Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Nihayet

Eklenme : 6.05.2022 00:00:00
Görüntülenme: 549

İnsanlık tarihi bu güne kadar birçok doğal felaketle karşı karşıya kalmıştır. Dini kaynaklar ve kutsal kitaplara göre insanlığın yaşadığı ilk doğal felaket Nuh Tufanı'dır. Kuvvetli yağmurlarla gelen Nuh Tufanı insanlığın hep ilgisini çekmiştir. Bu sebeple de, bu tufana ilişkin araştırmalar  halen ülkemiz sınırlarında da devam etmektedir.

Bunun yanında dini kaynaklar ve tarihi kaynaklara göre bir çok kavmin de yine doğal felaketler nedeni ile yok olduğunu/yok edildiğini bilmekteyiz. Bu toplulukların bazıları depremler, bazıları kuraklık bazıları da başkaca sebeplerle yok olmuşlardır.

Bu güne kadar birçok doğal felaket dünyada toplu ölümlere neden olmuştur. Bunun yanında salgın hastalıklar da belli dönemlerde insanlık için felaket oluşturmuştur. Avrupa'da yaşanan kara veba salgını bu felaketlerin en önemlisi olup milyonlarca insanın hastalanıp ölmesine neden olmuştur.

İnsanlık geçmişten bu güne hep daha uzun ve daha sağlıklı yaşam için çalışmıştır. Dünyada 20. yüzyıl ile birlikte her alanda hızlı teknolojik gelişmeler yaşanmış ve gelişmeler kendisini en çok da tıp alanında göstermiştir. Tıp biliminde yaşanan bu gelişmeler ile birlikte insanlık geçmişte yaşanan salgın hastalıkların hayatımızdan çıktığını düşünmüştü. Ancak, maalesef öyle olmadı;

Çin'de başlayan ve daha sonra da tüm dünyaya yayılan covid 19 yaklaşık üç yıl tüm dünyanın adeta kabusu oldu. Hastalık sebebi ile dünyada milyonlarca insan hastalanırken milyonlarca insan da vefat etti.

Pandemi ile birlikte bir çok ülke kısıtlamalar sebebi ile yarı açık cezaevi konumuna gelirken kapanmalar ülke  ekonomilerini de  ciddi biçimde sarstı. Ekonomistler pandemi kaynaklı bu olumsuz etkinin dünya ekonomilerinde daha uzun yıllar etkisini devam ettireceği tahminin de bulunmaktadırlar.

Pandemi ile birlikte insanlık daha önce çok da önemsemediği birçok şeyi yeniden gözden geçirmek durumunda kalmıştır. İnsanlar salgınla birlikte, sağlığın, sağlıkçının ve hastanenin ne kadar büyük bir değer olduğunu, seyahat etmenin ne kadar önemli bir özgürlük ve ailemizle, çevremizle ve sevdiklerimizle kucaklaşabilmenin ne kadar kıymetli bir kazanç olduğunu yeniden öğrenmiş oldu.

Ak Parti iktidarları ile sağlığa yeni bir vizyon getirilirken sağlık alanında da önemli yatırımlar yapılmıştır. Özelikle de pandemi öncesi planlanan ve yatırımı gerçekleştirilen Şehir Hastaneleri muhalefetçe çok fazla eleştirilmesine rağmen pandeminin başka ülkelere göre daha kolay atlatılabilmesinin başlıca etkeni olmuştur. Devlet yönetiminde öngörü ve doğru planlamanın ne kadar önemli olduğu tekrar anlaşılmıştır

Pandemide dünyada olduğu gibi ülkemizde de sona doğru gelmiş durumdayız. Veriler düşüşün devam ettiğini ve aşılama ile birlikte toplumsal bağışıklığın kazanıldığını göstermektedir. Yasaklamalar nerede ise tamamen kalkmış durumdadır. Ancak, her şeye rağmen hepimiz yine de dikkatli olmak durumundayız.

" Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi,

Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi"

Kanuni Sultan Süleyman

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft