Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Pandemi ve Türkiye

Eklenme : 21.05.2021 00:00:00
Görüntülenme: 368

Dünya tarih boyunca deprem, sel ve yangın gibi birçok doğal felaketlerin yanı sıra birçok da salgın hastalıkla mücadele etmiştir. Her ne kadar son yüzyılda tıp alanındaki gelişmeler nedeni ile pandemi oluşturabilecek şekilde salgınlar yaşanmamış olsa da teknolojinin her alanda zirve yaptığı 2019 yılının son aylarında Çin'de başlayan Covit 19 salgını kısa zamanda tüm dünyaya yayılmış ve bir pandemi halini almıştır.

Başlangıçta bir çoğumuz salgını hafife alırken zamanda ciddiyetine varılmış ve gelişmiş/gelişmekte olan tüm ülkeler her alanda salgınla ciddi alamda mücadeleye başlamıştır. Ancak, buna rağmen yaklaşık 1,5 yıldır salgın devam etmektedir.

Pandemi, insanların günlük hayatını doğrudan olumsuzu etkilediği gibi sosyal hayattan, eğitime, sağlıktan ticarete de birçok değişimi de beraberinde getirmiştir. Pandemi sonrası uzaktan eğitim ve e-ticaret yaygınlaşmıştır. Artık eski alışkanlıklar, eski yöntemler ortadan kalkmış ve sanal dünya her alana yayılmış olup eğitimden ticarete bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Ülkeler pandemi döneminde, sağlıktan, ekonomiye önemli sınavlar verdi ve vermeye devam etmektedirler. Ekonomik paketler açıklayarak yaşanan süreçte vatandaşlarına yardımcı olmaya çalışsalar da eleştirilerden kurtulamadılar.

Dünya geneline bakıldığı zaman Türkiye pandemi'de sağlık konusunda çok başarılı bir sınav vermiş ve vermektedir. Dünyanın gelişmiş bazı ülkelerin de bile parası olmadığı için tedavi alamayan kişiler olduğu halde ülkemizde tüm sağlık hizmetleri ücretsiz verilmiş ve verilmeye devam etmektedir.

Her ne kadar pandemi, esnaf kesimini sıkıntıya sokmuş olmasına rağmen hükümet açıkladığı birçok ekonomik paket ile esnafa destek olmuş ve olmaya da devam etmektedir. Türkiye aşılama oranında da dünya genelinde en önde gelen ülkeler arasındadır.

Tüm dünyayı etkileyen ve her bir bireyi ilgilendiren salgın döneminde herkese görevler düştüğünü de unutulmamalıdır. Salgınla mücadele de başarı, devletin belirlediği tedbirlere vatandaşların uyması ile gelecektir. İşte bu noktada da vatandaşa çok önemli görevler düşmektedir. Zira, ülkemizde hem salgının bitmemesi sebebi ile hükümeti eleştiren hem de salgına ilişkin alınan tedbirlere eleştiri getiren bir kesim bulunmaktadır. Bu bir çelişkidir.

Muhalefetin uzun süre gereksiz olduğu gerekçesi ile eleştirdiği sağlık alanında yapılan yatırımlar, pandemi sürecinin ülke olarak kolay atlatılmasının en önemli sebebini oluşturmuştur. Oysa,bu yatırımlar zamanında  yapılmamış olsa idi Türkiye pandemi döneminde çok daha fazla acılar yaşayabilirdi.

Ülkemizde muhalefet, iktidarın yaptığı her şeyin yanlış olduğu tezi üzerine siyaset üretmektedir. Oysa, doğruya doğru demek hem bir erdem hem de bir vicdani sorumluluktur.

Bazı şeylerde sorumluluk tek kişide iken bazen de her kişidedir. Salgının bir pandemi haline gelmiş olması sebebi ile de sorumluluk her kişidedir. Tedbirlere birlikte uyarsak hepimiz kazanırız.

"Şayet bir yerde veba (bulaşıcı hastalık) olduğunu işitirseniz oraya gitmeyin. Sizin de bulunduğunuz bir yerde meydana gelmiş ise oradan da ayrılıp çıkmayın" Hadis-i Şerif

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft