İsmail Zorba

İsmail Zorba

SÖZÜN EŞİĞİNDEN
İsmail Zorba'nın ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Rahmeti Yaşamak

Eklenme : 19.10.2021 00:00:00
Görüntülenme: 702

"Ya rahmetin kokusu. Hele rahmetin toprakla buluşması. Sanki asırları aşan büyük aşkların kavuşması gibi. Sonsuzluğa eren aşkların kokusu vardı bu kokuda. İçimize çektikçe tazelendik, yepyeni körpe sürgünlere sardık yeni doğumları.

Sonbahar yağmurla daha bir güzel değil mi? Bak her sabah caddeyi seyre daldığım pencerenin camı bile pırıl pırıl. Yağmurun sesine bile hasret kalmışız. Çatının oluklarından akışı, camları çırpışı, ağaçlardan hızla toprağa inişi. Ve gözlerin rahmetle buluşması. Her yer pırıl pırıl. Yağmurun parlaklığı bile bir başka.

Ne zamandır susuzluğun sessizliğinde kalmışız. Gönüllerimiz rahmetin hasretinde lâl olmuş. Gönül diline can suyu gelmiş rahmetin dokunuşuyla. Dünyaya ait ne kadar yükümüz varsa attık sırtımızdan. Gözlerimiz yağmurun damlalarında yaşardı. Özellikle çocukların yağmura bakışı. Safiyetin mutluluğu. Pırıl pırıl bir mutluluk bu. Ve yüzlerimizdeki gülümseme. Her türlü maskeden sıyrılmış öylesine içten bir gülümseme. Yağmur yağdıkça ayların sıkıntıları bir çırpıda gitti sanki.

Güneş bile yağmurla gülmeye başladı. Günlerce yağan yağmurlu günlere eşlik eden grinin tonlarına bile kasvetinde boğuluyoruz diyen dillerin pişmanlığına şahitlik ettik. Rahmetten şikayet olur mu? İnsan bu her anında bir kaba sığar mı? Oysa rahmet damlaları, özümüz su her kaba girmez mi? Rahmetin afetinden sakındık, rahmetle şükrettik.

Muğla sokakları, caddeleri, dağlar, ağaçlar cümle kapısında rahmetle buluşmanın sevincine tanıklık etti. Ya rahmetin kokusu. Hele rahmetin toprakla buluşması. Sanki asırları aşan büyük aşkların kavuşması gibi. Sonsuzluğa eren aşkların kokusu vardı bu kokuda. İçimize çektikçe tazelendik, yepyeni körpe sürgünlere sardık yeni doğumları.

Her bir yağmur damlası hayata merhaba diyen canların habercisi değil mi? Tabiata üflenen bir hayat öpücüğü gibi. Yağmurun verdiği serinlikte üşümek de ayrı bir güzellik. Damarlarımızda akıp giden hayatın bütün hücrelerimize taşınan huzuru ruhumuzla eşlendi. Bir yanda beden bir yanda ruh şenlendi rahmetin selamıyla.

Üç dört günde doyamadık yağmurlara. Üç dört günlük kavuşmanın şükründe dualara sarıldık. Rahmet hep bizimle olsun, bizden olsun diye. Dağ, taş, ağaçlar cümle kapısından kainata açılan ve insanla tamamlanan her bir varlıkta rahmetin hasretine düştük. Her yağmur sonrası toprağa baktığımda toprağın hasreti bir başkaydı. Yağmur elini eteğini çekip çabucak uzaklaşıyordu. Sadece kokusu kalıyordu bir hatıra gibi.

Rabbim bizi sensiz bizi rahmetine hasret bırakma. Bak yağmurun sesi, kokusu, çehresi bile ne kadar güzel. Rahmetinle tamamlanıyor bütün canlar. Kendine geliyor. Tüm kirlerinden arınıyor, tüm kötülüklerini unutup en saf hâlinde bekliyor.

Yağışlar azalınca hemen salıyorum kendimi. Damlaların üzerime her değişinde umutlanıyorum, canlanıyorum. Islandıkça yaşlar birikiyor üzerimde. Bir de gönlümdeki yaşları sormalı. Bu sefer gözyaşlarımı içime akıttıkça ferahlıyorum. Tüm yangınlarım küllerine kavuşuyor. Bedenime sinen serinlik ruhumda huzurun serinliğine erişiyor.

Gökyüzüne bakıyorum, Kızıldağ'ın güvercinleri neşe içinde kanat çırpıyor. Ağaçlar bile mutluluk gözyaşları akıtıyor. Gözün gördüğü, görmek istediği netleşiyor. Yağmurla gönlüm hep güzele bakmak, güzeli görmek istiyor. Hep güzelden söz almak istiyor. Rahmetin tazelediği gönüller bir başka bakıyor dünyaya. Dağların başlarındaki bulutlar bile başlara takılan aylalar gibi parıldıyor.

Mezarlığın önünden geçiyorum. Hamuşan; susmuşların sessizliği bile rahmetle nurlanmış. Huzur diyarı sanki yaşayanlara kıymetini bilin bu güzelliğin diyor. İbret diyarına bir kere baksa insan rahmetin tecellisince yenilecek. İnsanın insana ettikleri her yerde yazılmakta. Ya kainata ve diğer varlıklara yaptıkları. Rahmetin değdiği gönüller insana dokunmada. İnsanı keşfetmekte.

Bir rahmet damlası, yağmur tanecikleri siz nelere kadirsiniz?

 

ÖNCEKİ yazı
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft