Prof. Dr. Ayşe İlker Yatağan Okurgezer programına konuk oldu

Prof. Dr. Ayşe İlker Yatağan  Okurgezer programına konuk oldu
Eklenme : 18.05.2022 11:36:00
Görüntülenme: 863

İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde il genelinde okuma alışkanlığının geliştirilmesi ve okul kütüphanelerinin etkin kullanımının sağlanması amacıyla yürütülen OkurGezer projesi kapsamında, Yatağan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Yatağan'da Okur yazar buluşması programı gerçekleştirildi.

Türk Dil Kurumu Bilim Kurulu Üyesi  ve Yazar Prof. Dr. Ayşe İlker'in konuk olduğu okurgezer projesi ilçe programı Termik Enerji Konferans Salonunda düzenlenen yazar buluşması söyleşi programı ile başladı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Alemdar, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve Öğrencilerin katıldığı söyleşi programı saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Ardından Konuk Yazar Prof. Dr. Ayşe İlker'in yaşam hikayesinin anlatıldığı bir video gösterimi yapıldı. Okurgezer Projesi İl Koordinatörü  Edebiyat öğretmeni ve yazar İsmail Zorba ve Yatağan Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni  İdris Özler'in Moderatörlüğünde Prof. Dr. Ayşe İlker ile bir söyleşi gerçekleştirildi.

Kitap okuma ve yazarlık üzerine gerçekleştirilen söyleşide Prof. Dr. Ayşe İlker öğrencilere yazarlık serüvenini ve kitaplarında kaleme aldığı hikayeleri yaşanmış olaylardan anekdotlarla aktardı. Öğrencilerin kitaplar üzerine sorduğu sorulara tek tek cevap veren konuk yazar onlara bol bol kitap okumaları tavsiyesinde bulundu.

Mehmet Akif Ersoy'un kaleme aldığı  İstiklal Marşımızın "Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak; Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak" dizelerinden örnekler vererek Gençlere seslenen Konuk yazar Prof. Dr. Ayşe İlker, "Ocak kelimesi ateş yanan, duman tüten yerdir, bir ocağın dumanı tütünceye kadar, bir ocağın ateşi sönünceye kadar bu ülke bizimdir; ve bende diyorum ki siz sevgili genç arkadaşlarımın tüttüreceği ocaklar var olduğu müddetçe  Türkiye Cumhuriyeti Mustafa Kemal Atatürk'ün değişiyle ilelebet payidar kalacaktır. O ocağı akılla, zekayla, bilimle, kültürle ve sanatla koruyacak ve parlayacaksınız" dedi.

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft