Renkli işporta gözlükler çocuklara zarar verebilir

Renkli işporta gözlükler çocuklara zarar verebilir
Eklenme : 28.07.2021 16:29:00
Görüntülenme: 1102

13. Bölge Muğla Optisyen - Gözlükçüler Odası Başkanı Sinan Çetinkaya, çocukları güneşin zararlı ışıklarından korumak için işportadan gözlük almanın sakıncalarından söz ederek, konuyla ilgili açıklamada bulundu.

UV radyasyonun cilt ve göz üzerindeki zararlı etkisini bilimsel olarak bilindiğini kaydeden Çetinkaya, "UV radyasyonu etkisi kümülatiftir. İnsanlar tüm hayatları boyunca maruz kaldıkları UV radyasyonunun yaklaşık olarak yüzde 80'ini 18 yaşına kadar almaktadır. Bu nedenle toplumların eğitiminin daha ilk yaşlardan itibaren başlaması, güneşlenme ve UV radyasyonundan korunma alışkanlıklarının kazandırılması halk sağlığı açısından çok önemlidir. İşporta güneş gözlükleri 400 nm kadar UV radyasyonunu tutmaz. Hurda malzemeden yapıldığı için, alerji, tahriş, cilt kanseri yapar. Kolayca kırılır, göz yüz yaralanmalarına kaçak ürünler katma değer vergi kaybına sebep olur. Normalde karanlık ortamlarda göz bebeklerimiz büyür, böylece daha çok ışık göz bebeklerimizden içeri sızar. Eğer %100ultraviyole koruyuculuğu olmayan işporta güneş gözlüğü kullanırsak, karanlık bir ortam oluşacağından, göz bebeklerimiz genişleyecek ve koruyuculuk oranı düşük olan bu camlardan geçen UV ışınları gözümüze zarar verecektir. Retinaya ulaşan zararlı UV ışık miktarı artacaktır. Ebeveynlerin çocuklarına koruyucu diye düşünerek ya da süs olarak aldıkları renkli işporta gözlükleri, çocuklarının gözlerine bilmeyerek çok büyük zarar vermektedir" dedi.

Çetinkaya açıklamasına şöyle devam etti:

"Yıllardır yapılan bu uyarılara kulak veren aile sayısı çok artmış ve güneş gözlüğü satın alırken birçok aile optisyenlik müesseselerini tercih etmektedir. Optisyenlik müsseseleri çocuk güneş gözlüklerinin satışlarında kar marjını çok düşük tutarak çocuklarımızın göz sağlığını korumayı hedeflemektedir. Ebeveynler tablet, bilgisayar, akıllı telefon kullanımına kısıtlama getirmelidir. Uzun süre doğal ışıktan uzak, yakına odaklanmak, kapalı mekânlarda kalmak miyopi'nin artmasına sebep olmaktadır. Çocuklar açık havada aktivitelere teşvik edilmelidir. D vitamini yetersizliğini önlemenin en fizyolojik yolu bebeklerin yeterli güneş görmesidir. Bu amaçla genel olarak bebeklerin üzerlerinde yalnızca bez varken haftada 30 dakika, giyinik iken haftada 2 saat güneş görmesi önerilir. Ülkemizde optik cam ,optik çerçeve, kontakt lens, güneş gözlüğü alırken optisyenlik müesseselerini tercih etmek göz sağlığınızın bir garantisidir. İnternet üzerinden optik cam, optik çerçeve, kontakt lens satmak bu ürünlerin aynı zamanda tıbbi cihaz olması nedeniyle yasaktır. Bu ürünleri internet üzerinden almanız durumunda, yasal olarak takibi olmayan bir mecrada alışveriş olacağı için mağduriyet yaşayabilirsiniz. Karşınızda işinin ehli bir muhatap bulmanız zordur. Türkiye`de neredeyse tüm sektörler içinde satılan ürüne garanti ,servisi en iyi olan ve nereden almış olursanız olun gözlüklere ücretsiz tamirat yapan, optik ürün temininin tek yasal ve güvenli yolu, optisyenlik müesseselerini tercih etmenizi tavsiye ediyoruz."

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft