Otizmli yetişkin bireyler hayatın içinde

Otizmli yetişkin bireyler hayatın içinde
Eklenme : 16.11.2021 16:36:00
Görüntülenme: 497

Türkiye Sakatlar Derneği Muğla temsilciliği tarafından il genelinde otizmli bireylerin yaşadığı hak ihlalleri ve sorunların tespiti için saha çalışması yapıldı. Etkiniz AB programı kapsamında 'Otizmli bireylerin hayatın içinde' isimli projede 2020-2021 yıllarında Kasım-Mart ayları arasında gerçekleştirilen çalışma ile Muğla'da otizmli bireylere yönelik tespit edilen hak ihlalleri bir rapor haline getirildi. Hazırlanan rapor Muğla'nın Menteşe İlçesi'nde gerçekleştirilen toplantıda kamuoyu ile paylaşıldı. Hazırlanan raporda kurumların engel gruplarına göre spesifik olarak yaklaşmadığı ve hizmetleri genel olarak tüm gruplara uyguladığı için otizmli yetişkin bireylerin farklı hak alanlarında Muğla'da ihlaller ile karşı karşıya kaldığına yer verildi.  

Kadir Tamer

Otizmli bireylerin ve ailelerin artan ihtiyaçlarını, çeşitlenen taleplerini karşılamak, yaşam kalitelerini arttırmak, ailelere destek vermek, sistem ve nitelikli bakım merkezlerinin hizmete sunulabilmesi amacıyla Türkiye Sakatlar Derneği Muğla Temsilciliği tarafından Muğla'da izleme çalışması yapıldı. Etkiniz AB projesi kapsamında desteklenen ve uluslararası bir proje olan 'Otizmli bireylerin hayatın içinde' isimli çalışma 2020-2021 yıllarında Kasım-Mart aylarında Muğla ile genelinde yapıldı. Yapılan çalışmada elde edilen bilgiler rapor haline getirildi. Türkiye Sakatlar Derneği Muğla temsilciliği tarafından hazırlanan rapor Menteşe İlçesi'nde düzenlenen toplantıda kamuoyu ile paylaşıldı.

Muğla'nın Menteşe İlçesi'nde düzenlenen toplantıya Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz, Muğla Büyükşehir Belediye Sağlık ve Sosyal Hizmet Başkanlığı temsilcileri, Aile ve Sosyal Bakanlığı Muğla İl Müdürlüğü temsilcileri, Milli Eğitim Bakanlığı Muğla İl Müdürlüğü temsilcileri ile STK temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz, otizm hastalığının Türkiye'de çok fazla tanınmadığını belirterek, "Otizmli olan ailelerde ne olduğunu bilmiyordu. Bizim çocuğumuz deli diyorlardı. Zincire bağlayan, Anadolu'da ahıra bağlayan, balkon demirlerine bağlayan eve misafir geldiği zaman onu odaya kilitleyen aileleri biliyoruz. Günümüzde evde bakım yasası çıktı ve bu çocuklar birden bire evin en güzeli hatta paylaşılmayanları oldu. Bu çocuklarımıza yönelik özel eğitim istediğimiz yerde değil. Ama hiç yoktu biz bunu başardık yavaş yavaş iyileşmeye doğru gidiyoruz. İyileşebilmesi için ne olması lazım eğitimcilerin bu alanda ciddi şekilde eğitilmesi lazım. İyi eğitimci iyi eğitim verir ve o çocuklar iyi bir eğitim alarak eşit yaşam koşullarına ulaşır. Mevcut olan özel eğitim merkezlerinin gözden geçirilmesi gerekmektedir. İşimiz gerçekten çok zor. Ama zoru başarmak değil bizim görevimiz imkansızı başarmaktadır. Bana göre dün imkansızdı bu iş. Eğer bugün bunu tartışıyor isek bu demektir ki biz yol alacağız. ABD'de 1971'lerde çıkarılan engelliler yasası 2022'de hayata geçirilecek denildi. Biz 2005 yılında çıkardık o zaman, iktidar 7 senede bitiririm dedi ancak dağ fare doğurdu. Biz şunu söylüyoruz hiçbirimizin kendi talebi değil otizmli bir çocuk dünyaya getirmek. Bu ülkelerin yanlış işleyişinin kurbanı. Dönüp bakacağız ülkemiz nedir. Ülkemizin ana yasası neyi emrediyor 'Türkiye Cumhuriyeti sosyal hukuk devletidir' diyor. Sosyal hukuk devleti kendi yurttaşını bir başka yurttaşına muhtaç etmeyen, eşit yaşamlarını oluşturan, eğitimde, istihdamda, sosyal yaşamda fırsat eşitliğini yaratan ülkelerdir. Dolayısıyla biz Türkiye Cumhuriyetinde var olan anayasımızda ki haklarımızın savunuculuğunu yapıyoruz. Kanun çıkarıyoruz ama kanun tozlu raflarda yerini alıyor. Ama başaracağız, devam edeceğiz ve başaracağız. Bu ülke bizim biz bu ülkelerin yurttaşlarıyız. Eğer Türkiye Cumhuriyeti sosyal hukuk devlet olarak devam ettiği sürece belki bugün haklarımızı çok az kazanmışızdır ama dağlar kadar yol kat etmişizdir. Bundan sonra da en iyi şekilde yol alabileceğimize inanıyorum" dedi.

Hazırlanan rapor açıklandı

'Otizmli bireylerin hayatın içinde' isimli proje çalışmaları kapsamında hazırlanan rapor Türkiye Sakatlar Derneği Muğla Temsilcisi Elif Şenol tarafından katılımcılar ile paylaşıldı.

Hazırlanan raporda kurumların engel gruplarına göre spesifik olarak yaklaşmadığı ve hizmetleri genel olarak tüm gruplara uyguladığı, otizmli yetişkin bireylerin farklı hak alanlarında Muğla'da ihlaller ile karşı karşıya kaldığı yer aldı. Raporda ayrıca kırsal kesimlerde yaşayan bireylere sunulan hizmetler hakkında yeterli bilgi alınamadığı bu nedenle kırsal kesimde yaşayan otizmli bireylerin haklarına ulaşamadığı kanısının oluştuğuna yer verilirken yükümlükleri bulunan kamu kuruluşlarının etkin bir biçimde bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışması yapmadığı kaydedildi. Raporda akademik çevrelerinde bu konuya eğilmemesi nedeni ile otizmli yetişkin bireylerin haklarının görünürlüğünün imkansız hale getirildiğine yer verilirken, Muğla'da il genelinde otizmli yetişkin bireylere habilitasyon/rehabilitasyon hizmeti veren hiçbir kurumun olmamasının aileler ve engelli bireyleri ciddi bir şekilde sosyal ve psikolojik çıkmaza soktuğu dikkati çekti.        

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft