Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Oynayamayan kız "yenim" mi "yerim" mi dar der?!

Eklenme : 27.11.2021 00:00:00
Görüntülenme: 2342

Kur artışına tepkiler devam ediyor.

CHP'de ilklerin başkanı (Mansur Yavaş alınmasın, bizimkinin ilkleri başka) Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün bir ilki daha gerçekleştirdi.

Başkan Gürün geçen Perşembe günü saat 17.30 sıralarında resmi sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

"Kur artışı nedeniyle Büyükşehir Belediyemizin kaybı 1 milyar 80 milyon TL. Bu parayla şehrimize 1.000 kilometre sıcak asfalt, 18 atıksu arıtma tesisi veya 1.800 km içme suyu hattı yapabilirdik."

Tabii kıyamet koptu. Bu açıklamayı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş yapmış olsaydı bir süreliğine de olsa ülke gündemi değişirdi. Ancak Mansur Yavaş böyle bir açıklama yapmaz. Çünkü O bulunduğu makamın "şikayet yeri" olmadığını söyleyen başkanlardan...

xx           xx          xx

Başkan Gürün bu paylaşım ile AK Parti İl Başkanı Kadem Mete başta pek çok kişinin tepkisini çekti.

Tabii haksızlık ta etmiş olmak istemem.

Acaba bu paylaşımı ile Başkan Gürün, kur artışı sonucu "yerel yönetimlerin de yoksullaştığını" anlatmaya çalışmış olabilir mi? "Bu parayla şehrimize 1.000 kilometre sıcak asfalt, 18 atıksu arıtma tesisi veya 1.800 km içme suyu hattı yapabilirdik." derken, "Bunları yapacaktık, ama şimdi yapamıyoruz" değil de "TL'nin Dolar karşısında değer kaybını" ortaya koymak istemiş olabilir mi?

Ben "Şu" diyemiyorum. İsteyen istediği gibi anlar.

Keşke meramını daha iyi ve anlaşılır, tartışma götürmez anlatmış olsaydı.

Paylaşıma aradan geçen zamanda açıklık da getirilmedi.

Bu durumda Büyükşehir Belediyemizin 1 milyar 80 milyon TL. kaybı olduğu için şehrimize bin kilometre sıcak asfalt, 18 atıksu arıtma tesisi veya bin 800 km içme suyu hattı yapılamayacak...

xx           xx          xx

Başkan Gürün'ün paylaşımının altına çok sayıda çok farklı yorumlar geldi. Onlardan bazıları şöyle:

Devrim Aysun Kevser Öztürk; "Kur artışı nedeniyle toplu taşıma esnafları topu dikmek üzere ne zaman elinizi uzatacaksınız başkanım" derken, Mustafa Daşkıran şu ifadede bulunmuş:

"Sayın Osman Başkan sen önce, haksız yere Büyükşehir'e bağlı kurum UKOME aracığıyla Şoför esnafından aldığın, sonra mahkeme kararı ile geri ödemek zorunda kaldığın ücretlerin YASAL FAİZ ve VEKALET ücretinden uğrattığın yaklaşık '1' Bir Milyar TL zararın hesabına ver! Sonra bakarsın dolara molara."

Mustafa Daşkıran "Bir Milyar TL kamu zararının" hesabını sormakta son derece haklı. Bende unutmuştum. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun "Şeffaf belediye" diye övdüğü Muğla Büyükşehir Belediyesi bu hesabı artık Muğlalılara vermeli...

Ancak konu bu değil... Ki bu anlamda "Kemal Bey Dersiniz" adındaki hesap da "Mustafa Daşkıran dolara molara, kardeşim dolar molar dediğin milyonları aç bırakıyor, dolar molar sayesinde senin dar beynini besleyecek et süt ekmek her şey 5 katı arttı, asfalt mı kemiriyorsun yoksa sende bankamatik mensubu musun?" diye sormuş.

"Kemal Bey Dersiniz" haklı... Gerçekten bu millet asfalt mı kemirsin? Kur artışıysa zengin daha zengin, yoksul daha yoksul oldu...

xx           xx           xx

Eleştiriler ilginç. Önerilerde var. Erol Çakır "Osman başkan hizmetin yok ki, paran vardı madem niye Muğla'ya hizmet yapmadın? Bırak bu koltuğu olmaz böyle günaha giriyorsun" ve Osman Torun "1- Belediyenizde TL yerine döviz mi geçerli? 2- Kur artışı olmadan önce neredeydin sayın başkan? O hizmetleri yapmak şimdimi aklına geldi?" ifadelerinde bulunurken Akgün Akgün Usta şöyle demiş:

"Sayın başkanım, Karayolları ile görüşüp şu akıllı kavşak sorununu çözmeleri için baskı yapsanız... Gerçekten çekilmez hale geldi. Oraya kelebek kavşak veya dal-çık modeli şart..."

İşte bu öneri beni benden aldı...

Keşke Hükümet kefil olmadığı için yurt dışından borç alamayan Osman başkana nasıl baskı yapacağını da söyleseymiş...

Tabii o kavşak, Akyaka kavşağı, Yatağan'da Garaj Kavşağı önemli sorunlar haline geldi... Bu sorunu önce AK Parti Muğla Milletvekilleri ile Muğla İl Başkanı Kadem Mete'nin görmesi gerekiyor, ama...

xx           xx          xx

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün'ün kur artışı nedeniyle yaptığı açıklama karşısında AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete de, "Kur artışı olmadan geçirdiğiniz 30 yılda kaç atık su arıtma tesisi, kaç bin km sıcak asfalt ya da kaç km içme suyu hattı yaptınız? Yani tam bu hizmetleri yapacaktınız ki kur artışı gerçekleşti, öyle mi? Şu bizdeki şansa bakın hele!" dedi.

Dedim ya, Başkan Gürün'ün paylaşımı açıklamaya muhtaç... Öyle paylaşıma böyle soru sorulur tabii...

Bakalım AK Parti İl Başkanı Kadem Mete'nin bu sorularına CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu nasıl bir yanıt verir, merakla bekliyoruz.

Gerçekten yeri değildi ama bence en güzel soru Mustafa Daşkıran'ın sorusu oldu...

Bir de Ahmet Tan Karaosmanoğlu'nun soruları demeyeceğim... O'nun sadece adı "Vatandaş Ahmet"...

xx           xx          xx

Başkan Gürün'ün kur artışı değerlendirmesine Memleket Partisi İl Başkanı Yardımcısı Ahmet Tan Karaosmanoğlu'da yorum getirdi. Başkan Gürün'e kendi sayfasında "Sayın başkan! Kur farkının sizi etkileyeceği tek nokta; Dövize endeksli Dünya Bankası kredisidir! Bakkal işletmecisi bile bilir, 'Kazancınız Dövizle değilse yani ihracat yapmıyorsanız Dövizle borçlanılmaz. Üstelik bu ülke de bangır bangir ekonominin çöktüğü kendi partiniz de dahil biliyorken." diye seslenen Karaosmanoğlu şu soruları sıralamış:

"Siz bu ülkenin ekonomi politikalarına güvendiniz de mi dövizle borçlandınız.? Ya da Belediye gelirleri TL, Yatırımlar dövize bağlı diyebilirsiniz. Ehhh! Bu farkı da yıllardır alıp da yerinde harcamadığınız Otopark bedellerine tutun veya fahiş fiyatlı Katı Atık Bertaraf bedellerine tutun. Ya da fahiş fiyatlarla aldığınız su paralarına tutun... Ya da tamamlanamayan yatırımlarınıza harcadığınız paralara tutun... Ya da Arıtma Tesisi nedeniyle ödediğiniz cezalara tutun... Ya da halkın hakkını yiyerek Yol Üstü Otoparkları ihale ederek haksız sağladığınız kazançlara tutun... Ya da gereksiz yere harcadığınız makam araçlarının maliyetine tutun... Ya da ..... ya da......ya da........vb.

Siz ne diyorsunuz Başkan hizmet eksikliğinize kılıf mı arıyorsunuz??

Bu şehir TERLİ Bu halk TERLİ!!!!

Bilmem anlatabildim mi????"

xx           xx          xx

Anlayana sivrisinek saz... Valla ben gayet iyi anladım. Üstüne söyleyecek sözüm yok...

Sadece Kadem Mete'ye var; Osman Gürün'e laf yetiştireceğinize şu kavşaklara bakın artık... Yoksa kavşaklar da kur artışına takılmış mı diyelim?

---------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Bizi mutlu eden, bir şeyin sahibi olmak değil, tadına varmaktır. --Montaigne.

ÇİVİ

Arkadaşım "Herkes kendi evinin önünde ZAM yapsa aslında tüm sorunlar çözülür." dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft