Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Nasıl Tartışıyoruz / Neden Tartışamıyoruz?

Eklenme : 12.02.2021 00:00:00
Görüntülenme: 719

Bugünkü yazımda, toplum olarak yediden yetmişe hepimizin en çok sevdiği, ancak nihayetinde karşımızdaki kişiyi hiçbir zaman ikna edemediğimiz ve bizim de ikna olmadığımız tartışma kültürümüzü ele alacağım.

Tartışma, karşıdaki kişinin görüş ve düşüncesini değiştirmeye yönelik konuşma biçimi olarak tanımlanmaktadır. Yani, tartışmada amaç doğru olduğunu düşündüğümüz bir konuyu karşı tarafa aktarmak ve onu bu konuda ikna etmektir. Tartışmada bir tez ve aynı zamanda da karşı tarafta bir anti tez bulunmaktadır.

Toplum olarak, ülkeye ve kişiye dair her şeyi her platformda tartışma konusu yapıyoruz. Oysa, gerek kişilerin ve gerekse devletin özelleri vardır ve bunlar aleni tartışma konusu yapılamaz. Kişi ve devletin özelleri hukukça da korunmuşlardır.

Biz de, devlet ve hükümet ayrımı tam olarak yapılamadığı için hükümeti eleştirmek ve tartışmakla devleti eleştirmek ve tartışmak karıştırılmaktadır. Bu sebeple de, çoğunlukla hükümeti eleştirdiğini ve tartışma konusu yaptığını düşününler genelde devleti eleştirmekte ve tartışma konusu yapmaktadır.

Bunun yanında, tartışan kişilerin tartışılan konunun uzmanı olup olmaması da tartışmaya katılmasına bir engel de teşkil etmemektedir. Televizyon programlarında her gün aynı kişilerin her konuda tartıştıklarına şahit olmaktayız. Oysa, bir kişi bir çok şeyi bilebilir ancak bir kişinin her şeyi bilmesi mümkün değildir.

Tartışma programlarındaki üslup ve söylem de ayrı bir toplumsal bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Genelde tartışma programına katılanlar ünvanlı ya da kamuoyunun çok yakından tanığı kişiler olmasına rağmen programlarda kullanılan üslup bazen kabul edilmesi mümkün olmayacak seviyelerde olmaktadır. Kişiler tartışmada karşısındaki kişiyi adeta linç etmeye kalkışmakta ve hatta söyledikleri ile RTÜK'lük bile olmaktadırlar.

Tartışma kültürümüz, karşıdaki kişiyi fikirleri ile ikna etmek üzere değil onu yenmek üzere kurgulanmıştır. Amaç ise, ne olursa olsun, bağırarak, çağırarak da olsa karşısındakini mat etmek. Tartışmalarda  "ya beyaz var ya siyah var", gri bir alan bile oluşturamıyoruz. Dinleyerek anlamak yerine dinlemeden anlamayı seçiyoruz.

Aslında, tartışmalardan, mutlaka bir galip çıkmak zorunda değildir. Tartışmadan amaç, yenmek ya da yenilmek değil, tartışarak doğruyu bulmak olmalıdır. Karşılıklı empati kurarak tartışmayı yapabilsek bir çok şeyi de başarmış olacağız. Esasen, toplumumuzun genel sorunu duygusal ve subjektif bir bakış açısı ve çoğunlukla empati kuramamak. İşte bu sebeple de hiçbir tartışmada karşı tarafı ikna etmek mümkün olmamaktadır.

Kısacası, tartışarak ortak noktayı bulmak yerine, tartışarak gerçeklerden daha çok uzaklaşıyoruz.

"Hemen herkes tartışabilir ama güzel güzel konuşabilmek her kesin yapabileceği bir iş değildir"

Alcot

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft