Namık Açıkgöz

Namık Açıkgöz

Namık Açıkgöz ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Salgın Döneminde Eğitim Nereye Kadar?

Eklenme : 24.08.2021 00:00:00
Görüntülenme: 474

Dünya Aralık 2019'dan beri Covid-19 ile mücadele ediyor. Yani 20 aydan beri dünya salgınla yatıp salgınla kalkıyor. Tabiri câizse hayatın şaftı kaydı. Binlerce yıllık insanî alışkanlıklar yerle bir oldu; yerine yenisini tesis etmeyi de henüz beceremedik. Yapılanlar, el yordamı veya deneme-yanılma ile yapılan işler.

Elbette kolay değil.

Bir yanda devam eden hayat var; öbür yanda bu hayatı kısıtlayan salgın. Hayatı durdursak salgını nispeten yavaşlatacağız ama "duran hayat" da çöker.

Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık.

Değneğin iki ucu da tutulacak durumda değil.

Bütün insanlık büyük tedbirler alıyor ama herkesin tedbiri bütçesine göre.

Yaz başında vak'a sayısı beş binlere, vefat sayısı da ellilere düşmüştü ve Türkiye için bir umut belirmişti. Bu tabloya göre eğitimin önü açılacak, esnaf dünyası rahatlayacaktı. Bizde ve bütün dünyada sadece bu iki beklenti var ve bu Türkiye'de de vardı: eğitim-öğretim ve ticaret.

Geçen sene de yazdım. Hayat mı önemli, eğitim öğretim ve ticaret mi?

Elbette ki hayat önemli.

Hayatta olan, yaşayan insanlar olmazsa ne ticaret olur, ne de eğitim!... Mal satacak ve eğitecek insan olmaz. Bu yüzden insanî önceliğimiz hayat olmalı.

Keşke bütün insanlık ortaklaşa hareket etse ve salgın döneminde eğitim-öğretim işini durdursalar ve hayatı canlı tutacak basit piyasayı hareketli hâle getirseler. Bütün yoğunluk salgını önlemek için çalışmak olsa..

İnsanlık binlerce yıl eğitim-öğretim yüzü görmedi; bir-iki yıl görmese ne olur?...

Öğrenci çarpım tablosunu birkaç yıl geç öğrense, aruz veznini, edebî sanatları, "zaman-mekân" şahıs kadrosu" konusunu, "özne-tümleç-yüklem"i bir kaç yıl sonra öğrense (Bence "özne-tümleç-yüklem"i hiç öğrenmese daha iyi olur da. Neyse. Burası onun yeri değil.) ne kaybeder ki?... Tıp ve virüse çare arayan alanlar hariç, başka alanlarda da benzeri bilgileri öğrenmek birkaç yıl gecikse ne olur k?

Benim anacağım ve babacığım rahmetliler, değil birkaç yıl, ömürleri boyunca hiç eğitim-öğretim yüzü görmediler. Hayattan koptular mı?

Eğitim-öğretimin birkaç yıl ertelenmesi, insanlığa hiçbir şey kaybettirmez ama virüs gelip birimize bulaştı mı, işte o zaman her şey bitmiştir.

Denizyıldızı hikâyesini bilirsiniz.

Adamın biri Okyanus sahilinde eğilip kalkıp bir şeyle yapıyormuş. Birisi yanaşmış ve ne yaptığını sormuş. Adam: "Birazdan deniz çekilecek. Denizyıldızları toprakta kalacak ve ölecek. Onlar suya atıyorum ki yaşasınlar." demiş. Meraklı şahıs: "Öyle de yüzlerce kilometre uzunlukta sahil. Yüzbinlerce denizyıldızı!... Neyi değiştireceksin?" demiş. Adam o sırada eğilmiş; bir denizyıldızını almış ve denizin içine fırlatıp "Bak onun için her şey değişti." demiş.

Bu hikâyedeki mutlu son tablosunu, virüsün bir kişiye bulaşması ve onun için her şeyin bitmesi şekline dönüştürüp olumsuz yorumlayalım. Ne acı değil mi? Milyonda bir mili-mikron boyutunda bir virüs geliyor ve birinin hayatını bitiriyor.

Türkiye'de yaz başında günde 50 kişi kadar vefat oluyordu; şimdi 200'ü geçti. Okullar ve özellikle üniversiteler açılınca başlayacak nüfus hareketliliği vak'a sayısını çıldırtacağa benzer. Şu anda mavi olan Muğla ili geneli, üniversite açıldığında bu özelliğini koruyamayacak gibi geliyor. Keşke gelen herkes aşılanıp gelse de mavi rengimizi koruyarak eski günlerdeki gibi yaşayabilsek!... Ama benim 200 civarında ölümü 18 bin civarında vak'a sayısını görünce hiç umudum yok.

"Aşı olmama hakkı, bedenin aidiyet özelliği" gibi laflar güzel de çözüm üretmiyor. Ben de şöyle derim o zaman: "Özgürlüklerinizi kullanın ama benim eğitim-öğretim ve ticaret özgürlüğümü kısıtlamayın. Kendinizi toplumdan tecrid edin ve ne haliniz varsa görün özgür özgür!...

Bütün bu tespitlerden sonra "ille de eğitim-öğretim" deniyorsa, okullarda, kampüslerde insan yoğunluğunu azaltmak için "hibrit eğitim: uzaktan ve yüz yüze eğitim"e geçmekte fayda var. Sadece sınavlar yüz yüze yapılsın; teorik/konferansiye dersler uzaktan yapılsın; insan yoğunluğu ve buna bağlı virüs bulaşma tehlikesi nispeten azalır.

 

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft