Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

MUSKİ'de "tesis sorumlusu" çevre mühendisleri aranıyor

Eklenme : 26.10.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1880

Hafta sonunda (23.10.2021) yayımlanan "Lise mezununun yönettiği MUSKİ'den ne bekliyorsunuz?" başlıklı yazımın altına gelen yorumlar ilginçti. Bir de telefon geldi.

MUSKİ ile ilgili son yazımda "Beni güldüren ifadeye bakılırsa Mehtap Ünlü MUSKİ'de çalışıyor. Bey olduğunu nereden çıkardığımı merak ederseniz, Ahmet Tan Karaosmanoğlu ilerleyen dakikalarda 'Mehtap Ünlü bey, Özcan bey sadece yorum yapmış. Siz benim yazdıklarıma cevap verin lütfen.' diye müdahalede bulundu. Bu belediye çalışanlarındaki feyk hesaplar deşifre et et bitmiyor. Bir tane de 'Melahat' vardı..." diye ifadem olmuştu...

Mehtap Ünlü, meğer bey değil kadınmış. Tabii hesapta feyk değilmiş. Oysa Ahmet Tan Karaosmanoğlu ile tartışırken "Ben kadınım. Hesabım da feyk değil" diyebilirdi. Neyse önemsememiş olabilir. Kendisi Kanalizasyon ve Atıksu Arıtma Dairesi Başkanlığı'na bağlı bir Çevre Mühendisi olarak Menteşe Atıksu Arıtma Tesisinin sorumlusuymuş...

xx           xx          xx

Bir düzeltme için arayanlar sayesinde yeni bilgilere sahip oldum. Ağzı açık dinledim... Tabii bu bilgiler doğru da olmayabilir. Bugün hepsini de paylaşmayacağız. Yerim dar:)) Peyderpey paylaşırız...

"Atıksu Arıtma Tesislerinde Çalışan Teknik Personele İlişkin Tebliğ" geç te olsa çıktı.

https://webdosya.csb.gov.tr/db/cygm/icerikler/aatde-calisan-tekn-k-personele-il-sk-n-tebl-g-20190524082638.pdf linkini tıkladınız mı söz konusu tebliğ ile karşılaşıyorsunuz.

Bu yönetmelik dikkate alındığında Muğla'da bulunan çoğu tesiste 'A Sınıfı' tesis sorumlusu, yani 5 yıl arıtma tesisinde çalışmış olan çevre mühendislerinin çalıştırılması gerekmektedir. Fakat geçmişte tesislerdeki çevre mühendisleri tesislerden uzaklaştırılmış olmalılar ki şimdi kurum içinde yeni mevzuatın öngördüğü 5 yıl tecrübeye sahip "tesis sorumlusu" yapılacak çevre mühendisleri aranıyormuş...!

MUSKİ aslında 2014 yılında ilk kurulduğu dönemde her arıtma tesisinde "tesis sorumlusu olarak deneyimli Çevre Mühendisi bulundurmaktaymış"... Ancak genel müdürün "mühendis alerjisi" mi var ne anlaşılmayan nedenlerle o dönemde tesislerde "Çevre Mühendisi bulundurma zorunluluğu" da olmamasından olmalı çevre mühendisleri o görevlerinden "bir şekilde" uzaklaşmış, uzaklaştırılmış olmalılar... Şimdi arada bul...

xx           xx          xx

Ben bu yazımı kaleme alırken MUSKİ kurulduktan bir yıl sonra basında çıkan haberleri anımsadım.

O zaman http://www.muglahaber.com.tr/muski-hakkinda-suc-duyurusu/  "MUSKİ hakkında suç duyurusu" başlıklı (22 Eylül 2015) haberde şu ifadeler yer alıyordu:

"Muğla Su ve Kanalizasyon İşletmesi (MUSKİ) çalışanlarından Z.Ö, kendisine mobbing uygulandığı gerekçesiyle avukatı aracılığıyla MUSKİ hakkında suç duyurusunda bulundu. İddialar arasında bazı personelin evine 120 km. mesafede görevlendirilmesi, harcırahlarının ödenmemesi, haklarından herhangi bir idari işlem yapılmadan, kadroları değiştirilmeden görev yerlerinin değiştirilmesi de yer alıyor. Bu gelişmeler doğrultusunda MUSKİ'de bir çok personelin dava açma aşamasına geldiği belirtilirken; Z.Ö, kendisine uygulanan Mobbing'i mahkemeye taşıdı. Sürekli olarak hiçbir gerekçe ve yasal dayanak gösterilmeden görev yeri değiştirilen Z. Ö mobbing yaparak görevi kötüye kullandığı gerekçesi ile MUSKİ yetkilileri hakkında avukatı aracılığı ile suç duyurunda bulundu."

O günlerde Valiliğe suç duyurusunda bulunanlar olduğu gibi memur olanlarda bölge idare mahkemesinde hak arama yoluna gitmişti. Varsa o günlerde mağduriyet yaşayanlar bugün tekrar o göreve gelirler mi?

xx           xx          xx

Şimdi yeni çıkan yönetmelikle Atıksu Arıtma Tesislerinde (AAT)  "tesis sorumlularının" 5 yıl tecrübeye sahip Çevre Mühendisi olma zorunluluğu gelmiş bulunuyor.

Mesela Menteşe AAT Sorumlusu Çevre Mühendisi Mehtap Ünlü 5 yıl tecrübeye sahip mi bilmiyoruz, ama "tesis sorumlusu belgesine" sahipmiş. 

Yani yeni yönetmeliğe göre 23.05.2022 tarihinden itibaren tüm atıksu arıtma tesislerinde tesis sorumlusu olarak Çevre Mühendisi istihdam edilmiş olacak. Varsa kurum içinden, yoksa kurum dışından. Ancak Cumhurbaşkanlığı'nın 2021/14 nolu Tasarruf Tedbirleri genelgesine göre yeni personel istihdamı belirli çerçevede sınırlı kalacağından arıtma tesisleri Çevre Mühendissiz kalabilir!

Çünkü kurum içindeki çevre mühendisleri "tesis sorumlusu" olmaya pek sıcak bakmıyorlarmış. Mesela bazıları "Biz daha önce o görevdeydik, alındığımız yerde ne işimiz var?" diyorlarmış. Oradan alınmak için ne kusurları olmuştu acaba? İster istemez o göreve geldiklerinde o kusuru yine işlerlerse ne olacak? MUSKİ'nin vekaleten Genel Müdürü en azından "Bir daha olmayacak arkadaşlar" diye gönül alma yoluna gider mi bilemiyorum...

Eğer o Çevre Mühendisleri oradan oraya görevlendirilmemiş olsalardı, bugün Çevre Şehircilik Bakanlığı'nın Çevre Mühendislerinin istihdamını zorunlu hale getirdiği noktalarda her biri 5 değil, 8 yıl tecrübeli Çevre Mühendisleri çalışıyor olabilirdi.

Herhalde bunlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2020 Aralık ayında yapılan "AAT tesis sorumlusu sınavı" na katılıp o belgeyi almış olurlardı...

xx           xx          xx

Tabi bu istihdam meselesi bizim değil, MUSKİ'nin vekaleten Genel Müdürü Baki Ülgen'in sorunu.

Doğrusu ben "Tesis Sorumlusu" belgesine ve 5 yıl tecrübeye sahip çevre mühendisi istihdamının belirli çerçevede sınırlı kalması halinde "AAT'ler Çevre Mühendissiz Kalırsa ne olur?" sorusunun yanıtını aramıyorum. Benim merakım; 2014'te zorunluluk bile olmadığı halde "doğrusu o" olduğu için AAT'lerde görevlendirilen o çevre mühendisleri o noktalardan neden uzaklaştılar? Yerlerine "hangi diploma ve mesleğe" sahip olanlar getirildiler?

Son zamanlarda Menteşe AAT'ye Muğla Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından çeşitli kereler toplamda 300 bin TL para cezası uygulanmış? Tesisin ehliyetsiz ellerde olmuş olması o cezalara yol açmış olabilir mi?

Bu Muğla Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından uygulanan cezalara ayrıca bakalım...

xx           xx          xx

Aslında ben bugün "Lise mezununun yönettiği MUSKİ'den ne bekliyorsunuz?" başlıklı yazımın altına gelen yorumları ele alacaktım, ta nerelere geldik?

"Lise mezununun yönettiği MUSKİ'den ne bekliyorsunuz?" başlıklı yazımın altına gelen yorumlar daha çok Vekaleten Genel Müdür Baki Ülgen'in eğitimi ile ilgili oldu. Hatta yorum sahipleri "açık öğretim mezunlarının" üniversite yerleşkesinde okumuş mezunlarla bir tutulmasının doğru olup olmadığını tartıştılar.

Ben Baki Ülgen'in "sağlıkçı" ve bu alanda lise mezunu olduğunu biliyorum. Ancak öyle kaldığını sanmıyorum. Herkes gibi O da iki yıllık veya dört yıllık bir yüksek öğrenim diploması almıştır. Açık öğretim mezunu da olsa yöneticilik yapmasının bir yasal engeli yok. Kendisine iş verenin tasarrufuna bir şey diyemeyiz... Ama genel anlamda işi "ehline verin" demekten de geri durmayız. Vermezseniz Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'nden ceza yemeye devam edersiniz...

Yazımızın esası ile ilgili yorumlarda TC Ali Şahin "Yer altına düğerek kum ocaklarına verilen pis su yaylaya ulaşalı yıllar oldu. Bence sulardan kokudan geçilmiyor. En büyük felaket bir salgın ve kanser patlaması olabilir. Araştırılması gereken mesele bu. Allah yaylada oturanları ve Muğla'yı korusun." derken, Oktay Kartal şu ifadelerde bulunmuş:

"Özcan abi Muğla'nın 100/70'i şebeke suyunu temel ihtiyaçlarında kullanıyor ve içiyoruz. Son yağmurlardan sonra musluklardan çamur aktı. Bu depoların giriş ve çıkışlarında filtre sistemleri yok mu? Asıl sorun bu 'şebeke suyunu içen ailelerin çocuklarında isal kusma ve benzeri rahatsızlıklar görülüyor. Lütfen bunu biraz irdelersek iyi olur. Önceliğimiz çocuklarımız."

----------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Şayet emeğin dini varsa, Tanrısı da kadın olmalı... --D.Kovexi

ÇİVİ

Ali Turbalıoğlu yine yaptı yapacağını. "Taraflı tarafsız herkes tarafından sevilen Muğla Belediye Başkanlığı yapmış rahmetli Orhan Çakır başkanımın ölüm yıldönümünü hatırlamayalar belediyenin sosyal medyasından, kendi sayfasından paylaşım yapmayanlar İYİ Partinin dördüncü kuruluş gününü kutluyorlar" dedi.

Beni Bi Gülmek Almadı:((((

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft