Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Sandras Suyu Muğla'ya Hayırlı Olsun

Eklenme : 22.01.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1070

Muğla, 18 yıllık Ak Parti iktidarı döneminde Ankara'dan pek çok yatırım aldı. Sandras Suyu "Muğla İçme Suyu" projesi de Muğlalıların 2004 yılından bu yana konuştuğu ve beklediği bir yatırımdı.

2004 yılında dönemin Ak Parti Muğla Belediye Meclis Üyesi Ziya Ercan'ın gündeme getirdiği ve o günden bu yana da takip edilen proje, nihayet 2021 yılı yatırım programına alındı. Proje 661 milyon 250 bin TL yatırım bedeli ile tahminen bu güne kadar Muğla'ya tek kalemde yapılan en büyük bütçeli yatırımlardan birisidir. 2027 yılında bitirilmesi planlanan proje ile Muğla'nın 2050 yılına kadar su ihtiyacı karşılanacaktır. Proje ile içme suyu maliyetlerinin de düşürmesi hedeflenmektedir.

Projenin bu noktaya gelmesinde emeği geçen herkese ve projenin 2021 yatırım programına alınmasını sağlayan Ak Parti İl Başkanı Kadem Mete ile Ak Parti Muğla Milletvekilleri Yelda Erol Gökcan ve M.Yavuz Demir'e Muğlalılar adına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Temennimiz bundan sonra projenin hızla bitirilerek Muğlalıların özlediği temiz ve ucuz içme suyuna kavuşmasıdır.

Proje, mevcut nüfus ve muhtemel nüfus artış durumuna göre hazırlanmıştır. Ancak, son yıllarda Muğla ciddi manada göç almış olup özellikle pandemi döneminde tüm Muğla'nın nüfusu ciddi anlamda artmıştır. Bundan sonra da nüfus artışı olacaktır.

Gerek merkezi idarenin ve gerekse yerel idarenin her konuda olduğu gibi içme suyu konusunda da uzun vadeli plan ve projeleri hazır olmalıdır. Zira, Muğla Merkez'in, Menteşe'nin bugün susuz kalmasının sebebi zamanında yeterli planlamanın yapılamamasıdır. Bunun yanında projelerin maliyetli ve uzun sürmesi de bunu zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda, Muğla'nın içme sularından sorumlu  kurum olan MUSKİ'ye önemli görevler düşmektedir. Zira, gerek küresel ısınmadan kaynaklı su sıkıntısı ve gerekse Muğla'nın artan nüfusu bundan sonra da Muğla'nın her yerinde içme suyunu birincil öncelikli sorun olarak beraberinde getirecektir.

Bu sebeple de, MUSKİ'nin şimdiden tüm Muğla'yı içine alan kısa, orta ve uzun vadeli projeler için harekete geçmesi ve ayrıca acil içme suyu ihtiyaçları için de B planı hazırlaması zorunludur.

Kısacası, yılardır beklenen Sandras projesinin 2021 yılı yatırım programına alınması güzel ise de gelecek için yeni plan ve projelere şimdiden başlanması da bir zorunluluktur.

"Her şeyden önce plan!

Nuh Peygamber, gemisini yapmaya başladığı zaman,

Yağmur henüz başlamamıştı"

Features Corp

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft