TEKNOFEST21'de Muğla'nın gururu oldular

TEKNOFEST21'de Muğla'nın gururu oldular
Eklenme : 27.09.2021 15:56:00
Görüntülenme: 1115


Muğlalı Meslek Lisesi öğrencileri İstanbul'da Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST21'de, aldıkları ödüllerle ilimizi başarı ile temsil ettiler.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2021'e katılan Ula Gökova Adile Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  "Gökova Roket Takımı" gökyüzünde, Menteşe Ziya İlhan Dağdaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi "MUTEG EA" ise ürettikleri Gale48 adlı elektrikli araçla yarış pistinde tarih yazdı.

"Gökova Roket Takımı" Türkiye 3.'sü oldu

Gençlerin yerli ve milli üretime katkı sağlayan bireyler olarak yetişmesini teşvik etmeyi amaçlayan Roketsan'ın yürütücülüğünde Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2021 kapsamında düzenlenen roket yarışmasının kazananları belli oldu. Orta irtifa kategorisinde Gökova Adile Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi "Gökova Roket Takımı" bu yıl da ilimize ödülle döndü. Orta irtifa kategorisinde 296 takımın başvurduğu ve 55 takımın yarışmaya hak kazandığı finalde, Gökova Roket Takımı Türkiye 3.'sü oldu.

Gökova Roket Takımı, tasarlayıp ürettiği roketin hedef orta irtifaya erişmesi, roket içerisinde taşınan asgari 4 kilogramlık faydalı yükün roketten çeşitli yöntemlerle ayrılması, hem roket bileşenleri hem de faydalı yükün paraşütle yere sağlam indirilerek kurtarılması aşamalarını başarıyla tamamlayarak 3.'lük elde ettiği yarışmada,  hem Muğla'yı hem de meslek liselerini TEKNOFEST 2021'de gururla temsil etme başarısını gösterdi.

Özel ödül ve kupayı aldılar

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, TÜBİTAK tarafından bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları'nda, 10 bin liralık Teknofest Kurul Özel Ödülü ve kupa almaya hak kazanan taraf Şehit Ziya İlhan Dağdaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  "MUTEG EA Takımı" oldu. 1 saat şarj ile 90 kilometre yol kat edebilen doğa dostu Gale48 adlı elektrikli araçla, İzmit Körfez Pisti'nde düzenlenen yarışmada pit stop'a girmeden yarışmayı tamamlayan ve teknik olarak beğeni toplayan "MUTEG EA Takımı" kazandığı Teknofest Kurul Özel Ödülüne ve kupasına TEKNOFEST 2021'de kavuştu.

Menteşe Ziya ilhan Dağdaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Motorlu Araçlar Metal Teknolojileri, Elektrik Elektronik Teknolojileri, Mobilya ve Makine Alanları öğretmen ile öğrencilerinin katkılarıyla 2 buçuk ayda okulun kendi imkanlarıyla oluşturulan Gale48, Muğla'daki meslek liseleri için bir ilki gerçekleştirdi. MUTEG EA Takımı ( Muğla'nın Teknik Gücü Elektrikli Araçlar) ürettiği Gale (sincap) 48, doğa dostu olması yönüyle de dikkat çekiyor. "Ağacı sev, doğayı koru" sloganına sahip olan Gale48'in dikkat çeken bir yanı da orman yangınlarının baş gösterdiği ağustos ayı döneminde, geceleri yangın söndürmeye giden doğa dostu öğrenciler tarafından üretilmiş olması.

Öğrencilerimizle gurur duyuyoruz

Muğlalı öğrencilerin başarısı ile gurur duyduklarını kaydeden İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay "Bizlere bu mutluluğu, bu gururu yaşatan, Teknofest'te ilimizin ve bizlerin yüzünü ağartan öğretmen ve öğrencilerimizi, tüm kalbimle tebrik ediyor; emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Meslek liselerinin son yıllarda göstermiş olduğu başarı, bizleri bilhassa mutlu ediyor ve gururlandırıyor. Sayın Bakanımız Mahmut Özer'in vizyonerliğinde, meslek liselerimizin geleceğe dair atmış olduğu bu adımları çok kıymetli buluyorum. Mefkuresi açık, bilime meraklı, gökyüzüne sevdalı gençlerimizle yarınlarımız emin elde, gençlerimize güvenimiz sonsuz" dedi.

 

 

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft