Proje çalışmaları ile bilim dünyasının dikkatini çektiler

Proje çalışmaları ile bilim dünyasının dikkatini çektiler
Eklenme : 11.12.2020 15:58:00
Görüntülenme: 2558

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya Kara Subaşat ve doktora programı öğrencisi Fatma Kuru Alpaslan, Royal Society of Chemistry'nin, saygın dergilerinden biri olan CrystEngComm'a kapak oldu.

Üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü Enerji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya Kara Subaşat ve YÖK 100/2000 Doktora Bursiyeri Fatma Kuru Alpaslan, Moleküler Nano-Malzeme Araştırma Laboratuvarında, bilim dünyasına katkı sağlayacak önemli bir çalışma gerçekleştirdi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi  araştırmacılarının, laboratuvarlarda üzerine çalıştıkları "Eu@PMMA and Sm@PMMA nanofibers prepared by electrospinning: structure, morphology, luminescence and magnetic properties" başlıklı projeleri ile uluslararası bilim dünyasının da dikkatini çekti.

Subaşat  ve Alpasla yoğun çalışmalar sonucu ortaya çıkardıkları bulgular ile kimya alanında faaliyet gösteren Birleşik Krallık merkezli Royal Society of Chemistry'nin, alanında en fazla itibar edilen dergisi olan CrystEngComm'un kapağında yer aldı.

Çalışmada elektrospinning cihazı ile farklı katkı oranlarında bir seri Eu@PMMA ve Sm@PMMA nanofiberleri hazırlandı. Hazırlanan kompozit nanofiberlerin, foto-kararlılığının ve termal kararlılığının büyük ölçüde iyileştirildiğini ve nanofiberlerde turuncudan beyaz ışığa doğru değişen lüminesans ile renk ayarlanabilirliğinin sağlanıldığı gösterildi.

 

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft