Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Muğla Teknopark "zorlama" sonucu mu kuruldu?!

Eklenme : 6.05.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1349

Özcan Özgür

Artık üniversiteye sahip olduğumuz illerin büyük bölümünde Teknopark'lar yükseliyor. Tabir yerindeyse her biri bir başka "Silikon Vadisi"... Milas Organize Sanayi Bölgesi'ni saymazsak OSB'si bile olmayan Muğla'da eski valilerimizden Amir Çiçek'in marifeti ile Teknopark'a sahip olduk.

Muğla'nın böyle bir talebi var mıydı?

Sakın ha Teknopark'a karşı filan olduğum sanılmasın. Keşke ilk kurulanlar ile birlikte kurulmuş olsaydı... Prof. Dr. Şener Oktik'in rektörlüğünde üniversitemizde ülkemizin ilk "elektrikli" değil, ilk "Güneş enerjisiyle hareket eden otomobil" tasarımı gerçekleştirilmişti. Öğrenciler yerleşke içinde tek kişili otomobili yürütmüşlerdi de.. MUTSO Yönetimi dahil herkesin unuttuğunu düşünüyorum!

Muğla Teknopark o günlerde faaliyette olsaydı, belki de Muğla "Güneş Enerjisiyle hareket eden" ilk "yerli otomobili" ülkemize armağan etmiş olabilirdi...

Ancak gelişmelere bakıyorum da Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek Muğla Teknopark'ı istemiyor gibi... O istiyorsa birileri istemiyor...

xx        xx        xx

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar iken kurulan Muğla Teknopark şimdi ne haldedir; Birlikte kurulduğu Teknoparkların neresindedir; önünde mi arkasında mı bilmiyoruz.

Teknoparklar, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK'ın etki ve yetki alanında. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank hepsiyle ilgili. Gözü üzerlerinde.

Acaba Muğla Teknopark, Bakan Varank'ın ajandasının veya not defterinin kaçıncı sayfasındadır.

Teknopark'ın şirket yönetim kurulu başkanı her ne kadar Muğla Valisi Orhan Tavlı olmakla birlikte gölge başkan veya "uygulama başkanı" üniversitemizin rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek.. Öyle değilse de öyle gibi hareket ediyor. Sayın Çiçek zaman zaman üniversitemizin nerelerde, kimlerle başarı listelerinin kaçıncı sıralarında yer aldığını paylaşır.

Muğla Teknopark'ın nerelerde hangi başarı veya başarısızlık skalasında yer aldığını neden paylaşmıyor acaba?

Teknopark yönetimi hafta sonunda internet üzerinden "Zoom Toplantı" yapmış. "Acaba" dedim, "Rektör Çiçek bilgilendirme yapmak istemiş olabilir mi?"...

Gerçekten de bir bilgilendirme toplantısı yapılmış, ama bilgilendirmeyi Teknopark'ın yeni Genel Müdürü Barış Ethem Süzek yapacakmış, yapamamış...

xx        xx        xx

Tabi şimdi merak edersiniz, "Teknopark'ın yeni Genel Müdürü, dediğinize göre eskisi kimdi?" diye sorarsınız. Hızınızı alamayıp, "Daha üç günlük genel müdür neden değişmiş?" diye de ek soru soracaksınız. Buradan çok soru üretilir, ama her neyse...

Muğla Teknopark A.Ş.'nin kuruluşundan sonra ilk genel müdürü üniversitemizin öğretim görevlilerinden Filiz Öner'di. Neden niçin almışlar, şirket yönetim deneyimi var mı bilmiyoruz. Filiz Öner'i alıp yerine Ethem Süzek'i neden getirdiler; Öner'in şirket yönetim deneyimi yoktu, Dr. Süzek'in vardı da o yüzden mi böyle bir değişikliğe ihtiyaç duyuldu onu da bilmiyoruz... "Farkları ne?" derseniz, sayın Süzek sayın Öner gibi öğretim görevlisi değil, öğretim üyesi..

Muğla Teknopark'ın internet sitesine girdim. Orada "zoom toplantıdan" söz edilmemiş, ama "TEKNOPARK Ailemiz Büyümeye devam ediyor" başlıklı bir metinle karşılaştım. "Teknopark'ta ev sahipliği yapacağımız girişimci sayımız kısa sürede 12'ye ulaştı..." diye yazıyor. Anlayacağınız Teknoparkımız 21.02.2020 tarihinde ilk işletmeyi bünyesine alarak faaliyete geçmiş.

Teknopark'tan ve imkanlarından yararlanmak isteyenlerin çoğu "yazılımcı" firmalar.. "Enerji, savunma sanayi havacılık ve uzay, tıbbi ve endüstriyel sistem uygulamaları", "Arı ürünleri, arı zehri, kozmetik ürünler", "Balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği", "Cerrahi simülatörler, sağlık destek yazılımları", "Gıda kimyası ve analizleri, gıda takviyeleri, sabit ve uçucu yağlar" konularında başvurular olmuş...

Ne güzel... Güzel de galiba bu Teknopark yönetilemiyor..!

xx        xx        xx

Anladığım kadarıyla yeni Genel Müdür Dr. Ethem Süzek bir akademisyen sorumluluğu veya duyarlılığı içinde bu konularda ortakları bilgilendirmek üzere "Zoom Toplantı" düzenlemiş ve ortakları davet etmiş.

Dr. Süzek bu toplantı için başta Rektör Hüseyin Çiçek olmak üzere yönetimin onayını almamış olabilir mi?

Acaba Genel Müdür Dr. Süzek bu toplantıyı yönetime rağmen düzenlemiş olabilir mi?

İlçe belediye başkanlarından, ilçelerin Sanayi ve Ticaret Odaları ile özel hastanelerinden, MAYBİR ve çoğu inşaat ve turizm şirketi olmak üzere, önde gelen şirketlerin yer aldığı 50 ortaklı Teknopark'ın

"Yönetim Kurulu Başkanı Muğla Valisi Orhan Tavlı, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları; Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, MUTSO Başkanı Mustafa Ercan, Yönetim Kurulu Üyeleri; Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Kılıç Holding Yön. Kur. Başkanı Orhan Kılıç, Gürsoy Turizm İnş. Yat. İşl. Tic. Ltd. Şti. Yön. Kur. Başkanı Hamdi Yücel Gürsoy, Acarlar Ticaret Sanayi Ve Turizm AŞ. Yön. Kur. Başkanı Mevlüt Acar, Faya Turizm İnş. Taş. San ve Tic. Ltd. Şti. Yön. Kur. Başkanı Yücel Okutur, Disolar Enerji İnşaat San. Ve Tic. Ltd. Şti. Yön. Kur. Başkanı Mehmet Dişcigil, Ermaş Madencilik Turizm San ve Tic Ltd Şti. Yön. Kur. Başkanı Mustafa Ercan" yönetiminden sadece Başkan Gürün katılmış...

Zoomda ortaklardan Menteşe Belediye Başkan Yardımcısı Levent Ünver ile bizim Ahmet Tan Karaosmanoğlu ile bir kaç kişi yer almış..

Tam bir fiyasko... Acaba geçerli mazeretleri yoksa kim kimi, kimleri protesto ederek toplantıya katılmadı?

xx        xx        xx

Valla ben Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'ü duyarlılığı için kutluyorum...

Muğla Teknopark'ın çiçeği burnunda yeni genel müdürü Dr. Barış Süzek göreve gelişinin 100'üncü gününde alışılmadık bir olaya imza atmış. Onu da kutluyorum..

Sayın Dr. Süzek'in zoom ortamında bilgilendirme toplantısına daveti Ticaret Kanunu'na göre Resmi bir davet. Sonuç ise hüsran..! Çünkü toplantıya Dr. Barış Süzek, Büyükşehir Belediye Başkanı ve Teknopark Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Gürün, Ortaklardan Levent Ünver ve  Ahmet Tan Karaosmanoğlu ile Mustafa Gökmen'den başka katılan olmamış. 46 kişi yok!

Yıllardır ortaklara hiçbir bilgi paylaşımı tenezzülünde bulunulmadan yönetilen Muğla Teknopark A.Ş. yeni genel müdürü sayesinde bir ilke imza atıyor, ama karşılık göremiyor.

Bugüne kadar muhatap alınmamış ortaklara "Gelin size hesap verelim" deniliyor, aba icabet etmiyorlar. Zorlama ile ortak yapılmış olabilirler mi? Belki de ortaklıklarını unutmuşlardır veya kendileri dikkate alınmadan yönetildikleri için toplantıyı protesto etmiş olabilirler..  Bilemiyorum...

Peki yönetim kuruluna ne demeli?! Onlarda "Ben nasılsa yönetimde bir koltuk sahibiyim. Bildiğimizi okuruz. Bu toplantı vakit kaybı" diye düşündüklerinden icabet etmemiş olabilirler mi?

Yoksa Muğla Teknopark A.Ş.'den ümidi kestiklerinden mi? Acaba ne mazeretleri vardı da Pazar günü sokağa çıkma kısıtlaması da varken 1 saatlerini ayıramadılar?..

xx        xx        xx

Ahmet Tan Karaosmanoğlu'nun evinde bilgisayarının başına geçip toplantıda yerini aldığını öğrendim. Zaten toplantıya katılacak sorumluluğa sahip olduğunu da biliyordum. Kendisine "Bu ne ciddiyetsizliktir?" diye sordum. Gülerek şöyle anlattı:

"Bir anonim şirket genel müdürü resmi bir şekilde mail ortamında toplantı çağrısı yapıyor, bırakın ortakları Yönetim Kurulu bile katılmıyor. Üzüldüm. Üstelik bir yerde yapılan bir kapalı salon toplantısıda değil. Tam kapanma nedeniyle ben evdeydim. Hadi Vali bey 24 saat çalışan bir yönetici, mazereti olabilir, ama Başkan Gürün de ilin belediye başkanı olarak 24 saat görevde. Rektörün ve diğerlerinin 24 saat görevleri olamayacağına göre, anlayamıyorum. Ben buradan Osman başkana nezaketi ve duyarlılığından dolayı teşekkür ederim. Bizler Muğla Teknopark Aş.'ye ortak olurken herhangi maddi bir beklenti içinde olmadık. Sadece Teknoparkların Ulusal bir mesele olduğunu düşünerek çorbamızda tuzumuz olsun dedik. Ancak gelinen nokta da bu durumun amacından çıkmış, kurumsallıktan çok uzak bir şirket görüyorum."

Ahmet Tan Karaosmanoğlu sözlerini "Yine söylüyorum mutlaka mutlaka genel kurul yapılmalıdır. Gerekiyorsa yönetim kurulu değişmelidir. Muğla Teknopark Aş'nin ikinci Kireç Sanayi, ikinci KÖYTAŞ, ikinci TOKTAŞ  olmasına izin verilmemelidir." diye noktaladı.

xx        xx        xx

Ortaklar 09/05/2021 tarihinde yine toplantıya çağrılmışlar. Bu toplantıya kimler katılacak çok merak ediyorum. Çünkü Karaosmanoğlu "Bu toplantıda usul ve üsluplu bir şekilde benim sert ve açık konuşacağım kesindir. İnşallah katılım olur." diyor.

-----------------------------                      ------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Hayatın sırrı, çok çok fena kandırılmanın zevkini takdir etmektir. - Oscar Wilde
ÇİVİ
Sosyal paylaşımlarda 20'li yaş fotoğrafları paylaşılırken, arkadaşım, "Züğürt tesellisi" dedi.
Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft