Şadi Pirci Kızılay Şube Başkanlığına atandı

Şadi Pirci Kızılay Şube Başkanlığına atandı
Eklenme : 5.02.2021 15:20:00
Görüntülenme: 2102

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hamza Yerlikaya'nın 3 maaş almasını sosyal medya hesabından eleştirmesi nedeniyle Türk Kızılayı Muğla Şube Başkanlığı görevinden alınan Yusuf Kayacık yerine başkanlığa, Ak Parti kurucularından, aynı zamanda Yeşilay Şube Başkanı Şadi Pirci atandı.

Muhittin Direk 

Kızılay Muğla İl Başkanlığı görevine atanan Şadi Pirci, gazetecilere açıklama yaparak oluşturulan yeni yönetim kurulu hakkında bilgi verdi.

Pirci yaptığı açıklamada, "4 Ağustos 2020 tarihinde benden önceki şube başkanının görevinden alınması ile bu tarihten itibaren Muğla Kızılay genel merkezin atadığı Kızılay müfettişleri tarafından yönetildi. Kızılay Genel Merkezi'nin 27 Ocak 2021 tarihli kararı ile Muğla Kızılay Şube Başkanlığı görevime başlamış oldum. Yönetimimiz Hasan Arslan, Av. Burcu Gün, Songül Kaygıner Topal, Ahmet Dursun, Bora Çulhaoğlu, Menaf Kıyanç, Nasuh Kanattan oluşmaktadır" dedi.

Şadi Pirci açıklamasına şöyle devam etti:

"Kızılay, savaş alanında yaralanan ya da hastalanan askerlere hiçbir ayrım gözetmeksizin yardım etmek arzusundan doğmuştur. 11 Haziran 1868 tarihinde "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti" adıyla kurulan Kızılay 1877'de,  "Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti",1923'de "Türkiye Hilali Ahmer Cemiyeti",1935'te "Türkiye Kızılay Cemiyeti" ve 1947'de "Türkiye Kızılay Derneği" adını almıştır. Kuruluşa "KIZILAY" adını büyük önder Atatürk vermiştir. Kızılay'ın amacı, her nerede görülür ise, hiçbir ayrım yapmaksızın insanın acısını önlemeye veya hafifletmeye çalışmak, insanın hayatını ve sağlığını korumak, onun kişiliğine saygı gösterilmesini sağlamak ve insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı, dostluğu saygıyı, işbirliğini ve sürekli barışı getirmeye uğraşmaktır. Kızılay ihtiyaç anında dayanışmanın, ıstırap anında eşitliğin, savaşın en kızgın anında insancıllığın, tarafsızlığın ve barışın simgesidir. Kızılay, Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Topluluğu'nun temel ilkelerini paylaşır. Bunlar; insanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hayır kurumu niteliği, birlik ve evrensellik ilkeleridir. Kızılay, tüzel kişiliğe sahip, özel hukuk hükümlerine tâbi, kâr amacı gütmeyen, yardım ve hizmetleri karşılıksız olan ve kamu yararına çalışan bir gönüllü sosyal hizmet kuruluşudur. Kızılay'ın teşkilatı, Genel merkez ve şubelerden oluşur. Kızılay'ın Genel Müdürlük teşkilatı dışında kalan bütün kademelerindeki görevler fahridir" dedi.

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft