Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Onlara Muhtacız

Eklenme : 18.03.2022 00:00:00
Görüntülenme: 583

 

Şiddeti, bireyin fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik yönden zarar görmesi ile ya da acı çekmesi ile sonuçlanan ya da sonuçlanması muhtemel hareketleri, buna yönelik tehdit ya da baskıyı ya da özgürlüğün keyfi engellenmesini de içeren fiziksel, cinsel, psikolojik sözlü veya ekonomik her türlü tutum yada davranış olarak tanımlayabiliriz.

Şiddet özel ya da kamusal alanda meydana gelebilir. Şiddeti bazen hane içerisinde görürken bazen de sokakta ya da bir devlet dairesinde görebilmekteyiz.

Sağlık, sağlıklı olmak bir insan için en önemli nimettir. Oysa, bir çoğumuz sağlıklı olmanın ne denli büyük bir nimet olduğunu ancak sağlığımızı kaybettiğimiz zaman anlayabiliyoruz. Bir çoğumuz günlük çalışma hayatında sağlığımızı hiçe sayarak çalışmakta ve daha sonra da çalışarak kazandıklarımızı bozulan sağlığımızı yeniden kazanmak için harcamaktayız.

Sağlıklı olmak kadar sağlık çalışanları da bizler için son derece önemlidir. Zira, sağlımızı ancak onlar sayesinde yeniden kazabilmekteyiz.

İnsanlık yaradılışı ile beraber sağlıklı yaşamak ve ölümsüz olmak adına hep bir araştırma ve mücadele içinde olmuştur. Bu bağlamda Tıp en eski bilim dallarından birisidir. Tarihten bu yana birçok tıbbi deney ve inceleme yapılmış ve tıp bilimi de dünyada en çok gelişen bilim dallarından birisi olmuştur.

Sağlık çalışanları gerek birey gerekse toplum için her zaman önemli ve zorunlu olmuştur. Ancak, yaklaşık üç yıl önce başlayan covid 19 salgını ile beraber sağlığın ve sağlık çalışanlarının kıymeti daha da çok anlaşılmıştır. Bu süreçte hayatlarını hiçe sayarak, mesai kavramı gözetmeksizin 24 saat gece gündüz çalışan sağlık çalışanlarına hepimiz müteşekkiriz.

Şiddetin her türlüsüne karşıyız ve karşı olmak durumundayız. Ancak, özellikle son zamanlarda çok fazla meydana gelen sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olayları hepimizi derinden üzmektedir. Sizi sağlığınıza kavuşturmak için mücadele edene siz şiddetle karşılık vermektesiniz. Bunun kabul edilebilmesi mümkün değildir.

Hükümet bu alanda birçok yasal düzenleme yaparak sağlıkta şiddetin önüne geçmek için mücadele etmektedir. Bu bağlamda Cumhurbaşkanımızın yaptığı son açıklamada da bu yönde yeni bir yasal düzenleme için yeniden harekete geçildiği belirtilmiştir. Ancak, bu konuda sadece yasal düzenleme değil aynı zamanda birey ve toplum olarak da bizlere düşen görevler bulunmaktadır. Bu konuda birlikte hareket edersek başarılı oluruz.

Şiddet uygulamak ceza kanununu bağlamında bir suç olmakla birlikte aynı zamanda örf ve adetlerimizde de hoş görülmeyen bir eylemdir. Dinimiz açısından ise günah olmanın yanı sıra aynı zamanda kul hakkı yemektir. Kul hakkı yemek ise dinimizde en ağır günahlardan birisi olarak kabul edilmektedir.

Hepimiz onlara muhtacız, öyleyse şiddete ve öncelikle de sağlıkta şiddete hep birlikte dur diyelim.

Şiddet ile hedefine ulaşılan zafer anlık olduğu için yenilgiye eşittir.

M. Gandhi

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft