Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Pınar Gültekin duruşmalarına milletvekilleri neden gelmiyor?

Eklenme : 11.10.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1798

Gazeteler yazdı "Eylül ayında 26 kadın katledildi.19 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu."... Çoğumuz görmedik bile. Görenler "Kadına yönelik şiddete hayır" paylaşımları yaptılar o kadar.

Eskiden kadın cinayetleri de üçüncü sayfa haberlerindendi. Özgecan Aslan'ın vahşice katlinden sonra manşetlere taşındı... Katledildikten sonra yakılırken canlı mıydı cansız mıydı tartışmaları süren Pınar Gültekin cinayeti ile de kadın cinayetleri sürmanşet oldu. Milas ve Bodrum basını 5 Ekim tarihinde "Bensu Narlı'nın katil zanlısına müebbet" ve "Bensu'nun katilinin cezası belli oldu" başlıkları ile çıktı.

Milas'ta Bensu Narlı'yı av tüfeğiyle öldüren eski erkek arkadaşı Serhat Kantaş'ın, karar duruşması yapıldı. Mahkeme, sanık Kantaş'a müebbet, arkadaşı Emircan Duman'a ise 'cinayete yardım etmek' suçundan 11 yıl hapis cezası verdi.

Haber yaygın basında da yer aldı, ama üçüncü sayfada...!

xx          xx         xx

Bodrum Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına, tutuklu sanıklar Serhat Kantaş ile Emircan Duman Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katılırken, taraf avukatları salonda hazır bulunurken, karar duruşmasında bari Muğla Milletvekillerinin bulunmaması dikkat çekiciydi.

Duruşmaya CHP Bodrum Kadın Kolları üyeleri, Muğla Barosu Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu üyeleri ve Bodrum Kadın Dayanışma Derneği üyeleri katıldı.

Duruşma çıkışında Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Avukatı Evrim İnan katil zanlısının cinayeti tasarlayarak işlediğini ve verilmesi gereken cezanın ağırlaştırılmış müebbet cezası olması gerektiğini ifade ederek "Karar adil bir karar değil, cinsiyetçi yargılama sonucu verilen bir karar. Tasarlamaya ilişkin tüm suç unsurları olmasına rağmen suçun nitelikli halinden ceza verilmedi." dedi.

Keşke Av. Evrim İnan bu değerlendirmeyi yaparken Muğla Milletvekilleri de orada olsalardı ve içlerinden biri karara ilişkin bir çift söz etseydi. İşte o zaman Bensu Narlı cinayetinin karar duruşması da yaygın basında birinci sayfada yer alabilirdi...

xx          xx          xx

Akyaka'da yaşayan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi 27 yaşındaki Pınar Gültekin, 16 Temmuz 2020 de Menteşe'deki alışveriş merkezine gitmek için evinden ayrılmış, aynı gün ablası Sibel Gültekin ile telefonla görüştükten sonra bir daha kendisinden haber alınamamıştı. Gerisi malum...

O zaman Pınar Gültekin'in vahşice işlenmiş bir cinayetin kurbanı olduğu anlaşıldıktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Pınar Gültekin'i katleden caninin en ağır cezayı alacağından şüphem yok" demişti. Bu açıklama sadece katillerin cezalandırılması bakımından değil, "caydırıcılık" anlamında da çok kıymetliydi.

Ne yazık ki Av. Evrim İnan'ın da belirttiği gibi, Bensu Narlı cinayeti davasından en ağır ceza çıkmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan o zaman sadece "Pınar Gültekin'i katleden caninin en ağır cezayı alacağından şüphem yok" dememiş, "davanın bizzat takipçisi olacağını" da vurgulamıştı.

Ancak koskoca cumhurbaşkanının duruşma duruşma gezmeyeceği de aşikar. Biz kendisinin açıklamasından "hükümet" ve "AKP" olarak takipçi olacaklarını anlıyorum. Ki Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatlarının bu davalara müdahil olduklarını biliyoruz. Buna karşılık o davalarda AKP milletvekillerini göremiyoruz. Tersine parti yönetimlerinde görevli AKP'li avukatların cinayet zanlılarının savunmanlığını üstlendiklerini görüyoruz...

xx          xx          xx

Pınar Gültekin davası son duruşmada 1 Kasım'a ertelendi.

Muğla Milletvekillerinin üçü Milas'tan seçildi. O üç milletvekilini Bensu Narlı cinayeti davasını izlerken gören oldu mu? Ben bilmiyorum... Cinayet davalarının çoğu il merkezinde 'Muğla Adliyesi'nde görülüyor. Pınar Gültekin'in davası da Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesinde devam ediyor. Çok ilginçtir, CHP Milletvekili Süleyman Girgin, kendi ifadesiyle telefonla aradığı Gültekin ailesine baş sağlığı dilediği halde duruşmaları izlemiyor. Neden?

CHP Milletvekili Burak Erbay'a bir avukat da olarak, AKP Milletvekili Yelda Erol Gökcan'a da bir kadın olarak Pınar Gültekin davasını izlemek yakışmaz mıydı?!!

Üstelik Yelda Erol Gökcan "Pınar Gültekin'i katleden caninin en ağır cezayı alacağından şüphem yok. Davanın bizzat takipçisi olacağım" demiş olan bir genel başkana sahip...

Bakalım 1 Kasım'daki duruşmaya kimler gelecek?

Muhtemelen Süleyman Girgin gelmeyecektir. Çünkü hakkında suç duyurusunda bulunduğu Seyyid Gültekin ile yüz yüze gelmek istemeyecektir...

xx          xx         xx

Bilindiği gibi, CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin'in Gültekin ailesini arayıp, "Davadan vazgeçin" dediği iddia edilmişti. İddia üzerine Milletvekili Girgin "Babayı taziye için aradım, tek bir kanıt bulunması halinde vekilliği bırakacağım" derken, baba Sıddık Gültekin, ise "Aynı partideler. Söylediğim kelimeler, harfi harfine doğrudur. Aksi ispat edilirse intihar ederim." demişti.

CHP'li Süleyman Girgin, Sıddık Gültekin'in kendisine iftira attığını, hakaret ettiğini ileri sürerek Muğla Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Savcılık bahse konu açıklamaların İstanbul merkezli televizyondan yapıldığını ifade ederek dosyaya yetkisizlik verdi ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Süleyman Girgin'in şikayeti üzerine Sıddık Gültekin hakkında başlattığı soruşturma kapsamında söz konusu televizyon yayınını inceleme altına aldı. İnceleme sonunda 'tarafların birisinin milletvekili olması diğer tarafın ise kamuoyunda takip edilen bir kadın cinayeti vahşetinde maktulün babası olması nedeniyle haber içeriğinin kamuoyunu ilgilendirdiğini, bu nedenle sarf edilen sözlerin haber vasfı kazandığı' anlatıldı...

xx          xx          xx

Sonra Savcılık yürütülen soruşturma sonunda Sıddık Gültekin'in Süleyman Girgin'in kendisini arayarak davadan vazgeçmesi için aradığını söylemesinin herhangi bir suç isnadı olmadığını bu nedenle 'Hakaret' ve 'İftira' suçunu oluşturacak herhangi bir eylemin bulunmadığına kanaat getirerek kovuşturmaya dair yer olmadığına karar verdi. Savcılığın kararının ardından dosya kapandı.

Süleyman Girgin'in suç duyurusu sonuçsuz kaldığına göre Pınar Gültekin'in babasının intihar etmesine gerek kalmadı. Bakalım Süleyman Girgin'in istifasını gerektirecek durum da çıkacak mı?

Ancak, bu süreç ile ilgili sorum üzerine Süleyman Girgin "Anayasa Mahkemesi" nezdinde karara itiraz ettiğini, Anayasa Mahkemesi'nin kararını beklediğini, olumsuz olursa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) kadar gideceğini söylemiş, ben de bu köşede "S. Girgin'in 'iftira' iddiası Anayasa Mahkemesi'nde" başlıklı ve 10 Eylül tarihli yazımda paylaşmıştım.

Çok sayıda arayan oldu. Hukukta böyle bir süreç olmadığını söylediler. Ben hukukçu değilim. O zaman gerek duymamış, kendisine güvenle Girgin'den Anayasa Mahkemesi'ne başvurusu ile ilgili 'tarih sayı" istememiştim. Verirse yayımlamaya hazırım...

xx          xx         xx

Pınar Gültekin davasında 1 Kasım duruşması oldukça önemli. Geçen duruşmada Sanık Cemal Avcı'nın aile bireyleri de davaya sanık olarak dahil edildi. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ek iddianamede Cemal Metin Avcı'nın bazı yakınlarının, suç delillerini yok edip gizlediklerine dair haklarında yeterli şüphe bulunduğuna kanaat getirilerek ayrı ayrı cezalandırılmaları talep edildi. Ayrıca Gültekin'in telefonunun şifresinin kırılması için ABD'de bulunan üreticiye yazılan müzekkerenin sonucu bekleniyordu. Galiba o da gelmiş.

Muğla da kimler kimler vardır kimbilir:)))))

Dava ilginç hal almaya başladı. Bakalım neler olacak...

-----------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Yalakanın kıblesi olmaz.. Güçlü gördüğü her şeye secde eder.. --Ayşe Sucu

ÇİVİ

Menteşe Belediyesi'nin 6'ncısını gerçekleştirdiği şenliğe CHP'li belediyelerden Marmaris, Bodrum, Milas katılmamış. CHP Milletvekillerinden Mürsel Alban'ı gördüğünü söyleyenler olsa da Burak Erbay ile ikisininde şenlikte yer almadıkları görüldü. Arkadaşım, "Osman Gürün ile Bahattin Gümüş davet etmemiş olamaz" dedi.

Beni Bi Gülmek aldı:)))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft