Hayati Nizamoğlu

Hayati Nizamoğlu

GÜNDEM
Hayati Nizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Nice Bayramlara

Eklenme : 8.07.2022 00:00:00
Görüntülenme: 937

Yarın mübarek Kurban Bayramını kutlayacağız.

2020'den bu yana yaşadığımız olağanüstü gelişmeler herkesi derinden etkiledi. Bu dönemi de hep beraber aşacağız.

Aslında her kriz bir düzelmedir. Yaşadığımız ekonomik sorunlar da, kendi içinde bir düzeltme yapıyor. Ama bu defa çok can yakıyor. Kaynaklar kıt, istekler sonsuz. Bir yerde çözüm kendini üretecek.

Bu karmaşıklıkta Eğitim ve Araştırma Hastanesi den iyi haberler geliyor. Biliyorsunuz, bu hastanemizin iki branşta acilen ilerlemesini çok istedik. Kardiyolojide bir yere gelindi. İki anjiyo cihazı artık faaliyette.  Her türlü kalp ameliyatı yapılabiliyor.

Onkolojide de güzel gelişmeler var. Ped cd teşhis için çok önemli. Ayrıca onkoloji hastalarının tedavisinde radyoterapi cihazına ihtiyacımız var. Hastanenin fiziki koşulları yetersizdi. Ama bugün bu fiziki eksikliği giderecek inşaat ihalesini Başhekimlik yaptı. Sağlık Bakanlığı da Ped cd ve radyoterapi cihazı için ihaleye çıkıyor. Eğer Muğla halkı, sağlık sektörü mensupları ve siyasi irade birlikte çalışabilir ve takip ederse, 2023 Mart ayına kadar, Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi, onkolojide önemli bir yere gelecek.

Başından bu yana dediğimiz gibi Eğitim ve Araştırma üçüncü kademe hastanedir. Bütün ilin hastaları bu hastanemizde yığılma yapıyor. Çözüm ise, Menteşe Devlet Hastanesi'nin en az 350 yataklı, tüm branşları faal bir hastane haline gelmesidir.

Bu arada üzüldüğüm şeyler de oluyor. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet kabul edilemez. Ama yapılacak eylemlerin önceden belirlenmesi gerekiyor. Cumartesi bayramın olduğu, bugün yarım gün çalışılacağı ve sonrasında 9 gün tatil olacağı bilinirken, dün eylem yapılması, sağlık sorunu olan insanlarımızı mağdur etti.

Sonra neden sadece kamu hastanelerinde eylem oluyor? Bu ülkenin genel sorunu ise,  özel hastaneler, muayenehaneler niye katılmıyor?

Son aylarda yüksek fiyatlı özel ameliyatlar yeniden hortladı. Ödeyen var, ödeyemeyen var. Bu halk, bunları hak etmiyor.

Son günlerde covid vakaları yeniden arttı. Sevindirici olan, normal bir grip gibi geçiyor. Üzücü olan, grip semptomları gösterenlerin önemli kısmı test yaptırmıyor. Lütfen tedbirlere yeniden sarılalım.

Bu duygularla bayramın daha güzel günlere vesile olmasını yürekten diliyorum.

 

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft