İdris Koç

İdris Koç

BAY PROTOKOL
İdris Koç'un ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Saygı Raconu

Eklenme : 3.08.2022 00:00:00
Görüntülenme: 478

Semiha Ayverdi, "Ezeli Dostlar" adlı kitabında saygı ve vefa ile ilgili ilginç bir olayı nakleder:

Sultan Azîz devrinde halk arasında "On İkiler" adıyla anılan bir külhanbeyi çetesi meşhurdur. Haytalıkları ve uçlarından kan akan kamalarıyla etrafından haraç alan bu çetenin üyelerinden biri olan Arap Abdullah isimli bu külhanbeyi, kimsenin ikramını kabul etmez, kahvesini içmez imiş. 

Bunun sebebi sorulduğunda ise; "Eğer kafamı kızdıran kimsenin terbiyesini vermek isteyecek olsam, kırk yıl hakkı ödenmeyecek olan kahvesini içmiş olmaktan dolayı, elim kötülüğe varamayacağı için ona zararım dokunmaz!" cevabını verir.  

İşte zamanında bir külhânînin bile üstüne hakkı geçmiş kimselere karşı saygı göstermesi, raconun bir gereği olarak kabul ediliyormuş. 

Hikâyenin devamı var.

Arap Abdullah bir kadın ile ahbaplık kurar. Kadın, bu sırrı kimseye ifşa etmeyeceği hakkında kendisinden söz almıştır. 

Günün birinde mahalledeki bir köşkün en üst katına hırsızlık maksadıyla giren kişi ancak Arap Abdullah olabileceği düşüncesiyle tevkif edilir. Arap Abdullah, uzun ve sıkı bir tazyike tabi tutulur ama o konuşmaz. Sorgu devam ederken sonunda hadisenin gerçek faili yakalanır ve Arap Abdullah serbest bırakılır. 

Zabıtanın bütün yüklenmelerine rağmen konuşmayan Arap Abdullah, olay anında köşkün çok uzağında ve sevgilisinin yanında olduğunu söyleyerek kurtulabileceği halde kadına verdiği sözden caymayarak her türlü sıkıntıya, hatta hapsedilmeye razı olmuştur.

Arap Abdullah bir külhanbeyi, bizim anlayacağımız ifadeyle bir sokak serserisi... O dahi saygılı, vefalı...

Dönemin bir sokak serserisi kendisine iyilik eden, ikram eden, emeği geçen kimseye kötülük edilmeyeceğini biliyor. O dahi ahde vefayı biliyor.

Sözün, dostun hakkını veriyor. Saygının anlamını biliyor. Külhanbeyi oluşunun ardına sığınıp harımsızlık ve hazımsızlık etmiyor. Dereyi geçinceye kadar ayıya dayı demiyor.

Peki, bize ne oldu da bütün bunları unutuverdik? Saygısız ve vefasız bir insan ve toplum oluverdik.

Diplomalarımızın ve bize "güç" veren unvan, makam, statü, maddi zenginlik gibi şeylerin ardına sığınıp kendimizi ayrıcalıklı görür olduk? 

Fil dişi kulelerden aşağı bakıp neden başkalarını küçümser olduk? Yüksek arabalara binip neden bütün yol bizim zanneder olduk?

Her gün içimizi acıtan bir başka hadsizlik örneği basına yansır oldu. Son olarak Ordu'daki bir Devlet Hastanesinde görev yapan bir pratisyen hekimin, sosyal medya hesabından hastaları hakkında yaptığı çirkin paylaşımları hepimiz gördük. 

"Ter, tezek ve çökelek karışımlı... kokusuyla başlayan bir nöbetten herkese günaydın... Reçeteye duş jeli eklememe ramak kaldı."

Bu nedir Allah aşkına... "Ter, tezek ve çökelek karışımlı..." derken kastettiği kesim Anadolu insanı... Köylü insan... 

Ter-tezek kokan bu insanlar, onun gibi saygısız birini ahırına bile bağlamaz. 

Ter-tezek kokan bu insanlar, karşısındakinin diplomalı bir cahil olduğunu bilse de ona "Bey" diye hitap eder, saygısızlık etmez, hakir görmez; yalnızca acır haline. 

Ter-tezek kokan bu insanlar vefalıdır. Beyaz önlüğün içindekinin saygısız biri olduğunu görse de önlüğün ve Devlet'in hatırına ses etmezler. Devlete, devlete ait olana saygı gösterirler.

Ter-tezek kokan bu insanlar; maişeti ve ülkesi için çalışan ve üreten insanlardır.

Geçen hafta sonu bir hekim arkadaşla bu saygısızlığı konuşurken o hafta içinde hastası ile arasında geçen diyaloğu aktardı. Oto sanayi sitesinde motor ustası olan bir kişi, yağlı iş kıyafeti ile hastaneye gelir ancak bu durumdan rahatsız olup muayene sırasında doktordan özür diler. 

Doktor, "Olur mu kardeşim, o kıyafet senin üniforman..." diyerek iki eliyle hastasının yağlı kıyafetini göğsünden aşağıya sıvazlar.

İşte insana ve mesleğe bakış farkı... İşte çalışana, üretene, emek verip ter akıtana saygı...

Temel değerler yoksa diğer bütün sahip olunanlar, sıfır (0) ile çarpılmış gibi anlamsız ve değersiz... 

Selam olsun çalışıp-üretip ter döken insanlara...

03.08.2022


 


{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft