Muğlalı öğrencilerin bilimsel proje yarışmalarındaki başarıları devam ediyor

Muğlalı öğrencilerin bilimsel proje yarışmalarındaki başarıları devam ediyor
Eklenme : 9.11.2021 11:31:00
Görüntülenme: 1021

Muğla Özel Yönelt Koleji Biyoloji ve Kimya Dalında Bilim Proje Yarışmasında aldığı başarılar ile Türkiye'de ses getirmeye devam ediyor. BUCA IMSEF Uluslararası Proje yarışmanda Muğla Özel Yönelt Fen Lisesi Öğrencileri Sercan Efe Karaman ve ile Ecem Topaloğlu'n ait iki ayrı daldaki projeleri Türkiye finallerine seçildi.

Kadir Tamer

Bilimsel projelerde Muğla'nın adını başarı ile duyuran Muğla Yönelt Lisesi, BUCA IMSEF Uluslararası Proje Yarışmasında iki dalda Türkiye finalisti oldu ve başarılarına devam etti.

Proje Yarışmasında Muğla Özel Yönelt Fen Lisesi Öğrencisi Sercan Efe Karaman ile Biyoloji alanında ve Ecem Topaloğlu'nun ise Kimya alanında hazırladığı iki ayrı daldaki projeler Türkiye finalisti oldu.

Türkiye'den yüzlerce proje içinden Türkiye finaline kalan öğrenciler, 15-19 Kasım tarihlerinde yapılacak olan Türkiye finallerinde katılma hakkı kazandılar. Özel Yönelt Koleji öğrencileri Türkiye finalinde de derece almaları durumunda BUCA İMSEF' in Uluslararası Yarışmalarına katılarak ülkemizi temsil etme hakkına sahip olacaklar.

Proje koordinatörlüğünü Mehmet Ali Onaran üstlendi

Muğla Özel Yönelt Koleji öğrencilerinin hazırladığı projelerin danışmanlığını Uluslararası Genç Bilim İnsanları Derneği Başkanı ve Muğla Şehit Altuğ Pek Anadolu Lisesi Biyoloji Öğretmeni Mehmet Ali Onaran, Muğlalı öğrencilerin proje yarışmalarında ki başarılarına bir yenisini eklemesinden büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Eğitime yatırımın uzun vadeli ancak etkisinin kalıcı olduğuna dikkati çeken Mehmet Ali Onaran, "Biz dünya ülkelerine bilimsel yarışmalara giderken dünya ülkeleri bundan sonra Muğla'ya ve Türkiye'ye gelecek. Biz bunun derdindeyiz. Muğla'nın bilim şehri olmasına katkı sağlamak için dernek kurduk. Sivil toplum örgütü olarak bilime gönüllü olarak ivme kazandıracağız. Üniversite şehri olan Muğla için uluslararası genç bilim insanları olarak köprü olacağız. Tüm kurumları işbirliğine çağırıyorum. Bilimsel birlik şart" dedi.

Öğrencilerimizle gurur duyuyoruz

Muğla Özel Yönelt Koleji Genel Müdürü Feridun Öztürk öğrencileri ile gurur duyduğunu belirterek, "Akademik başarı kadar proje başarılarına önem veriyoruz. Dünya ülkelerinden her yıl başarı ile dönüyoruz. Bu başarıda proje koordinatörümüz Mehmet Ali Onaran hocama ve öğrencilerimize destek olan değerli velilerimize yürekten teşekkür ediyorum. Proje için öğrencilerimizin bilimsel düşünme becerileri için sınırsız düşünüyoruz. Yönelt Okulları olarak içinde bilim olan her türlü projeye desteğiz. Biz de Muğla'nın bilim şehri olmasını istiyor, bu uğurda üzerimize ne düşerse de çam sakızı misali katkımızı sunuyoruz. Muğla'nın bilim şehri yolunda katkı sağlayan okulumun bütün organlarına, Uluslararası Genç Bilim İnsanları Derneğine ve onlara destek veren üyelerine Muğla olarak teşekkür ederiz. Uluslararası yarışmada Muğlalı Öğrencilerimizin yanındayız. Başarılarının farkındalık yaratacağına inanıyoruz. Mehmet Ali Onaran hocamızı ve bilimsel takımını alkışlıyoruz" dedi.

Türkiye finaline kalan projeler

Biyoloji dalında Türkiye finalisti seçilen Muğla Özel Yönelt Fen Lisesi Öğrencisi Sercan Efe Karaman, COVID-19 döneminde okul dezenfektanın nasıl yapılması gerektiği ve hangi temizlik malzemelerini kullanarak mikroorganizma ve patojen yükünün azaltacağını konu alan projesi ile finale kaldı.

Kimya Dalında Türkiye finalisti seçilen, Muğla Özel Yönelt Anadolu Lisesi Öğrencisi Ecem Topaloğlu ise Su yokluğu çektiğimiz son yıllarda kirli suların arıtımı ve su artımında Biyosorpsiyon ve fitoremidasyon( bitkileri kullanarak su arıtımı yöntemi) yöntemlerini kullanarak başarıyı yakaladı. 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft