Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Muğla Valiliği kararı Bölge İdare'den döndü...

Eklenme : 10.05.2021 00:00:00
Görüntülenme: 3104

Geçen Cumartesi sabahı "Bölge İdare Mahkemesi; İskender Gencer ve İsmail Rüştü Baş hakkında soruşturma açılsın" başlıklı haberlerle uyandık.

"Bu da ne, yeni bir şey mi?" diye haberi okudum. Çünkü İskender Gencer'i tanıyorum, ama İsmail Rüştü Baş'ı tanımıyorum. "Bilmediğim yeni bir şey mi?" diye düşündüm. Bildiğim bir şeymiş...

AK Parti Muğla İl Kongresi sürecinde "adı İl Başkanı adayları arasında geçen" Muğla İl Sağlık Müdürü İskender Gencer ile ilgili ortaya atılan iddialar hakkında yapılan şikayetler sonucu Muğla Valiliği soruşturma açmıştı. Ben dosya kapandı diye biliyordum.

Kapanmış da İzmir Bölge İdare Mahkemesi 1. İdari Dava Dairesi'ne yapılan itiraz üzerine dosya yeniden açılmış. Hatta kulislerde İskender Gencer'in "Soruşturmanın selameti için açığa alınmasından" bile söz edenler var. Anlaşılan kongre hesaplaşması da kapanmamış!

Bilgi almak için İl Sağlık Müdürü Gencer'i aradım. Haberi yoktu. "Bana tebligat gelmedi" dedi. Oysa haberi basına düşmüştü...

xx        xx        xx

Odatv, haberi "Odatv skandalı ortaya çıkarıyor... Hastane malzemeleri nereye gitti?" başlığı ile verdi.

Murat Sökdü imzalı haberde, "Muğla Valiliğinin 'soruşturma açılmasına gerek yok' dediği 'el altından malzeme satıldı' iddiaları, İzmir Bölge İdare Mahkemesine taşındı. Mahkeme, Muğla İl Sağlık Müdürü ve Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı hakkında, 'soruşturma açılsın' kararı verdi. Odatv, kayıp hastane malzemelerinin peşine düştü." diye verdi.

Mahkeme kararında "kayıp hastane malzemelerinden" söz edilmiyor, ama...

Murat Sökdü'yü tanırım. Sağlam gazetecidir. Bir kastı olduğunu da sanmam. Ya karıştırdı ya da yanıltıldı...

"Gurbete giden delikanlı köyüne dönüşünde, köy girişinde köylülerden biriyle karşılaşır. 'Bizimkileri nasıllar?' diye sorar. Köylü eveleye geveleye delikanlıya önce annesinin, sonra babasının vefatını söyler. 'Emir Allah'ın' der. Delikanlı 'Desene bizim kapılar pencereler kapandı kaldı' demeye kalkınca köylü 'Yok üzülme, kapıyı bir enişten, pencereleri bir enişten aldı gitti' der.."

O hesap, Eğitim Araştırma Hastanesi kendi binasına taşınınca eski binada kalanlar; kapılar pencereler, klimalar, musluklar talan edilir. O zaman çiçeği burnunda Sağlık Müdürü Gencer talana el koyar, soruşturma açar.. Bu benim bildiğim..

xx        xx        xx

Murat Sökdü haberinde "AKP kongrelerinde adı Muğla İl Başkanlığı içinde geçen Muğla İl Sağlık Müdürü İskender Gencer ve Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı İsmail Rüştü Baş hakkındaki şikayetlerle ilgili yeni bir gelişme yaşandı." diyerek şöyle devam etmiş:

"Gencer ve Baş eski hastanede kalan malzemeleri el altından sattıkları, ihale ile alınması gereken malzemeleri ihalesiz olarak tek bir firmadan aldıkları ve ayrıca İl Sağlık Müdürü hakkında hastaneye alınan malzemelerin fiyatını yüksek bulan komisyon üyelerini görevden aldığı gerekçesi ile soruşturma açılması talep edilmişti..."

Murat Sökdü arkadaşımız belirttim gibi haber kaynağına güvenmiş olmalı.. Meslekte hepimizin başına gelmiştir. Kaynaklarımız bazen bizleri bilerek veya bilmeyerek yanıltır.

Aynı haberi Mete Sönmez arkadaşımız da yaptı. Haberi ilk O'nda gördüm. Benim dikkatimi çeken, Murat Sökdü arkadaşımızın Fethiye'de, Mete Sönmez arkadaşımızın Ortaca'da olmaları ve il merkezinde ben dahil kimsenin bu gelişmeden haberinin olmaması oldu.

Haber bir gün sonra da Ferdi Yavuz ve Altar Zeyhan tarafından da kaleme alındı...

xx        xx        xx

Mete Sönmez arkadaşımızın "Muğla Yerel Haber" sitesindeki "Bölge İdare Mahkemesi; İskender Gencer ve İsmail Rüştü Baş hakkında soruşturma açılsın" başlıklı haberinde "Muğla İl Sağlık Müdürü İskender Gencer ile Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı İsmail Rüştü Baş hakkında eski hastanede kalan malzemeleri el altından satılmasına göz yumdukları, ihale ile alınması gereken malzemeleri fiyat bölerek doğrudan teminle aldıkları ve fiyatları yüksek bulup itiraz eden komisyon üyelerini görevden aldıkları gerekçesiyle yapılan şikayetlerin ardından İzmir Bölge İdare Mahkemesi şahıslar hakkında soruşturma açılması yönünde karar verdi." ifadesinde bulunmuş.

Mete Sönmez ayrıntılı haberinde, https://muglayerelhaber.com/iskender-gencer-sorusturma "Eski malzemeler el altından satılmış", "Skandalı neden örtbas etmeye çalıştılar?", "Fiyatı yüksek bulan komisyon üyeleri görevden alınmış", "İhale usulsüz olarak mı verildi?", "Menteşe Kaymakamlığı ve Vergi Dairesinden şaşkınlık yaratan karar", "Komisyon üyelerini değiştirmişler!" soru ve iddialarına yer vermiş.

İzmir Bölge İdare Mahkemesi kararı Mete Sönmez arkadaşımızın elindeymiş, ondan aldım...

xx        xx        xx

İzmir Bölge İdare Mahkemesi kararında ifade edildiğine göre, Muğla Valiliği'nin iddialara ilişkin "soruşturmaya gerek yoktur" kararına o zaman Muğla İl Sağlık Müdürlüğü Destek Hizmetleri Başkanı olan Özden İşler ile Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı İsmail Rüştü Baş'ın itirazı üzerine dosya İzmir Bölge İdare Mahkemesi'nde ele alınmış.

1. İdari Dava Dairesi kararında, hakkında ön inceleme yapılanlar; "İskender Gencer İl Sağlık Müdürü, İsmail Rüştü Baş Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı ve dosyada adı geçen 5 kişi daha (soruşturma yeniden yapılacağı için isimleri ben yazmadım)" diye sıralanırken, "İsnat Edilen Fiil" şöyle anlatılmış:

"1- Menteşe Devlet Hastanesi bakım onarımı ile ilgili bazı mal ve hizmet alımlarının ihale suretiyle yaptırılmayıp, limit dahilinde kısımlara bölünmek suretiyle doğrudan temin yöntemiyle gerçekleştirildi. 2- Menteşe Devlet Hastanesi soğutma havalandırma sistemi demontaj-nakliye montaj-bakım onarım ve devreye alma işinde Piyasa Fiyat Araştırma Komisyonu üyelerinin maliyeti yüksek bularak tutanak imzalanması nedeniyle komisyon üyelerinin Gerçekleştirme Görevlisi İsmail Rüştü Baş'ın tekli harcama yetkilisi İskender Gencer'in onayı ile değiştirilerek işin bitirilip ödemesinin yapılmadığı. 3- Menteşe Devlet Hastanesi eski yerleşkesinden yeni binaya taşınması sırasında eski bina içerisinde kalan malzemelerin usulsüz bir şekilde elden çıkarılması, Menteşe Devlet Hastanesi tadilat işinden dolayı ortaya çıkan Makine Kimya Endüstrisi Kurumu'na satılma süreci devam eden hurdaları hurdacıya satılması yönünde talimat verildiği."

xx        xx        xx

Bölge Mahkemesi kararında eski hastanedeki malzemelerin hurdaya çıkarılarak usulsüz şekilde satışı ile ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma açılmasını gerektirecek nitelikte yeterli ve makul şüphenin bulunduğu belirtilerek Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı İsmail Rüştü Baş tarafından, hakkında soruşturma izni verilmesine ilişkin karara karşı yapılan itirazın reddinin gerektiğinin kaydedildiği görüldü.

İzmir Bölge İdare Mahkemesi, ayrıca İskender Gencer ile birlikte haklarında şikayet bulunan diğer şüphelilerinde yetkili Savcılıkça soruşturulması gerektiği kararına varmış. Bu anlamda kararda, "Açıklanan nedenlerle İsmail Rüştü Baş'ın itirazının reddine, Özden İşler'in itirazının kabulü ile itiraza konu karar kısmının kaldırılmasına, İskender Gencer hakkında 1, 2 ve 3 numaralı iddialar yönünden, İsmail Rüştü Baş hakkında 3 numaralı iddia yanında 1 ve 2 numaralı iddialar yönünden de soruşturma izni verilmesine, dosyanın 4483 sayılı Yasanın 11. Maddesi gereğince yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'na derhal gönderilmesine ve kararımızın tüm taraflara tebliğ edilmesi için dosyanın Muğla Valiliğine iadesine 04/02/2021 tarihinde oy birliğiyle kesin olarak karar verildi" denilmiş.

xx        xx        xx

Mahkeme kararı ile ilgili görüştüğüm Muğla İl Sağlık Müdürü İskender Gencer ise eski hastane malzemelerinin talanını kendisinin ortaya çıkardığını belirtirken, şöyle anlattı:
"O konuda gerekli soruşturmayı yaptırdım. Ameliyathanede iklimlendirme yaptırdık. Hastanenin bir an önce hizmete alınması için alımlarda ihale gerektirmeyen 21 B uygulaması yaptık. Zaten işin 100 binini bir hayırsever vermişti. Kalanını ikiye böldük. Kamu yararına aykırı, kamu zararına yol açan bir uygulamamız yok. Adalete güvenimiz tamdır. Kaldı ki uygulamalardan haberleri olan siyasilerimiz var. Onların tanıklığı aydınlatıcı olacaktır. Ayrıca uygulamalar ile ilgili kararlarda imzası olan herkesin soruşturulmalarında yarar var. Çok şükür hesabını veremeyeceğimiz hiçbir işimiz olmamıştır."

Anlaşılacağı gibi İzmir Bölge İdare Mahkemesi, suçlamaya konu uygulamalarda "kamu yararı" mı yoksa "kamu zararı" mı var soruşturulsun, bunu ilgili savcılık yapsın, diyor...

Bizce de bu soruşturmanın yapılmasında kamu yararı var. Bekleyip görelim...

------------------------------            -----------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Hata yapmak insanlara vergidir, bunu başkalarının üstüne atmak politikadır. - Dashiell Hammett

ÇİVİ

Ramazan Bayramı boyunca, otoyol ve köprüler ücretsizmiş.. Arkadaşım, "Hadi iyiyiz gene; Göcek Tüneli'de ücretsiz mi acaba?" dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft