Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nden Yaban Hayatı Uzmanı Dr. Yasin İlemin'in keşfi büyük ilgi gördü.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nden Yaban Hayatı Uzmanı Dr. Yasin İlemin'in keşfi büyük ilgi gördü.
Eklenme : 27.08.2020 17:45:00
Görüntülenme: 2681

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nden Yaban Hayatı Uzmanı Dr. Yasin İlemin, Anadolu'nun ender görülen yabani kedi türlerinden karakulak (Caracal caracal) ve vaşakların Anadolu'da (Lynx lynx) bir arada yaşadığı keşfi büyük ilgi gördü. Anadolu'nun ender görülen yabani kedi türlerinden karakulak (Caracal caracal) ve vaşakların Anadolu'da (Lynx lynx) bir arada yaşadığı ekosistemin Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nden Dr. Yasin İlemin'in çalışması ile ortaya çıkması dünya basının da dikkatini çekti.


İlemin'in keşfi ve araştırması İngiltere'nin en prestijli gazetelerinden biri olarak gösterilen The Guardian'nda geniş yer buldu.

Karakulak (Caracal caracal) ve vaşakların Anadolu'da (Lynx lynx) bir arada yaşadığı ekosistemin bulunmasının dünyada bir ilk olduğuna dikkati çeken Dr. Yasin İlemin, "Geçtiğimiz hafta ulusal basınımızda ve ardından The Guardian gazetesinde haftanın yaban hayatı çalışması yayınlanan araştırmamız ve keşfimiz ile bu konuda yapılacak çalışmalar daha yeni başlıyor. Anadolu'muz biyolojik çeşitlilik olarak dünyanın en zengin ülkelerinden. Ancak bir yandan da olumsuz faaliyetler yüzünden her geçen gün doğal alanlarımız ve ekosistemlerimiz zarar görüyor" dedi.

Yırtıcı türler etkileniyor

Anadolu'nun biyolojik çeşitliliğin zarar görmesi yaban hayatını olumsuz etkilediğine dikkati çeken İlemin, "Bu durumdan en çok kurt (Canis lupus), vaşak (Lynx lynx) ve karakulak (Caracal caracal) gibi yırtıcı türler etkileniyor. Oysaki bu türlerin ekosistem için verdikleri çok önemli hizmetler var ve bu hizmetler paha biçilemez. Bu canlılar ekosistemdeki en tepedeki yırtıcı türlerden. Varlıkları florayı yani bitki örtüsünü korur. Vaşak ve karakulak gibi türlerin bir ekosistemde bulunması avı olan tüm otçul türleri korku ve fiziki olarak kontrol etmesi anlamına gelir. Böylece yabani otçulların popülasyonunu dengelenir ve bitki örtüsünü korunur. Bu görevlerin insan eli ile gerçekleştirilebilmesi çok büyük bütçeler gerektirir. Doğadaki her canlının böyle görevleri vardır. Örnek olarak Sulak alanlardaki sazlıkların yanlış uygulamalarla geçmişte kesilmesi verilebilir. Bu sulak alanlara dere ve çaylardan gelen kirlilik kaynakları sazlıklar tarafından doğal olarak filtrelenip temizlenir. Bu işi sazlıklar ekosistemdeki görevleri gereği doğal olarak karşılıksız yapıyor. Ancak çoğu sulak alanda filtreleme görevini yapabilecek doğal bir sistem yok artık. Yerine milyonlarca liralık yatırımlarla atıksu arıtma tesisleri yapılıyor. Aynı şekilde karakulak gibi yırtıcı türlerde ekosistemdeki diğer türlerin dengelenmesini sağlayarak paha biçilemez görevler yürütüyor.

İşte vaşak ve karakulak gibi türler azaldıkça Anadolu'da özellikle Ege ve Akdeniz'de yaban domuzları normalin 5 katı bir nüfusa erişmiş durumda. Sonrası malum tarlalar domuz istilasına uğruyor. Bu ortaya çıkan problemlerden sadece biri" diye konuştu.

Karakulak ve vaşak sayısı azalıyor

Karakulak ve vaşak sayısının her geçen gün azaldığını kaydeden İlemin açıklamasına şöyle devam etti:

"Bu durum ekosistemimiz için geri dönüşü büyük problemler ortaya çıkaracaktır. Bu azalmanın birçok nedeni var. Başlıcaları kaçak avcılık, zehirleme habitat kaybı, karayollarında araç çarpması sonucu ölüm. Bu iki canlı türünün aynı alanda bulunduğu ve Batı Anadolu'da keşfettiğimiz bu ekosistemi korumak ve bu canlılardan özellikle karakulak ile ilgili araştırmalarımızı daha da yoğunlaştırmayı düşünüyoruz. Araştırmalarımızı iki koldan planlıyoruz. Biri koruma çalışmaları diğeri ise bu canlılar üzerinde yapacağımız ekolojik ve genetik çalışmalar. Koruma çalışmalarında ilgili bakanlıklarımız ile irtibat halindeyiz özellikle karayollarında habitat&ekosistem geçişleri başta olmak üzere önemli projeler planlıyoruz. Bu canlılar ile ilgili ekolojik ve genetik araştırmalarımız da devam edecek. Bu konuda özellikle ülkemizdeki karakulakların dünyadaki diğer karakulak populasyonları ile genetik bağlantısı araştırmayı planlıyoruz. Genetik çalışmalar ekoloji ve koruma çalışmalarında önemli rol oynuyor. Yine karakulakların ve vaşakların bölgedeki ekolojileri üzerinde çalışmalar planlıyoruz. Bu çalışmalarımız için çeşitli resmi ve özel kurumlara araştırma başvurularında bulunacağız."

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft