde olduğunu bildirmesinin ardından yerini değiştirmesiyle ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Gerçek Gündem'in haberine göre; Sedat Peker'in yerinin tespit edildiği ve kaçarken yapılan baskın sırasında çatışma yaşandığı ancak Peker'in kaçmayı başardığı ileri sürüldü. Tabi nereye kaçtığı da bilinmiyor. Ki organize suç örgütü lideri Peker, otelinin ifşa olması halinde yer değiştireceğini söylemişti. Peker'in konuyla ilgili paylaşımları şöyle olmuştu:

"Kıymetli dostlarım bir tane namusu olmayan şahıs kaldığım otelin yayınını yapmış. Bu yüzden uzun bir yolculuk yapacağım. Malum, aileyle yolculuk zor oluyor ama biz her zorlukta olduğu gibi bunların da altından kalkmasını biliriz.", "Bu sebeple perşembe ve pazar yayınlayacağımı söylediğim videolar belki gecikebilir (net olarak bilmiyorum), ancak söz namus ölmez sağ kalırsak mutlaka yayınlayacağım.", "Ancak Twitterim açık olacak. Ani gelişmelere buradan katılacağım."

xx           xx           xx

Bütün bunlar yaşanırken, Muğla'da organize suç örgütü lideri, "eniştemiz" Peker'in bir düğüne gönderdiği iddia edilen "çelenk" konuşuluyor. Ortada "çelenk göndermeye" dair paylaşılan çelenk fotoğrafından başka bir şey de yok. Yine de isteyen inanır, isteyen inanmaz. Ben inanmadım...

Birincisi enişte bir yere çelenk gönderirse daha havalı, görkemli, şanına yakışır bir çelenk gönderir. Ben yakıştıramadım. Sıradan bir çelengin üzerine adı yazılmış olabilir mi diye düşündüm. Ayrıca adamın şu ortamda bir çiftin düğününe çiçek gönderebilecek hali olabilir mi?

Eğer olabiliyorsa adamın soğuk kanlılığını ve vefalılığını kutlamak lazım. Ama dediğim gibi ben inanamıyorum.

İHA Muhabiri Altar Zeyhan, sosyal medya hesabından yaptığı "Sedat Peker yazılı çelenk davetlilerde şaşkınlık yarattı." başlıklı paylaşımında şöyle dedi:

"Organize Suç Örgütü Lideri iddiasıyla hakkında yakalama kararı çıkarılan Sedat Peker, yurt dışında çektiği videolarda eşinin Muğlalı olduğundan söz etmiş, hatta Muğlalıların naif insanlar olduğunu söylemişti. Muğla'nın Menteşe ilçesinde bir düğüne Sedat Peker tarafından gönderildiği iddia edilen çelenk davetlilerde şaşkınlığa neden oldu."

xx           xx           xx

Zaman zaman yazmışımdır. 5n 1k: Gazetecilik terimi, haberin öğelerini oluşturan "ne? ne zaman? nerede? nasıl? neden? kim?" sorularını içerir. Günümüzde iletişim fakültelerinde ve bazı habercilik kitaplarında kaynağı belirten "nereden" unsuru da eklenerek 6N 1K olarak kullanılmaktadır.

Bir haberde bunlardan bir veya bir kaçı eksikse, ona haber demeyiz. Altar'ın paylaşımına "bu olay ne zaman, nerede, nasıl olmuş, düğün sahibi kim?" diye baktım, yanıt yoktu.

Paylaşımın yapıldığı gün (Perşembe) telefonum susmadı. İlk söz "Altar'ın haberini gördün mü?" veya "Peker çelengi kime göndermiş?" oldu. Yanıt veremedim, ama araştırdım. Ne Menteşe Belediyesi Nikah Memurluğu'na, ne Menteşe  İlçe Nüfus Müdürlüğü'ne, ne de çiçekçilere doğrulatamadım...

Geriye tek bir soru kaldı; Altar böyle bir paylaşım yapmaya neden gerek duydu?!

xx           xx           xx

Sedat Peker'in açıklamalarına bakılırsa kurtlar vadisinde Muğla'nın, Muğla'da Bodrum'un yeri önemli görünüyor. Herkes özellikle Bodrum'daki otelle ilgili Muğla'yı yönetenlerin ağzından ne çıkar diye merakla bekliyor. Bir de bizlere bakılıyor. Bizde başta belirttiğim gibi sizlerle birlikte izliyoruz.

AK Parti iktidarında Muğla'da yapılmak istenip te yapılmayan, yapamadıkları ne var?

Dalaman'da "Göcek Tüneli" bile yapıldı. Türkiye'nin tek paralı tüneli olsa da Muğla'nın, Dalaman'ın, Fethiye'nin uzun yıllar hayali olan tünelin yapılabildiğini gördük.

Ne istendiyse yapıldı.. Şu anda bu yazıyı okuyan herkesin böyle düşündüğünün farkındayım. Ama Muğla'da "Dalaman Yat Limanı ve Deniz Otobüsü Yanaşma İskelesi" yapılamadı. Şimdi "Mimarlar Odası'nın çevrecilerin karşı çıkması, açtıkları davalar sonucu yapılamadı" diye mırıldananların da farkındayım.

Bence istenseydi, onlara rağmen yapılırdı. Bana sorulursa da kişisel görüşüm yapılmalıydı. Çünkü Muğla'da hala "deniz ulaşımı yapılmıyor olmasını" anlamıyorum. Neyse...

xx           xx           xx

Ben instegram ile mesıncır kullanmıyorum. Haftada bir e postalarıma bakarken, yine de ayda bir mesıncıra bakarım. Bir şey gönderirseniz telefonla da uyarmanızda yarar var.

Nitekim Dalamanlı meslektaşım sevgili Ethem Ersen 28 Mayıs'ta "Sedat Peker ve Dalaman Yat Limanı ile Mekansal Planlama Genel Müd. Üçgeni." başlıklı bir dosya göndermiş, altına da "Özcan abi izlemeni ve değerli yorumlarını bekliyorum." diye yazmış. O dosyaya yorumum olur da buraya yazması zor..!

"Dalamantv"nin videosunu izledim. 2 milyon 55 bin izlenme almış videoda, Youtube/dalamantv kanalı haber bülteninde Editör Ethem Ersen gündemi değerlendiriyor. Sedat Peker'in youtube ta yayınlanan 7. videoda adı geçen Çevre Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürü'nün Dalaman Yat Limanı sürecindeki rolünü dönemin Dalaman Kaymakamı ve şimdi Niğde Valisi olan Yılmaz Şimşek ile ilgili anısını anlatarak değerlendiriyor. Dalaman Yat Limanının tamamen iptal olmasındaki bilinmeyenlere yorum yapıyor. Anlatılanları buraya almam teknik olarak mümkün değil. Linki tıklayıp izleyebilirsiniz:

(https://www.youtube.com/watch?v=q8cvKKJeB4k)

xx           xx           xx

Ethem Ersen'in açıklamalarında "Sedat Peker ve Yat Limanı" ile ilgili anlatımının girişi şöyle;

"You Tube Sedat Peker işgali altında. Son videoda (Peker) 'Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı olarak Süleyman Soylu'nun kardeşi bir alışveriş merkezinde bir ofis kiralamış; orada Çevre Bakanlığını yönetiyor. Çevre Bakanlığını Murat Kurum mu yoksa onun (Soylu'nun) kardeşi mi yönetiyor?' gibi bir şeyler anlatırken, orada Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü'nden bahsetti.

Şimdi Mekansal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar. ... Bir gazeteci olarak yaşadıklarımı anlatmaktan çekinmiyorum. ... Dalaman Yat Limanı'nın Mekansal Planlama Genel Müdürlüğünün ve Sedat Peker arasındaki bağlantıyı kurabildiğim kadarıyla anlatmaya çalışacağım."

Sonrası uzun... Olmazsa ayrıca paylaşırız.

Dalaman Havalimanı'nın hemen arkasında Kayacık Sahilinde "Üç tane deniz otobüsü ile 600 yatın park edeceği" Dalaman Yat Limanı ve Deniz Otobüsü Yanaşma İskelesi projesi 1995 yılında yap işlet devret modeliyle Doğuş Grubu'na ihale ediliyor. Ancak Mimarlar Odası'nın hukuk mücadelesi sonucu engelleniyor. Yine de "yatırım dosyası" FETÖ/PDY soruşturması geçirip aklanan ve 2014'ten beri ÖÇK'nın yetkisini de üstlenen Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü yapan Yavuz Erdal Kayapınar'ın önüne kadar geliyor.

Bu noktada hukuk yatırımı durdururken, o noktadan sonrası için Ethem Ersen şu ifadelerde bulunuyor:

"Dalaman Yat Limanı'nın 1/5 binlik Nazım İmar Planı bir buçuk yıl çalışmadan sonra 2020 yılında kabul edilipte onaylanıp askıya çıktıktan sonra yaptığım haber en son yat limanı haberidir. Bu arada Çevre Bakanlığı Yat Limanını iptal etti. Ortadan kalktı, dosya mosya kalmadı. Proje 1/ 5 binde de yok artık... Sedat Peker anlatıyor: 'Murat Kurum'un sözü geçmiyor' diyor. Tabii sayın Kurum buraya (Dalaman) geliyor gidiyor da.. Nasip olsa da bizi çağırsalar da biz de 'Sayın Bakanım bizim yat limanı projemiz vardı. Bu proje hangi aşamada, nasıl olacak, tekrar gündeme gelecek mi?' diye görüşsek konuşsak, merak ediyorum."

xx           xx           xx

Yukarıda "O dosyaya yorumum olur da buraya yazması zor..!" dediğime bakmayın. O kadar da değil. Bildiğim kadarıyla Yat Limanı yapılacak yerdeki iki parsel "Kesin Korunacak Alan" olarak da ilan edildi.

O 5 bin 849 dönüm yerin tapu kaydı da Kültür Turizm Bakanlığı'na yapıldı. Buna Ethem Ersen "Turizm Bakanlığının kaydına geçirilmesi güzel. İllede yat limanı yapılması gerekmiyor" diyor. Böylece "Yeterki turizm yatırımı olsun" demeye getiriyor.. Aslında böyle derken yorumu kendisi yapmış. "Kesin Korunacak Alan"a Turizm Bakanlığı ne yapabilir ki? Çok şey yapabilir!

Gezi Parkı olaylarını Doğuş Grubu NTV'si neredeyse naklen yayınlamıştı... Devlet unutmaz. Yat Limanı yapılacaksa da Mimarlar Odası'na rağmen yapar...

Bence "projeden" vazgeçilmedi, "yatırımcıdan" vazgeçildi..!

Olmazsa bir ara bu konuya yine döneriz...

----------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Hızlı gitmek istiyorsan yalnız yürü. Uzağa gitmek istiyorsan birlikte yürü. - Afrika özdeyişi

ÇİVİ

Gazeteler "DEVA Partisi'nde Muğla Depremi, diye başlık attı. Arkadaşım "Altında kalan olmuş mu?" diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

 

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft